SVERIGE: Tvättmedel stoppas – “tror det går att dricka”

2023 01 13

Grummes flytande tvättmedel stoppas från butikshyllorna med omedelbar verkan.

Förpackningen är alldeles för lik mjölk- och juicepaket vilket riskerar att människor misstar det för dryck, rapporterar Göteborgs-Posten.

– Vi fick in en bild på att produkten hade hamnat i en persons kylskåp, säger Charlotte Rahm, inspektör på Kemikalieinspektionen.

Liknar mjölkpaket

Att produkter som innehåller farliga ämnen inte får förväxlas med livsmedel framgår enligt EU-regler, då det kan förvirra barn och synskadade.

Det är just vad som är fallet med Grummes nya förpackningar, enligt myndigheten.

Tvätt- och sköljsmedlet förpackas nämligen i en rektangulär form med skruvkork och invikta sidor – precis som ett mjölk- eller juicepaket.

Produkten marknadsförs dessutom som vegansk, och konsumenter kan därmed "tro att det går att dricka", skriver tidningen.

– Alla flytande tvättmedel är veganmärkta av Vegan Society, framhåller Grumme på sin hemsida.

Håller inte med

Ansvariga för tvättmedlet håller inte alls med Kemikalieinspektionen i deras bedömning.

Företaget pekar bland annat på att man genomfört undersökningar som visar att ingen har råkat dricka produkten i fråga.

– Vi har stort förtroende för att konsumenten kan se skillnad på dessa förpackningar, även om det finns både tvättmedel och livsmedel som säljs i kartongförpackning, framhåller Sara Paulsson, kommunikationschef på Orkla som producerar Grumme, till GP.

"Praktisk kartongförpackning"

På sin hemsida beskriver Grumme sitt tvättmedel som effektiva, gröna och miljömärkta.

– Grummes produkter är miljöanpassade och utvecklade för att effektivt rengöra ditt hem och dina kläder.

Företaget lyfter dessutom i synnerhet upp just det som Kemikalieinspektionen kritiserar – nämligen förpackningen.

– Grumme flytande tvättmedel kommer i en praktisk och miljösmart kartongförpackning, skriver man om produkten.

– Liten förpackning som räcker längre.

Ska överklaga

Tvättmedelsföretaget kommer nu att överklaga myndighetens beslut. 

Att ärendet är ovanligt konstateras av Charlotte Rahm.

– Det är ett intressant beslut eftersom vi inte är överens med företaget. Ofta är lagstiftningen ja eller nej, att man ska ha märkt sin produkt på svenska till exempel, säger hon till GP, och förtydligar även att tvättmedlet inte är giftigt.

Foto: PlanetCare resp Grumme

Text: Redaktionen


14 mars 2026

BEKRÄFTAT: Bostadsbidraget görs om

2026 03 15

En stor förändring är på gång för bostadsbidraget.

Regeringen vill göra om bostadsbidraget.

Detta för att minska återkrav och göra stödet mer förutsägbart för hushållen.

Ska beräknas månadsvis

I dag räknas bostadsbidraget först preliminärt utifrån en uppskattad årsinkomst och justeras senare när den faktiska inkomsten är känd.

Det har lett till att många hushåll blivit återbetalningsskyldiga.

Regeringen föreslår att bostadsbidraget i framtiden i stället ska baseras på månadsvisa inkomster för uppskattad årsinkomst.

– Det ska vara lätt att göra rätt, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).

LÄS MER: Diktaturen böjer sig för USA

Färre återkrav

Enligt regeringen är ett av huvudproblemen i dagens system att många får krav på att betala tillbaka pengar.

År 2024 blev omkring 35 procent av dem som fick bostadsbidrag helt eller delvis återbetalningsskyldiga.

Med ett nytt system som bygger på aktuella inkomstuppgifter varje månad väntas återkraven minska kraftigt.

– Att över en tredjedel av de som tar emot bostadsbidrag blir återbetalningsskyldiga är ett systemfel som främst drabbar ensamstående kvinnor. Med en månadsvis beräkning av bostadsbidraget väntas återkraven av bostadsbidrag minska med cirka 90 procent, säger Anna Tenje (M).

Syftet är att göra stödet mer träffsäkert och minska risken för felaktiga utbetalningar och skulder.

Välkomnar förslaget

Flera svenska aktörer har redan välkomnat ändringen. Hyresgästföreningen är en av dem.

– Bostadsbidraget ska vara ett stöd, inte en skuldfälla. Dagens system har länge skapat oro och ekonomiska problem när bostadsbidraget krävs tillbaka i efterhand, och det har slagit särskilt hårt mot dem med lägre inkomster. Därför är det bra att bidraget nu blir mer träffsäkert och förutsägbart, säger Ola Palmgren, vice förbundsordförande i Hyresgäst­föreningen. 

Han ser positivt på att regeringen har lyssnat på hyresgästernas långvariga problem.

Samtidigt menar Palmgren att bostadsbidraget behöver stärkas eftersom nivåerna länge inte har följt med i den ökande kostnadsutvecklingen. Om bidraget inte justeras riskerar det enligt honom att gradvis förlora sin betydelse.

– Om ingenting görs för att höja nivåerna kommer bostadsbidraget i praktiken snart att ha fasat ut sig självt, säger Palmgren.

Lagändringarna föreslås träda i kraft den 1 januari 2027.

LÄS MER: Biljätte drar i handbromsen – tre elbilsmodeller slopas

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


15 mars 2026

UPPGIFTER: Nytt krig i Europa kan vara nära – ”kommer attackera”

2026 03 15

Ett europeiskt land påstår att man snart kommer attackeras.

Larmet kommer från den serbiske presidenten Aleksandar Vučić.

– De bildar en allians och kommer att attackera oss, säger han, rapporterar oberoende The Moscow Times.

Syftar på tre länder

Den serbiske presidenten syftar på de närliggande länderna Kroatien, Albanien och Kosovo.

De tre länderna förbereder en attack mot Serbien men inväntar bara den rätta tidpunkten, menar Aleksandar Vučić.

– De väntar på en eskalering av konflikten mellan Ryssland och Europa, samt på det ögonblick då ett större krig bryter ut i Mellanöstern, säger han.

– De väntar på att det globala kaoset ska tillåta dem att göra detta. Under det senaste året har de försökt underminera Serbien och lägga sig i interna angelägenheter.

Försvarssamarbete

Under 2025 ingick de tre länderna ett försvarssamarbete.

Det hänvisar den serbiske presidenten till, och menar att det i praktiken är en allians mot Serbien.

Och fler konflikter är att vänta sig i världen framöver, menar presidenten.

– Alla förbereder sig för krig, och den enda frågan är vem som tillhör vilken sida, säger Aleksandar Vučić, enligt tidningen.

Serbien är inte med i Nato. Inte heller i EU, men har kandidatstatus sedan flera år.

LÄS OCKSÅ: Kommer slå till mot Ryssland – Trump avslöjar

God relation till Ryssland

Landet har historiskt en relativt god relation till Ryssland men har officiellt hållit sig neutrala till anfallskriget mot Ukraina, uppger AFP.

Men Ryssland har anklagat Serbien för att leverera vapen till Ukraina.

I en rapport förra året hävdade ryssarna att serbiska regeringsägda bolag exporterar vapen till fienden.

Rapporten gick under namnet ”Den serbiska försvarsindustrin försöker hugga Ryssland i ryggen”.

– I Rysslandsvänliga Serbien ägnar sig landets största försvarsföretag åt ett löpande band av död, står det i rapporten, rapporterar nyhetsbyrån.

Men Serbien har förnekat uppgifterna och menar att landet inte stöder någon av sidorna i den utdragna konflikten.

LÄS MER: Nytt land förklarar krig mot Ukraina

Foto: Christian Lue

Text: Redaktionen