10 jun 26

Tvärvändning i Nato – säger ja till Turkiets Sverigekrav

2024 01 30

För några dagar sedan gav USA grönt ljus för att sälja 40 nya F-16-plan till Turkiet.

Affären ansågs vara direkt kopplad till det turkiska beskedet att säga ja till Sverige i Nato.

–  Mitt godkännande av Turkiets begäran att köpa F-16 flygplan har varit beroende av turkiskt godkännande av Sveriges Natomedlemskap, sa den demokratiska senatorn Ben Cardin efteråt.

Natoland svänger

Nu är det dags igen för nästa turkiska glädjebesked.

Efter fyra år bryter nämligen Kanada sitt stenhårda vapenembargo mot Turkiet och börjar återigen leverera vapen till Erdoğan-regeringen, rapporterar Reuters.

Att inte ha haft tillgång till kanadensiska vapen var ett problem som försvårade för det turkiska parlamentet att omedelbart säga ja till ett svensk Natomedlemskap.

Det sade president Recep Tayyip Erdoğan i december, då han menade att Sveriges ansökan var sammankopplad både med F-16-planen och Kanadas vapenembargo.

–  Jag tror att den positiva utveckling vi förväntar oss när det gäller både USA:s F-16-fråga och att Kanada håller sina löften kommer att påskynda vårt parlaments positiva syn på frågan, sade den turkiska ledaren strax före jul enligt TRT.

Såldes vidare till Azerbajdzjan

Kanada avbröt försäljningen av drönarteknologi till Natokollegan 2020 efter att ha kommit fram till att en del av utrustningen användes av Azerbajdzjan när de stred mot armeniska styrkor i Nagorno-Karabach, enklaven som Baku sedan dess återerövrat.

Uppgifterna om det är Turkiet som fått igenom kravet, eller om det är Kanada som ställt kravet på Turkiet att säga ja till Sverige för att få tillbaka försäljningen, går dock isär.

Ett undantag

I det nya avtalet måste Turkiet tydligt ange om drönare eller annan utrustning kommer att återexporteras eller överföras till ett land som inte är med i Nato och i vilken form det sker.

Undantaget är Ukraina.

– Kanada kommer att undersöka varje export från fall till fall och säger att de kan avbryta tillståndet när som helst om det förekommer missbruk, framhåller den kanadensiska regeringen i ett uttalande.

Fördömer beslutet

Armenien är dock inte nöjda med det nya avtalet och den armeniska nationella kommittén i Kanada fördömer upphävandet av vapenembargot.

– Detta beslut har väckt alarmerande oro inom det armenisk-kanadensiska samfundet, eftersom det äventyrar Kanadas engagemang för mänskliga rättigheter, internationell säkerhet och rättvisa, uttrycker gruppen i en kommentar.

Foto: Presidency of the Republic of Turkey

Text: Redaktionen


Viktigt odds har svängt – första gången under valrörelsen

2026 09 08

Liberalernas överlevnad kan bli avgörande för Tidöpartiernas möjligheter att vinna valet.

Nu visar flera mätningar att partiet närmar sig fyra procent. I måndagens mätning från TV4/Novus klättrade L dessutom över spärren för första gången sedan 2022.

Nu nås partiet av ytterligare ett positivt besked.

Spelbolaget Unibet meddelar att oddset på att Liberalerna får över fyra procent av rösterna har störtdykt.

Enligt det senaste oddsläget står Liberalerna i 1,45 gånger pengarna på att få över fyra procent i valet, jämfört med 2,50 gånger pengarna på att hamna under spärren.

Det senaste oddsläget motsvarar en sannolikhet på omkring 63 procent för att Liberalerna klarar riksdagsspärren. Det är första gången under valrörelsen som oddsen talar till L:s fördel.

Stor vändning i torsdags

Raúl Valencia López, marknads- och pr-ansvarig på Unibet, uppger att oddsen började svänga redan i torsdags förra veckan – fyra dagar innan Novus mätning publicerades.

– Att oddsen svängde redan i torsdags indikerar att något förändrades i synen på Liberalernas chanser innan mätningen kom, säger han.

– Det visar hur odds och opinionsmätningar kan röra sig i olika takt, där oddsen väger in fler faktorer, inte minst spelarnas egna bedömningar av vad som händer i valrörelsen.

LÄS OCKSÅ: Willys överraskar – “Saknar motstycke” 

FAKTA: Unibets odds på riksdagsvalet 2026

Prestation per parti:

- Socialdemorkraterna: Över 28,5% – 2.05



- Moderaterna: Över 18% –1.75



- Sverigedemokraterna: Över 20,5% – 1.85

- Centerpartiet: Över 7,5% – 1.73



- Vänsterpartiet: Över 8,0% – 1.80



- Kristdemokraterna: Över 6,5% – 1.73

- Miljöpartiet:
Över 7,0% – 1.73

- Liberalerna: Över 4,0% – 1.45

Flest mandat:

- (S+V+MP+C): 1.38


- (M+SD+KD+L): 2.80

Källa: Unibet

ANDRA LÄSER: USA-stridsflyg har bombat fel 

Foto: Marcusoscarsson.se

Text: Redaktionen


8 september 2026

Kostar hundra miljoner kronor – nu har Ukraina förstört den

2026 09 08

Ukraina har träffat flera dyrbara ryska måltavlor.

Ukraina har skickat drönare mot ockuperade Zaporizjzja.

Där har den 423:e separata drönarsystembrigaden bland annat träffat luftvärnssystemet Osa.

Osa är värt omkring tio miljoner dollar – motsvarande strax under hundra miljoner kronor.

Ny attack

Brigaden uppger att de upptäckte och förstörde luftförsvarssystemet, rapporterar United24Media.

Systemet kan bekämpa luftmål på höjder upp till fem kilometer och på avstånd på cirka 10 kilometer.

– Till skillnad från andra system är det tillräckligt kompakt och lätt att dölja. Att förstöra sådana luftvärnssystem ger vårt flyg tillgång till fiendens underhåll i bakre regionen, framhåller den ukrainska enheten som slog ut systemet.

Helikoptrar träffade

Ukraina har samtidigt slagit till mot flygbasen Taganrog-Tsentralny i Rostov-regionen.

Två ryska helikoptrar har träffats.

En Mi-8-helikopter har totalförstörts och en Mi-35-helikopter har skadats.

Exakt hur allvarligt skadad Mi-35-helikoptern blev är i nuläget oklart.

Läs mer: USA-stridsflyg har bombat fel

Missiler mot Kyjiv

Under natten mot tisdagen har Ryssland riktat en massiv drönar-och missilattack mot Ukraina, rapporterar Kyiv Independent.

Minst två personer har dött och tio har skadats.

I huvudstaden Kyjiv har bland annat ett bostadshus, en skola och flera varuhus träffats.

“Som Hunger Games”

Daria Kolisnyk, som bor i en byggnad som träffades av en missil, kommenterar.

– Det är som The Hunger Games, det handlar bara om överlevnad. Man går bara och lägger sig och undrar om man kommer att vakna igen eller inte. Så ser livet ut i Kyjiv, säger Kolisnyk efter nattens attacker.

Bilder och filmklipp cirkulerar på sociala medier som visar kraftiga explosioner i rökmoln i den ukrainska huvudstaden.

Läs mer: Su-24-stridsflygplan attackerat

Foto:President of Russia Office

Text: Redaktionen