Tvingar fram stor förändring i Eurovision

2024 03 03

Efter stenhårda påtryckningar görs nu en stor förändring i årets upplaga av Eurovision.

Eurovision Song Contest har vållat stora diskussioner och motsättningar den senaste tiden.

Bråket handlar om Israels tilltänkta bidrag till tävlingen, låten ”October Rain”.

Låten har kritiserats eftersom den har ansetts vara politisk, vilket bryter mot tävlingsreglerna.

Flera länder har också hotat med att bojkotta tävlingen på grund av låten.

Men nu kommer ett nytt besked från Israel – efter påtryckningar från landets president.

Går med på ändring

Israel är nu redo att ändra låtens text och titel, meddelar det israeliska public service-bolaget KAN.

Detta efter att låten riskerat att inte bli godkänd av EBU (European Broadcasting Union).

– Israel har gått med på att ändra texten till landets sång i Eurovision 2024, ”October Rain”, meddelade KAN på söndagsmorgonen, till följd av sångtävlingens vägran att tillåta att sången används i tävlingen, rapporterar Jerusalem Post.

Kontroversiell låt

Syftet med förändringen är alltså att undvika att landet nekas möjligheten att delta i tävlingen.

– KAN har de senaste veckorna jobbat för att ta nödvändiga steg för att tillåta Israel att delta i Eurovision Song Contest i år, skriver KAN i ett uttalande, enligt tidningen.

Tidigare har landet vägrat att göra några förändringar i låten.

I den ursprungliga versionen av låten finns bland annat tydliga referenser till Hamas terrorattack den 7 oktober.

Men nu har de alltså ändrat sig, sedan det stod klart att de riskerar att uteslutas ur tävlingen.

Beslutet gäller även Israels andra bidrag, ”Dance Forever”.

Presidenten uttalade sig

Enligt uppgifter kommer förändringen efter att Israels president, Isaac Herzog, uttalat sig i frågan.

Han ska ha gett KAN rådet att ändra texten i Eurovision-bidraget.

KAN bekräftar att presidentens uttalande har påverkat beslutet.

– Trots oenighet med EBU:s uppfattning, som ämnade att diskvalificera låtarna som skickats in av Israel på grund av att de var politiska, har KAN tagit till sig rådet från preisdent Isaac Herzog, som föreslog att man skulle göra nödvändiga förändringar för att tillåta Israel att vara representerade på Eurovision-scenen, skriver KAN i ett uttalande, enligt Jerusalem Post.

Text: Redaktionen

Foto: Eurovision 2024


JUST NU: Glädjebesked för Ukraina – från Slovakien

2025 09 06

Volodymyr Zelenskyj bekräftar nu stöd från Slovakien i en viktig fråga.

Ungern och Slovakien har under en tid varit de två EU-länder som kritiserat Ukraina mest.

Båda länder har varit motståndare till militärt stöd till Ukraina och upprätthållit förhållandevis goda relationer med Ryssland.

Nu bekräftar dock Volodymyr Zelenskyj stöd från Slovakien i en viktig fråga efter ett möte med landets premiärminister Robert Fico.

Stöd i viktig fråga

Zelenskyj och Fico har träffats och diskuterat en rad frågor.

Ett av de ämnen som kom upp var Ukrainas väg till EU-medlemskap, och Fico framhöll i samband med det att han stöttar Ukraina i EU.

– Slovakien stöder Ukraina på dess väg mot Europeiska unionen. Detta är mycket betydelsefullt, skriver den ukrainske presidenten på X.

– Vi delar också uppfattningen att Ukraina och Moldavien måste fortsätta att röra sig tillsammans mot EU-medlemskap. Lika viktigt är att det bilaterala samarbetet inom ekonomi, energi och infrastruktur här i vår region stärker våra folk och våra länder.

Pratat med Trump

Zelenskyj skriver vidare att han har pratat med USA:s president Donald Trump om saken.

– Jag informerade om vårt samtal med president Trump, vårt arbete med ledare för de villigas koalition för att främja fred och garantera Ukrainas säkerhet, och den europeiska säkerhetsarkitekturen, menar han.

– Och Slovakien kommer inte att stå vid sidan av. Premiärministern berättade för mig om sina kontakter i Kina. Ett separat och viktigt ämne var Europas energioberoende – rysk olja, precis som rysk gas, har ingen framtid.

Läs mer: Trump rasar mot Europas ledare – ”Sluta omedelbart”

Har ställt krav

För inte länge sedan ställde såväl Slovakien som Ungern krav på att Ukraina skulle sluta attackera den ryska oljeledningen Druzhba, som förser båda länderna med olje, uppger Moscow Times.

Ungern och Slovakien uppmanar EU-kommissionen att pressa Ukraina att sluta attackera Rysslands oljeledning Druzhba efter att en drönar- och robotattack i Brjansk-regionen stoppade leveranser mot slutet av augusti.

Attack igår

Drönarattackerna var en del av Ukrainas bredare satsning om att slå ut rysk energiinfrastruktur.

Igår attackerades exempelvis ett oljeraffinaderi i Ryazan.

Läs mer: Ryssland attackerat

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


“Folk skriver att jag är sjuk i huvudet” – hatstorm mot Ica-handlare

2025 09 06

Kritiken mot en Ica-handlare väller in efter ett Facebook-inlägg.

Under den senaste tiden har hatkommentarer flödat in riktat mot en Ica-handlare efter att denne publicerat ett Facebook-inlägg.

Inlägget handlade om en 18-årig medarbetare som kommit in till jobbet trots kryckor och bandage.

Ica-handlaren skrev att “när personen kommer in till min butik och jobbar med ett leende på läpparna och två kryckor tänker jag: Något rätt måste jag ha gjort som chef”.

“Folk skriver”

Många kritiska kommentarer har kommit in efter Facebook-inlägget.

Bland annat handlar kritiken om att chefen lyfter fram sig själv, istället för medarbetaren.

– Det är hot, det är folk som skriver att jag är sjuk i huvudet, att jag inte borde finnas, säger Ica-handlaren till TV4.

“Får ont i hjärtat”

18-åringen i fråga framhåller att hon själv insisterade på att jobba, och att hon fick arbetsuppgifter som passade henne.

– Jag får ont i hjärtat. Folk har inte sett hur mycket han hjälpt mig, utan de har bara dragit sina egna slutsatser, säger hon.

Ica-handlaren understryker att han lade ut inlägget som en hyllning till 18-åringen.

Läs mer: Storkedja sänker priserna på 2 000 produkter

“Herregud”

Under Facebook-inlägget syns flera kritiska kommentarer.

En användare skriver exempelvis att “en tonåring kommer till jobbet i bandage och med kryckor och vd:n väljer att framhäva sitt eget förträffliga ledarskap, herregud”.

– Som chef borde du kanske tänka över om det är rätt eller fel att agera så, skriver en annan.

Slår tillbaka

Ica-handlaren skriver själv att “det jag skriver är inte att hylla mig själv”.

– Mobbning på nätet är också mobbning och ska inte accepteras av samhället, menar han.

Flera användare stöttar honom.

– Jag vet hur engagerad du är och hur stolt du är över ditt team. Hur detta kan ses som att hylla sig själv övergår mitt förstånd, skriver en person.

Läs mer: Efter raseriet – Willys expanderar

Foto: Ica

Text: Redaktionen