Tvärvänder – grönt ljus för Ryssland

2023 01 25

När Ryssland invaderade Ukraina portades landet från samtliga stora internationella idrottsevenemang.

Stoppet innefattande bland annat OS – världens största idrottsarrangemang sett till antalet deltagare.

Men nu tvärvänder Internationella olympiska komittén, IOK, och ger grönt ljus för ryska idrottare att delta i såväl OS 2024 som 2026.

Det bekräftar organisationen på sin hemsida efter ett större toppmöte där frågan idag avhandlats.

Svenska reaktionen: "Icke önskvärt"

I Sverige möts beslutet med ilska.

– Ett icke önskvärt beslut, säger verksamhetschefen inom Sveriges olympiska kommitté, SOK, Peter Reinebo till Sportbladet.

Även Sveriges grannländer har motsatt sig beslutet.

– Vi står kvar vid den ståndpunkt vi uttalade i höstas, ihop med de övriga nordiska länderna, säger Peter Reinebo, som dock kraftigt avvisar idén om att det skulle vara aktuellt att bojkotta mästerskapet.

Får inte bära flaggan

På IOK:s möte beslöts även att idrottare från Belarus ska få delta i samma upplagor av OS, som alltså avser sommar-OS i Paris 2024 samt vinter-OS i Italien 2026.

– Ingen idrottare ska stoppas från att tävla enbart på grund av sitt pass, framhåller IOK på sin hemsida.

Däremot sker deltagandet på ett villkor: att varken Ryssland eller Belarus får använda sina ordinarie färger.

Båda länderna måste delta med neutral flagg om de vill vara med.

– Ingen flagga, hymn, färger eller någon annan identifiering av dessa länder visas vid något sportevenemang eller möte, framhäver IOK i sitt protokoll.

Putin fortsatt portad

Däremot är det tvärstopp för exempelvis Vladimir Putin att på plats få uppleva tävlingsdramatiken och heja på Rysslands OS-deltagare.

– Ingen rysk eller belarusisk regering eller statlig tjänsteman bör bjudas in till eller ackrediteras för något internationellt sportevenemang eller möte, skriver IOK.

"Solidaritet med ukrainska idrottarna"

Som grund för beslutet hänvisar bland annat kommittén till att idrottare från Jugoslavien tilläts delta i OS i Barcelona 1992 som “oberoende idrottare”, trots att FN samtidigt riktade sanktioner mot landet som befann sig i inbördeskrig.

IOK skriver vidare att organisationen fortsatt ska arbeta med att stärka sitt “orubbliga engagemang för solidaritet med de ukrainska idrottarna och den ukrainska olympiska gemenskapen”. 

Idrottare som aktivt stödjer kriget i Ukraina kommer inte tillåtas att tävla.

Foto: D. Kim

Text: Redaktionen


27 nov 2025

JUST NU: USA och Ryssland i gemensamt projekt – planen är åtta månader

2025 11 27

USA och Ryssland gör en gemensam satsning som väntas pågå i åtta månader.

Under torsdagen har en rysk rymdfarkost skjutits iväg med sikte på den internationella rymdstationen.

Ombord på farkosten, som sköts upp från en uppskjutningsanläggning i Kazakstan som Ryssland hyr, finns tre personer.

Besättningen består av två ryssar och en amerikan.

– Rymdfarkosten transporterade NASA-astronauten Chris Williams och två ryska besättningskamrater, Sergei Mikaev och Sergei Kud-Sverchkov, rapporterar AP.

– Farkosten dockade vid den internationella rymdstationen ungefär tre timmar efter uppskjutning.

Åtta månader i rymden

De tre rymdfararna ska spendera omkring åtta månader på rymdstationen.

För astronauten från NASA är det den första resan till rymden.

– Williams kommer att genomföra vetenskaplig forskning och teknikdemonstrationer vid utposten med syfte att främja mänsklig rymdforskning och gynna livet på jorden, uppger NASA, rapporterar nyhetsbyrån.

En av ryssarna gör också sin första resa, men den andra ryssen har varit i rymden vid ett tillfälle tidigare.

– Vid den internationella rymdstationen kommer trion att ansluta sig till NASA-astronauterna Mike Fincke, Zena Cardman och Jonny Kim, Japans astronaut Kimiya Yui samt de ryska kosmonauterna Sergei Ryzhikov, Alexei Zubritsky och Oleg Platonov, uppger nyhetsbyrån.

LÄS OCKSÅ: Lukasjenko dundrar – ”Kan försvinna på ett ögonblick”

Fakta internationella rymdstationen

- Den internationella rymdstationen är större än ett hus med sex sovrum, två badrum och ett gym.

- Den drivs av ett internationellt partnerskap mellan fem rymdorganisationer från 15 länder.

- Rymdstationen har varit bebodd sedan november 2000.

- Sju personer lever och arbetar samtidigt på stationen.

- På 24 timmar gör rymdstationen 16 varv runt jorden och färdas genom 16 soluppgångar och solnedgångar.

- För att minska förlusten av muskel- och benmassa tränar astronauterna minst två timmar om dagen.

- Solpanelens vingspann är 109 meter långt.

Källa: NASA

LÄS OCKSÅ: Natochefen sätter ned foten – trotsar USA och Ryssland

Foto: Balkan Photos

Text: Redaktionen


27 nov 2025

ELGIGANTEN: Intresset har ”exploderat” – ny storsatsning i 24 butiker

2025 11 27

Elektronikjätten Elgiganten ser ett nytt segment som går som tåget.

En av årets stora shoppingveckor är i full gång.

Elgiganten slår nya rekord, men ser också ett nytt produktsegment som säljer på helt nya nivåer.

Det handlar om komponenter för att bygga egna gamingdatorer.

– Från blygsam försäljning i fjol har segmentet exploderat och är nu näst största produktgruppen inom datorer – större än både konsoler och färdigbyggda datorer, framhåller elektronikkedjan.

Ökar i popularitet

Den stora rusningen efter gamingkomponenter är något som kedjan hade på känn.

Gaming är en hobby som har ökat i popularitet år efter år, och utrustningen står ofta i fokus för de som spelar.

Förra året omsatte den svenska spelbranschen drygt 36 miljarder kronor.

– Det här är ett kvitto på att vi läst marknaden rätt och att våra nya leverantörssamarbeten har varit avgörande för att kunna möta efterfrågan på komponenter, säger Elgigantens vd Niclas Eriksson, i ett uttalande.

– Det är en utveckling som gått otroligt snabbt och vi har ett försäljningsindex på +344 procent mot fjolårets Black Friday.

Kedjans storsatsning

Bakom den ökade försäljning ligger, förutom det ökande intresset, en storsatsning i flera av kedjans butiker.

– Under året har Elgiganten investerat stort i gamingsegmentet. Totalt har 24 varuhus fått dedikerade gamingexperter som guidar kunderna i valet av komponenter och hjälper dem att bygga egna datorer, uppger Elgiganten.

– Dessutom har åtta varuhus lanserat fullskaliga butikskoncept för komponenter, där kunderna kan uppleva hela sortimentet och få guidning av utbildade gamingexperter på plats.

LÄS OCKSÅ: Byggbolag i konkurs efter 118 år

Satsar på festivaler

Elektronikjätten satsar på sina butiker, men också på att finnas på plats där gamingentusiaster samlas.

– Vi har varit engagerade där gamers finns, på festivaler som DreamHack Stockholm, Glitched och Gibaway samt samarbetet med Esportstudion. Det här är bara början på vår resa mot att bli en av Sveriges ledande destinationer för gaming och komponenter, säger Elgigantens gamingansvarige Alexander Åberg.

LÄS MER: Vattenfall höjer avgifterna rejält 

Foto: Elgiganten

Text: Redaktionen