20 februari 2026

Tvärvändning – kraftig förändring av elpriset

2023 10 10

För drygt tre månader sedan kom larmet.

Svenska hushåll uppmanades att stålsätta sig för höga elpriser under hösten och vintern.

Hoppas på det bästa men förbered er på det värsta, var budskapet.

– Bygg upp marginaler för att räkningarna blir lika höga som ifjol. Man får tänka precis som med räntorna, förbereda sig på att det blir dyrare, sade SEB:s privatekonom Américo Fernandez till GP.

Men nu kommer helt andra signaler. 

I ett uttalande meddelar elhandelsbolaget Bixia att elpriserna störtdyker i oktober – från en förväntat prisbild på 70 öre per KWh till runt 20 öre per KWh.

”Extremt låga nivåer”

– Det är betydligt mindre än vad marknaden förväntade sig. Fjolårets rekordhöga elpriser i Sverige har i år rasat till extremt låga nivåer.

–  Ovanligt mild, blöt och blåsig väderlek och låg förbrukning i oktober har ändrat förutsättningarna. De närmaste dagarna väntas rejäl blåst, vilket kommer leda till extremt låga priser och många timmar med minuspriser, skriver Bixia.

Rekordhöga priser ifjol

Den nya prisnivån för elpriset i oktober är en stor förändring jämfört med samma period ifjol.

Då var elpriset cirka fyra gånger högre än i år, 80 öre per KWh.

– Vi har mer vind och vatten i sikte i oktober, vilket tynger elpriserna. Samtidigt hålls förbrukningen nere och därför ser elpriserna i oktober ut att bli riktigt låga, runt 20 öre per kWh. Vi kan konstatera att vi nu befinner oss på helt andra sidan av prisspannet än i fjol, då elpriserna istället var rekordhöga, säger Johan Sigvardsson, elmarknadsanalytiker på Bixia.

Lägst pris i två elområden

Enligt Bixia kommer elpriset under de två första veckorna i oktober att landa på  runt 5 öre per kWh i elprisområde 1 och 2 i norr.

 I elområde 3 och 4 i syd blir priset runt 15 öre per kWh.

I snitt väntas de första veckornas elpris ligga på strax under 10 öre i system och runt 30 öre per kWh för andra halvan.

– De låga elpriserna gynnar elkonsumenterna i hela Sverige. Det kommer att vara blåsigt även i Tyskland kommande vecka, så det är ingen risk att elpriserna i SE4 kommer att sticka i väg förrän möjligen nästa vecka, säger Johan Sigvardsson.

Ett mildare väder bidrar

De närmaste dagarna väntas temperaturen stiga i Sverige. Det kommer i genomsnitt att bli fem grader varmare än normalt.

Ett mildare väder kommer att dämpa elförbrukningen, vilket i sin tur leder till lägre elpriser och flera timmar med minuspriser. 

– Det kommer att blåsa riktigt ordentligt de närmaste dagarna samtidigt som förbrukningen dämpas. Därför kommer elpriserna  på onsdag och torsdag att bli riktigt låga och det blir även en hel del timmar med minuspriser, förklarar Johan Sigvardsson.

Foto: Tomas Ärlemo Svenska kraftnät

Text: Redaktionen


17 aug 26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 08 18

Räkna med fler poliser längs vägarna under veckan.

Från måndag till söndag genomför polisen en nationell trafikvecka med extra fokus på hastighetskontroller.

Insatsen genomförs i hela landet och sammanfaller med att många återvänder till jobbet och skolan efter sommaren.  

– Vi riktar särskilt fokus på miljöer där många människor rör sig – inte minst utanför skolor, förskolor och dagis. Många barn börjar gå och cykla till och från skolan i tidig ålder och det borde vara mycket angeläget för alla bilister att skapa en trygg och säker trafikmiljö för dem, säger Ursula Edström, trafikstrateg på polisen.

Helt avgörande

Att hålla rätt hastighet kan rädda liv. Fordonets hastighet har ofta en avgörande betydelse för utgången av en olycka – även i områden där hastighetsgränsen är relativt låg, exempelvis utanför skolor.

– Stoppsträckan mer än fördubblas redan vid 50 km/h. Att som fotgängare eller cyklist bli påkörd i 50 km/h kan jämföras med ett fall från tredje våningen, säger Ursula Edström.

Många struntar i hastighetsskylten

I dag kör mer än var tredje bilist för fort utanför grundskolor.

Hela 35 procent har kört fortare än 30 kilometer i timmen utanför skolor, enligt en nationell undersökning från Riksförbundet M Sverige.

– Skolor ska vara några av de tryggaste platserna i trafiken. När mer än var tredje bilist kör fortare än 30 km/tim innebär det att många barn utsätts för onödiga risker varje skoldag, säger Jacob Sidenvall, trafiksäkerhetsexpert Riksförbundet M Sverige.

ANDRA LÄSER: Putin sätter deadline – har ett år på sig

”Måste respekteras”

Undersökningen bygger på data från 7 659 fordon under morgontimmarna när barn anländer till skolan.

Risken för olyckor är extra stor när barnen återvänder till skolan. Under 2024 skadades 2 000 barn i trafiken i samband med höstterminens start, uppger Trafikverket.

Nu uppmanar M Sverige till kraftfulla insatser

– Vi vill bland annat se återkommande hastighetskontroller, fler hastighetsdämpande åtgärder och en regelbunden uppföljning av hastigheterna utanför skolor, säger Jacob Sidenvall.

Samtidigt vädjar han till bilister att respektera hastighetsgränserna.

– Hastighetsgränsen på 30 km/tim är inte satt för att underlätta trafikflödet utan för att skydda barn. Den måste respekteras.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bästa kommunen för äldre att bo i 

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


18 aug 2026

Jätteökning för ett parti – ny mätning är här

2026 08 18

I Demoskops senaste mätning minskade gapet mellan oppositionen och regeringen  från 7,6 till 3,7 procentenheter.

– Det är en väldig skillnad psykologiskt, i alla fall för partierna, om det är runt 8 eller 4 procentenheters skillnad mellan blocken, konstaterade Demoskops opinionschef Johan Martinsson i en kommentar till SvD.

Nu ökar gapet igen.

Och det med råge.

I en ny mätning från SVT/Verian  får oppositionen (S, MP, C och V) 53,9 procent, jämfört med Tidöpartiernas (M, SD, KD och L) 43,9 procent.

Oppositionens ledning uppgår därmed till hela tio procentenheter.

Rusar i opinionen

Ett parti utmärker sig i mätningen.

Det handlar om Centerpartiet som noterar sitt högsta stöd sedan november 2021. Partiet får 8,0 procent – en ökning med 2,6 procentenheter jämfört med Verians mätning i juli.

– Centerpartiet är sommarens stora vinnare. 2,6 procentenheter är en tydlig ökning och de tar väljare från flera håll. Framför allt från Socialdemokraterna men även från Liberalerna, säger Verians opinionschef Per Söderpalm till SVT.

Han bedömer att C-ledaren Elisabeth Thand Ringqvist har lyckats hamra in budskapet att Centerpartiet är garanten för att en S-regering inte lutar för långt åt vänster.

– Budskapet om att de vill vara oppositionens borgerliga röst har kanske gått hem hos en viss typ av mittenväljare.

LÄS OCKSÅ: Natoland kraftigt manipulerat av annat land 

Hela mätningen

Här är SVT/Verians nya mätning uppdaterad 18 augusti jämfört med juni.

🔴Vänsterpartiet                    7,7         -1,0
🔴Socialdemokraterna     30,5         -1,1
🟢Miljöpartiet                          7,7         -0,1
🟢Centern                                  8,0         +2,6
🔵Liberalerna                           1,9          -0,1
🔵Moderaterna                     17,3        +0,2
🔵Kristdemokraterna           6,2        +0,2
🔵Sverigedemokraterna   18,5        -0,4
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  53,9      
🔵🔵 M+KD+SD+L              43,9*     
 
*Liberalerna ligger under riksdagsspärren i denna mätning.
 

Foto: 

Text: Redaktionen