Tvärvänder om evakuering till Norden

2023 10 12

Flera nordiska medborgare kan inte längre lämna Israel.

Under onsdagen gav Norge först besked om att man erbjuder både sina egna medborgare samt personer från Sverige, Danmark, Finland och Island möjlighet att lämna våldsamheterna i Israel.

– Utrikesdepartementet har skickat ut ett meddelande till norska medborgare som vill återvända till Norge till följd av konflikten, bekräftade norska UD i ett pressmeddelande.

– Ett nytt Norwegian-flyg sätts upp torsdagen den 12 oktober, som kan hjälpa till att transportera norska och nordiska medborgare hem.

Ställer in flyget

Under natten till torsdagen tvärvänder dock Norge och ställer in flyget.

Det aviserade tilläggsflyget från Tel Aviv Norwegian som satts upp på uppdrag av utrikesdepartementet kommer inte att gå som planerat, framhålls nu i samma pressutskick.

Tvärvändningen beror på att försäkringsbolaget för såväl Norwegian som flera andra flygbolag inte täcker flyg till Tel Aviv.

– Norwegian och UD arbetar med att hitta andra lösningar.

Sverige planerar en avgång

Under gårdagskvällen gav Sverige besked om att utlandssvenskar i Israel och palestinska områden ska få hjälp med att komma hem.

En avgång är just nu planerad och de som vill evakuera har själva ansvar för att ta sig till flygplatsen.

– Vi utesluter inte att det kan bli tal om fler, men det kräver också att människor vill lämna och jag vill betona att det inte är alla som befinner sig i Israel och Palestina som i dag vill lämna det här området, sade utrikesminister Tobias Billström (M) till SVT igår.

Ingen evakuering från Gaza

Tobias Billström slog samtidigt fast att svenska medborgare som sitter fast i Gaza inte kommer att få hjälp med evakuering.

Anledningen är att det i tio års tid funnits en avrådan från att befinna sig på Gazaremsan på grund av det farliga säkerhetsläget.

– I nuläget bedömer vi inte att det går att evakuera människor därifrån, säger Tobias Billström.

Förbereder markoffensiv

Den israeliska militären förbereder sig på en markoffensiv in i Gaza, uppger BBC.

Kanalens korrespondent Jeremy Bowen som är på plats vid Gazaremsan beskriver “hundratals, kanske tusentals" soldater i full stridsmundering med ett stort antal stridsvagnar.

– Jag var ganska förbluffad över vad vi såg, rapporterar Bowen och syftar på det enorma antalet soldater i trupperna och det tunga artilleriet som placeras ut vid gränsen till Gazaremsan.

Foto: Norwegian

Text: Redaktionen


JUST NU: Putins plan fallerar – folket har fått nog

2025 10 13

Ryssland storsatsar på mobiliseringen av nya soldater.

Den ryska krigsmakten har gjort flera satsningar för att rekrytera nya soldater till kriget i Ukraina.

Den senaste kampanjen erbjuder bland annat stora summor pengar till den som anmäler sig för tjänst vid fronten.

– Det ryska försvarsministeriet har använt vilseledande annonser för att locka till sig nya rekryter, och hävdar att ett fredsavtal kan vara nära och uppmanar medborgarna att få sina miljoner innan freden kommer, uppger Kyiv Post.

Planen funkar inte

Rysslands försök att locka nya soldater till fronten med rekordhöga summor har inte uppnått den önskade effekten, enligt uppgifter från den amerikanska tankesmedjan Institute for the Study of War (ISW).

– Militära rekryteringskontor över hela Ryssland ser endast en liten ökning av antalet personer som skriver på kontrakt med försvarsministeriet, även i regionerna som erbjuder de största engångsbonusarna, uppger Kyiv Post.

– De ryska rekryterarna påstår att "alla som ville tjäna pengar på kriget redan har anmält sig".

LÄS MER: Trump varnas – finns bara en sak att göra mot Putin

Stora summor                                                                           

Ryska regioner erbjuder olika summor för att anmäla sig för krigstjänst.

Den högst summan är omkring 3,2 miljoner rubel, motsvarande 39 300 dollar, som en engångsbelöning.

– Men även stora ökningar har misslyckats med att öka registreringarna. Sverdlovsk Oblast höjde sin engångsbetalning till 3,1 miljoner rubel, motsvarande 38 100 dollar, i mars 2025, men såg ingen ökning, uppger tidningen.

Gamla och sjuka

Rapporter kommer också om att det i flera sibiriska regioner mest är människor i väldigt hög ålder, eller som har kroniska sjukdomar, som anmäler sig.

Kreml försöker locka med höga månadslöner utan att avslöja att många rekryter skickas direkt till anfallsuppdrag med stor risk att dö inom en kort tid.

– Enligt bedömningar från ISW kommer ekonomiska incitament inte längre ge stora ökningar av värvningar, eftersom de flesta ryssar som motiveras av pengar redan har gått med i militären, rapporterar tidningen.

LÄS MER: Brittiska militärplan vid ryska gränsen

Foto: President of Russia Office resp K. Wright

Text: Redaktionen


13okt2025

UPPGIFTER: Svenska vapenleveranser till Ukraina kan stoppas

2025 10 13

Vapenleveranser från Sverige till Ukraina hotas.

Sedan Rysslands invasion av Ukraina 2022 har Sverige bidragit med militärt stöd till ukrainarna.

I första skedet levererades skyddsutrustning.

Sedan har också stridsvagnar, avancerade vapensystem och ammunition skickats till de försvarande trupperna.

– Det totala värdet av Sveriges militära stöd till Ukraina är cirka 90 miljarder kronor, uppger den svenska regeringen.

Vapenleveranser kan stoppas

Nu har det uppstått ett hot mot framtida vapenleveranser.

Det handlar om ett miljötillstånd för provskjutningar på Bofors Test Center i Karlskoga.

Processen kring tillståndet drar ut på tiden, vilket kan stoppa bland annat Saabs tester på anläggningen.

– Det riskerar att leda till en flaskhals för europeisk försvarsindustri, säger skjutfältets vd Anders Hultman, till Di.

I värsta fall gör också den utdragna processen att de svenska leveranserna till Ukraina stoppas upp, uppger tidningen.

Miljötillståndet

Skjutfältets ansökan till Länsstyrelsen handlar om behovet att utöka antalet provskjutningar på området, från dagens 25 000 till 75 000 skott per år.

Liknande tillståndsprocesser tar ofta lång tid.

– Vi skulle egentligen behöva ha tillstånd redan nu, säger Anders Hultman, till Nerikes Allehanda.

Läs också: Succé för Ukraina – ökning med 48 procent

Flaskhals redan 2024

Som ett resultat av den snabba militära upprustningen de senaste åren, har hela Europa haft samma flaskhals när det gäller att testa nyproducerad ammunition.

För drygt ett år sedan rapporterades långa kötider på skjutanläggningen i Karlskoga.

– Vi har sex provplatser som skjuter oberoende av varandra och håller på att bygga en till nu. Och det räcker ändå inte, sa skjutfältschef Stefan Krol då, rapporterade SVT.

Fakta Bofors Test Center

- Bofors första skjutfält anlades 1886. 

- Bofors Test Center utför kvalificerad provning, främst av vapen, ammunition och andra produkter inom området explosiva ämnen.

- Anläggningen är en viktig entreprenör för provning av både militära och civila produkter på den internationella marknaden.

Källa: Bofors Test Center

Läs också: Partiledarna till angrepp – ”Ökad invandring och höjt bistånd”

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen