Tvärvänder om evakuering till Norden

2023 10 12

Flera nordiska medborgare kan inte längre lämna Israel.

Under onsdagen gav Norge först besked om att man erbjuder både sina egna medborgare samt personer från Sverige, Danmark, Finland och Island möjlighet att lämna våldsamheterna i Israel.

– Utrikesdepartementet har skickat ut ett meddelande till norska medborgare som vill återvända till Norge till följd av konflikten, bekräftade norska UD i ett pressmeddelande.

– Ett nytt Norwegian-flyg sätts upp torsdagen den 12 oktober, som kan hjälpa till att transportera norska och nordiska medborgare hem.

Ställer in flyget

Under natten till torsdagen tvärvänder dock Norge och ställer in flyget.

Det aviserade tilläggsflyget från Tel Aviv Norwegian som satts upp på uppdrag av utrikesdepartementet kommer inte att gå som planerat, framhålls nu i samma pressutskick.

Tvärvändningen beror på att försäkringsbolaget för såväl Norwegian som flera andra flygbolag inte täcker flyg till Tel Aviv.

– Norwegian och UD arbetar med att hitta andra lösningar.

Sverige planerar en avgång

Under gårdagskvällen gav Sverige besked om att utlandssvenskar i Israel och palestinska områden ska få hjälp med att komma hem.

En avgång är just nu planerad och de som vill evakuera har själva ansvar för att ta sig till flygplatsen.

– Vi utesluter inte att det kan bli tal om fler, men det kräver också att människor vill lämna och jag vill betona att det inte är alla som befinner sig i Israel och Palestina som i dag vill lämna det här området, sade utrikesminister Tobias Billström (M) till SVT igår.

Ingen evakuering från Gaza

Tobias Billström slog samtidigt fast att svenska medborgare som sitter fast i Gaza inte kommer att få hjälp med evakuering.

Anledningen är att det i tio års tid funnits en avrådan från att befinna sig på Gazaremsan på grund av det farliga säkerhetsläget.

– I nuläget bedömer vi inte att det går att evakuera människor därifrån, säger Tobias Billström.

Förbereder markoffensiv

Den israeliska militären förbereder sig på en markoffensiv in i Gaza, uppger BBC.

Kanalens korrespondent Jeremy Bowen som är på plats vid Gazaremsan beskriver “hundratals, kanske tusentals" soldater i full stridsmundering med ett stort antal stridsvagnar.

– Jag var ganska förbluffad över vad vi såg, rapporterar Bowen och syftar på det enorma antalet soldater i trupperna och det tunga artilleriet som placeras ut vid gränsen till Gazaremsan.

Foto: Norwegian

Text: Redaktionen


30 jul 2026

Kunder rasar mot Biltema – går sönder direkt

2026 07 30

En produkt från Biltema misstänks vara defekt.

Kunder slår larm om en Biltema-del.

Enligt köpare gick varan sönder efter bara fem kilometers körning och misstänker ett produktionsfel.

”Gav upp efter 5 kilometer”

Biltema lockar varje år miljontals kunder till sina butiker med ett brett sortiment av verktyg, bildelar och andra lågprisprodukter.

Nu riktas kritik mot en av företagets produkter efter att en kund uppger att den gick sönder nästan direkt efter montering.

Det handlar om Biltemas böjbara kylarslang av gummi, med artikelnummer 61-378.

Produkten kostar 139 kronor och ska enligt Biltema ge maximal genomströmning även vid kraftiga böjar.

En kund som köpte slangen monterade den på sin bil, men uppger att den inte höll länge.

– Höll att köra 5 kilometer innan den gav upp, skriver kunden på Facebook.

LÄS MER: LAVROV: Historisk vändning med Putin

Fler exemplar med sprickor

Efter att slangen gått sönder lämnade kunden tillbaka produkten för att få en ny.

Då upptäcktes ytterligare exemplar med liknande problem.

– När jag lämnade tillbaka den och skulle ta en ny så var där 3st dåligt tillverkade med sprickbildningar. Var även i en annan butik där det va 3st till med sprickbildningar.

Kunden misstänker nu att det kan handla om ett tillfälligt produktionsfel och varnar andra kunder för slangen.

Delade meningar

Efter inlägget har flera andra användare kommenterat och uttryckt missnöje med Biltemas kylarslangar.

– De slangarna har alltid varit dåliga, aldrig hållit längre än några dagar för mig, skriver en användare.

Samtidigt finns det kunder som försvarar produkten och berättar att de haft sina slangar under längre tid utan problem.

– Exakt den slangen jag kört med i 2 år och inte haft något problem med tills nu. Då den börjat läcka i en skarv på mitten, skriver en användare.

Kunden som köpt slangen uppmanar andra kunder att vara försiktiga.

– Det ska ändå hålla längre än 5km och inte finnas täcken på sprickor redan när dom ligger på hyllan. Uppmanar bara folk att kolla lite noggrannare på slangarna innan köp, skriver han.

Biltema har ännu inte lämnat någon kommentar kring uppgifterna.

LÄS MER: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


30 jul 26

Kraftig brand rasar i Sverige – helikoptrar i luften

2026 07 30

En kraftig skogsbrand rasar utanför Surahammar i Västmanlands län.

Flera enheter från räddningstjänsten har larmats till platsen, inklusive två brandhelikoptrar.

Spridningsrisken är stor på grund av det torra vädret.

–  Det är en kraftig brand. Det verkar också som att en lada har brunnit, säger SOS alarms teamledare Agneta Gustafsson till TV4.

Räddningstjänsten uppger att branden inte är under kontroll.

– Det ser ut som att det är viss spridningsrisk till en stuga eller bostadshus i närheten, säger Gustafsson till TV4.

Dubbla bränder 

Senare under dagen kommer rapporter om ytterligare en skogsbrand. En yta på 100 kvadratmeter brinner på en udde i skogen utanför Stjärnvik nordöst om Skinnskatteberg, rapporterar SVT:

– Man åker ut med båt för att lägga ut en pump. Man håller på att isolera udden för att det inte ska sprida sig längre in, säger Agneta Gustafsson till kanalen. 

Extremt stor risk

SMHI har varnar för att risken för skogsbränder är mycket stor i Götaland, Svealand och södra delar av Norrland.

I södra Sverige bedöms risken som ”extremt stor” på vissa platser.

Anders Edstam, enhetschef på Myndigheten för civilt försvar (MCF), uppger att Sveriges beredskap är god. 

– Räddningstjänsterna har 900 brandstationer med nästan 3 500 anställda som står i beredskap för att rycka ut, säger han till Aftonbladet.

Uppemot tio brandhelikoptrar finns utplacerade i länen som löper störst risk för skogsbränder.

Anders Edstam konstaterar att beredskapen är bättre i dag än under sommaren 2018, då en intensiv värmebölja  ledde till en utbredd torka och massiva skogsbränder.

– Både svensk räddningstjänst och staten har blivit bättre på att hantera skogsbränder, för man gjorde stora lärdomar. År 2018 gick det inte bra, det kan vi alla vara överens om, säger han till tidningen.   

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Sommaren 2018

Under den rekordvarma sommaren 2018 skakades Sverige av omfattande skogsbränder.

Skog motsvarande 35 700 fotbollsplaner brann ner i Sverige.

Flera orter fick evakueras och Sverige fick ta hjälp av ett tiotal länder för att släcka bränderna.

Totalt skadades 9 500 hektar skog av ett värde på 300 miljoner kronor, uppger SvD.

LÄS OCKSÅ: Sportbilsjätte slår omsättningsrekord

Foto: P. Keno

Text: Redaktionen