15 dec 2025

Ikea betalar allt – “trodde aldrig det skulle hända”

2024 05 03

Ikea har varit i en långdragen konflikt med flera villaägare i Älmhult.

Detta efter att möbeljätten börjat bygga en 17 000 kvadratmeter stor tillbyggnad i anslutning till ett redan befintligt kontorshus.

Jätteprojektet har fått förödande konsekvenser för privatpersoner i samma område.

Marken har sjunkit och ett flertal villor har totalförstörts – utan att Ikea velat ta något ansvar alls.

Förtvivlan har varit enorm hos de drabbade där minst en har fått rådet att riva huset – vilket kostar tio miljoner.

Men nu tvärvänder Ikea, rapporterar Smålänningen.

Möbeljätten kommer att ersätta samtliga villaägare som drabbats av skador på sina hus. Bland annat kommer man att stå för alla kostnader för nyrenoveringarna hos Kenneth Pedersen, som var först ut med att slå larm i medierna om Ikeas projekt.

"Trodde aldrig det skulle ske"

Kenneth Pedersen själv såg inte detta komma. Han jämför sannolikheten som om det skulle bli snöstorm på midsommarafton.

– Jag är väldigt, väldigt förvånad. Jag trodde aldrig någonsin att de skulle ändra sig, säger han till Smålänningen.

Villaägaren är övertygad om att det är den mediala uppmärksamheten som fått Ikea att kovända.

Reaktionerna har varit starka.

Enligt lokaltidningen har historien blivit en snackis även bland anställda på företaget, och pressen blev till slut för stor för Ikea.

– Jag har fått så många reaktioner från personer som tycker att detta är för jävligt, säger Kenneth Pedersen.

Ikea-chef drabbades

En av de som drabbats är tidigare Ikea of Sweden-chefen Gillis Nilsson.

Han sade nyligen att det varit “så jävla mycket problem” och gav exempel på sprickor i hela huset, slukhål i trädgården och en väg utanför huset som sjunkit 80 centimeter.

Detta efter att Ikea pumpat undan 40 miljoner liter grundvatten i samband med bygget.

Även Gert ska nu ersättas.

Byggs av NCC

Ikea har inte uttalat sig om vändningen i medierna än.

I mars viftade man bort villaägarnas kritik och pekade på andra faktorer som orsakat husproblemen.

Uppdraget för bygget av nya tillbyggnaden gick till NCC, som kanske mest är kända för att man byggde den nu nedbrunna badanläggningen Oceana på Liseberg.

– IKEA:s höga hållbarhetsfokus, liksom den snabba starten och en relativt kort byggtid, ställer ökade krav på såväl planering som utförande, sade NCC Building Swedens affärschef Ulf Jönsson i en kommentar till Fastighetsvärlden 2021 när det gavs grönt ljus för bygget.

LÄS MER: Tidigare Ikea-chef förtvivlad – “så jävla mycket problem”

LÄS MER: IKEA i blåsväder: “Vill inte att det ska komma ut”

Foto: Ikea

Text: Redaktionne


4 oktober 2026

Nytt besked från V – inför mötet med C

2026 10 04

V kommer med besked efter att C bjudit in de rödgröna partierna till samtal.

Magdalena Anderssons (S) första sonderingsförsök fallerade, och slutade med att S-ledaren i början av veckan lämnade tillbaka uppdraget till talmannen.

Det föregicks av att V meddelat att man skulle ställa sig bakom M-kandidaten Anderas Norlén i talmansvalet, istället för att stödja S kandidat Johanna Haraldsson.

Andreas Norlén valdes således, och i slutet av veckan gav han åter sonderingsuppdraget till Magdalena Andersson.

V ger besked

Under fredagseftermiddagen gick Elisabeth Thand Ringqvist (C) ut och bjöd in S, V och Mp till samtal, med förhoppningen att diskussionerna ska kunna tas vidare.

Alla tre partierna har tackat ja, men inför mötena kommer nu ett besked från V. Det är inte aktuellt att förhandla sakpolitik förrän regeringsfrågan är löst, meddelar paritets ekonomiska talesperson Ida Gabrielsson (V).

– V kan givetvis ha sakpolitiska seminarium men vi har inga sakpolitiska förhandlingar innan vi har löst vad målet med förhandlingarna är och vilka som ska genomföra det vi kommit överens om, fastslår hon i ett inlägg på X.

– Det tror jag dom flesta som har förhandlat är eniga om att man måste ha klargjort först.

Läs mer: 35 100 kronor i lön – många måste anställas nu

Behöver samtliga

De fyra partierna som varit i opposition under de senaste fyra åren fick tillsammans 176 riksdagsmandat i årets val. Tidöpartierna fick gemensamt 173 mandat.

V står för 30 av de rödgröna mandaten och kräver ministerposter. C står för 25 av dem och vägrar stödja en regering där V sitter med. Med tanke på det jämna läget behöver Magdalena Andersson stöd från båda partierna för att kunna bilda regering.

Samtidigt har högersidan kommit med inviter till C att stödja en regeringsbildning med Ulf Kristersson (M) i spetsen. Från V tycker man att det är hög tid för C att välja sida.

– Märkligt att se hur högerfolk inte verkar vilja att C ska välja? Jag tänker tvärtom, uppger Ida Gabrielsson i inlägget.

– Ingen tjänar på att C aldrig väljer sida. Oavsett om man är höger eller vänster så borde man anse att det är bättre om C nu efter över åtta år äntligen avgör på vilken sida dom står.

Läs mer: Vasst krav på nästa regering – ”stäng dörren”

Foto: Centerpartiet resp Socialdemokraterna resp Agnus Stuber Vänsterpartiet

Text: Redaktionen


4 oktober 2026

UPPGIFTER: C har gett upp hoppet

2026 10 05

Centerpartiets invit till S, V och Mp vittnar om en uppgiven förhoppning.

C gick till val med förhoppning om en mittenregering under kommande mandatperiod. Varken SD eller V skulle ges inflytande i en sådan konstellation, var beskedet från partiledaren Elisabeth Thand Ringqvist (C).

– Ytterkanternas politik gör inte Sverige rikare. Mittenalternativet är ett alternativ för alla de väljare som vet att tillväxt är en förutsättning för jobb, både i dag och i morgon, sade hon i ett uttalande inför valet.

”Kommer förändras i grunden”

Ambitionen från C har varit att bryta isär de två blocken som formerats i svensk politik. Det finns ett tredje spår som har starkt stöd bland väljarna, menade partiet.

– Vi ser att det här valet kommer att förändra svensk politik i grunden. Vi är redo att vara drivande för en förändring som ger Sverige en stabil regering i mitten, sade partisekreterare Hannes Hervieu (C), under valveckan.

Verkar ha gett upp

I fredags bjöd C-ledaren in sina partiledarkollegor i S, V och Mp till möte. Ett steg som tyder på att partiet har övergett sin förhoppning om en mittenregering, menar statsvetare Tommy Möller vid Stockholms universitet, rapporterar SR.

– Ja, jag tolkar det som att Centerpartiet, som ju har en nyckelroll här, är på väg att inse att det huvudspår som man har haft hela tiden, alltså en mittenbaserad regering där inget av ytterkantspartierna ingår, inte är möjlig i nuläget, säger han till radion.

Läs mer: 35 100 kronor i lön – många måste anställas nu

Svårlöst läge

V har ställt ett ultimatum i regeringsförhandlingarna. Partiet kommer inte stödja en statsminister som inte ger dem ministerposter. C vägrar att ge sitt stöd till en regering där V sitter med. Läget för Magdalena Andersson (S), som fått i uppdrag att sondera möjligheten att bilda regering, ter sig tämligen låst, anser statsvetaren.

– Det här tillhör ju kategorin med de allra svåraste nötterna att knäcka så att säga. Det är svårt att tänka sig att något av partierna skulle vika ner sig som det ser ut nu, men förr eller senare måste det ske, säger Tommy Möller, till radion.

Läs mer: Vasst krav på nästa regering – ”stäng dörren”

Foto: Centerpartiet

Text: Redaktionen