Tvärvänder om evakuering till Norden

2023 10 12

Flera nordiska medborgare kan inte längre lämna Israel.

Under onsdagen gav Norge först besked om att man erbjuder både sina egna medborgare samt personer från Sverige, Danmark, Finland och Island möjlighet att lämna våldsamheterna i Israel.

– Utrikesdepartementet har skickat ut ett meddelande till norska medborgare som vill återvända till Norge till följd av konflikten, bekräftade norska UD i ett pressmeddelande.

– Ett nytt Norwegian-flyg sätts upp torsdagen den 12 oktober, som kan hjälpa till att transportera norska och nordiska medborgare hem.

Ställer in flyget

Under natten till torsdagen tvärvänder dock Norge och ställer in flyget.

Det aviserade tilläggsflyget från Tel Aviv Norwegian som satts upp på uppdrag av utrikesdepartementet kommer inte att gå som planerat, framhålls nu i samma pressutskick.

Tvärvändningen beror på att försäkringsbolaget för såväl Norwegian som flera andra flygbolag inte täcker flyg till Tel Aviv.

– Norwegian och UD arbetar med att hitta andra lösningar.

Sverige planerar en avgång

Under gårdagskvällen gav Sverige besked om att utlandssvenskar i Israel och palestinska områden ska få hjälp med att komma hem.

En avgång är just nu planerad och de som vill evakuera har själva ansvar för att ta sig till flygplatsen.

– Vi utesluter inte att det kan bli tal om fler, men det kräver också att människor vill lämna och jag vill betona att det inte är alla som befinner sig i Israel och Palestina som i dag vill lämna det här området, sade utrikesminister Tobias Billström (M) till SVT igår.

Ingen evakuering från Gaza

Tobias Billström slog samtidigt fast att svenska medborgare som sitter fast i Gaza inte kommer att få hjälp med evakuering.

Anledningen är att det i tio års tid funnits en avrådan från att befinna sig på Gazaremsan på grund av det farliga säkerhetsläget.

– I nuläget bedömer vi inte att det går att evakuera människor därifrån, säger Tobias Billström.

Förbereder markoffensiv

Den israeliska militären förbereder sig på en markoffensiv in i Gaza, uppger BBC.

Kanalens korrespondent Jeremy Bowen som är på plats vid Gazaremsan beskriver “hundratals, kanske tusentals" soldater i full stridsmundering med ett stort antal stridsvagnar.

– Jag var ganska förbluffad över vad vi såg, rapporterar Bowen och syftar på det enorma antalet soldater i trupperna och det tunga artilleriet som placeras ut vid gränsen till Gazaremsan.

Foto: Norwegian

Text: Redaktionen


19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


“70 procent av mackarna har slut på bensin”

2026 08 19

Ryssland står inför en sällan skådad bränslekris.

De ukrainska drönarattackerna mot rysk energiinfrastruktur fortsätter.

Angreppen ger resultat.

På tisdagskvällen kommer uppgifter om att så mycket som 70 procent av de ryska bensinstationerna har slut på bensin, rapporterar Moscow Times.

Slut på bensin

Den 16 augusti fanns bensin eller diesel tillgängligt på endast 28,1 procent av landets mackar, jämfört med 41 procent veckan innan. 

Under de senaste sju dagarna har tillgången på bränsle minskat i regionerna Volgograd, Tjeljabinsk, Orenburg, Voronezj, Samara, Penza, Saratov, Lipetsk och Rostov, samt i Tatarstan. 

Myndigheterna i minst åtta regioner – däribland Krasnodar Kraj samt Kaluga och Nizjnij Novgorod oblast – har bekräftat att det finns problem på bensinstationerna.

Invånare i ytterligare minst 13 regioner har rapporterat om bränslebrist i sociala medier. 

Bekräftar problemen

Igor Jusjkov, ledande analytiker vid Fonden för nationell energisäkerhet, bekräftar problemen.

– Den nya bristvågen beror på de fortsatta attackerna och oplanerade reparationerna vid oljeraffinaderierna, säger han.

Läs mer: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Har fått böter

Att klaga på bensinbristen har dock inte slutat väl för vissa ryssar.

En domstol i ryska Volgograd har bötfällt en lokal kvinna för att ha deltagit i ett kollektivt upprop gällande bränslebristen, uppger RBC Ukraine.

Säkerhetsstyrkor stämplade en video som spelades in nära en bensinstation som en ”otillåten allmän sammankomst”. 

“Orättvis fördelning”

En person som var på plats vid uppropet hördes i ett filmklipp säga så här:

– Det handlar specifikt om en orättvis fördelning: vår administration tankar fulla tankar med bensin med hjälp av drivmedelskort, medan vanliga invånare ofta helt enkelt avvisas. Poliserna ansåg att detta var en otillåten allmän sammankomst.

Läs mer: Ghana rasar mot Ryssland

Foto: A. Malenchik

Text: Redaktionen