Två stater hjälper Ryssland i Sverige

2023 02 23

Hotbilden mot Sverige har ökat och Ryssland är i nuläget det enskilt största hotet.

Det framgår av Säkerhetspolisens lägesbild för 2022/2023.

– Ryssland och andra auktoritära stater har blivit allt mer offensiva i sitt agerande och säkerhetshotande aktiviteter pågår ständigt. Omvärldsutvecklingen bidrar även till en växande extremism, ett ökat attentatshot och ett bredare författningshot. Sammantaget innebär detta att hotet mot Sverige accelererar, säger säkerhetspolischef Charlotte von Essen.

Agerar tillsammans

Men Ryssland agerar inte ensamt.

Landet agerar tillsammans med bland annat Kina och Iran allt mer offensivt, uppger Säpo.

– Säkerhetspolisen ser en ökad spridning av konspirationsteorier och antistatliga budskap. Det riskerar att på sikt undergräva förtroendet för samhällets institutioner, politikers beslutsfattande och statens legitimitet. Utvecklingen innebär att främmande makts och våldsbejakande extremisters agendor oftare sammanfaller, säger Charlotte von Essen.

Kopplas till sanktioner

Ryssland, Kina och Iran utgör de största säkerhetshoten mot Sverige, enligt Säpos bedömning.

I nuläget ses Ryssland som det enskilt största hotet.

– Regimens agerande är oberäkneligt och man är benägen att ta stora risker, skriver Säpo.

Kina pekas ut som ett ”långsiktig hot” och Iran som ett ”påtagligt säkerhetshot”.

Komplex hotbild

Att staterna agerar tillsammans gör hotbilden mer komplex.

Säkerhetspolisen kopplar de utökade samarbetet mellan de auktoritära staterna till de sanktioner som införts.

Framför allt är diktaturerna intresserade av att olovligen anskaffa avancerad teknologi i Sverige.

– Anfallskriget mot Ukraina har bland annat inneburit att Ryssland har ett ökat behov av teknologi för att kunna upprätthålla sin militära förmåga. Även Kina och Iran anskaffar teknik och kunskap i hög utsträckning, uppger Säpo

Islamistisk och högerextrem extremism

I lägesrapporten framgår det även att attentatshotet mot Sverige från våldsbejakande islamistisk extremism och våldsbejakande högerextremism består, och ökar i vissa delar.

– Våldsbejakande extremister bedriver subversiv verksamhet i form av infiltration och påverkan och det bredare, långsiktiga hotet mot demokratin blir allt mer framträdande, framhåller Säkerhetspolisen.

Flera brister

Samtidigt pekar Säpo ut flera brister i det svenska säkerhetsskyddet.  

Bristerna uppges finnas i säkerhetsskyddet inom säkerhetskänsliga verksamheter på alla områden och påverkar verksamheters förmåga att skydda sig. I slutändan riskerar det att leda till att uppgifter om Sveriges totalförsvarsförmåga röjs.

– Sveriges oberoende och demokrati är värden som kan låta självklara och som många av oss tar för givna. Ett viktigt budskap från Säkerhetspolisen är att de utmanas varje dag och vi måste tillsammans bygga motståndskraft, säger Charlotte von Essen.

Foto: I. Ryabov

Text: Redaktionen


24 juli 2026

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2026 07 24

Polisen går ut med en skarp varning för bedrägerisamtal.

Under den senaste tiden har polisen noterat en ökning av bedrägerisamtal.

Bedragarna använder sig av en återkommande metod – datorröster som låter som att de kommer från polisen.

Myndigheten går nu därför ut med en varning i syfte att förhindra fullbordade bedrägerier – som kan leda till att offer förlorar stora pengar.

Polisen varnar

Just nu ser polisen en ökning av antalet bedrägerisamtal där en datorröst utger sig vara från polisen. 

Polisen understryker att de aldrig ringer med automatiserade röster.

Därför uppmanas alla som mottar den här typen av samtal att lägga på luren direkt för att undvika att bli bedragna.

Av olika skäl

Bedragarna utger sig för att vara från polisen eller “Swedish Police Authority” och motiverar sina samtal med olika saker.

– Det kan exempelvis vara att id-kort har varit inblandat i ett brott eller att det finns en arresteringsorder, och att det tilltänkta offret är efterlyst, förklarar polisen.

Bedragaren uppmanar sedan personen att göra ett knappval för att kopplas till polisen.

Läs mer: Trump varnar Putin

“Lägg på luren”

Björn Seeth på polisens nationella bedrägericenter uppmanar alla som får samtalet att lägga på direkt.

– Det är ett tillvägagångssätt hos bedragarna som återkommer i lite olika former. Polisen ringer aldrig dig med automatiserade röster. Om du mottar ett sådant samtal, lägg på luren, säger han.

Kan förlora stora pengar

Bedrägerivågen fortsätter, och många svenskar har förlorat pengar till den besvärande trenden under de senaste åren.

Bedragarna utger sig ofta komma från pålitliga myndigheter eller företag för att vagga in det tilltänkta offret i en falsk känsla av trygghet.

Det är inte ovanligt att de försöker stressa personen i samtalet.

Såväl polisen som storbankerna har råd och tips om hur man på bästa sätt undviker bedragarnas försök.

Läs mer: Missiler har slagit ner i Ryssland

Foto: T. Repin

Text: Redaktionen


25 jul 26

Enorma eldklot över Ryssland

2026 07 25

Stora eldklot lyser upp den ryska natthimlen.

Kraftiga explosioner och stora bränder rapporteras i flera ryska regioner.

En ny våg av ukrainska drönarattacker har slagit till, rapporterar Kyiv Independent.

Explosioner och bränder

Ukrainska drönare ska ha slagit mot lagerbyggnader och energiinfrastruktur i den ryska staden Belgorod under natten.

Enligt ryska myndigheter och sociala medier utbröt flera bränder efter attackerna, där bland annat logistiklager och energianläggningar ska ha träffats.

Filmer som spridits av boende i området visar kraftiga explosioner och stora lågor som lyser upp natthimlen.

Regionens myndigheter uppger att en byggnad för bostäder, en gasledning och okänd "kommersiell egendom" skadades i attacken.

Borgmästaren i Belgorod, Valentin Demidov, uppger att en person skadades och fördes till sjukhus.

– Tillförordnade guvernören i Belgorodregionen, Alexander Shuvaev, uppgav också att flera personer skadades i attackerna mot regionen. Han sade att räddningspersonal fortsatt arbetade med att släcka bränder runt om i staden Belgorod och att de skadade fick medicinsk vård, skriver tidningen.

LÄS MER: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar

Massiv brand i Rostovregionen

Samtidigt rapporteras även explosioner och omfattande bränder i Rostovregionen i södra Ryssland.

Boende i Rostov-na-Donu uppgav att de sett kraftig rök stiga över staden under natten.

Det är ännu oklart vilka mål som träffades i området.

Övervakningskanaler uppger samtidigt, med hänvisning till satellitbilder, att attacker kan ha riktats mot ett värmekraftverk i Belgorod samt en elektrisk transformatorstation.

Uppgifterna har dock inte kunnat verifieras av Kyiv Independent.

Sjätte natten i rad

Nattens händelser är en del av en längre serie ukrainska attacker mot rysk infrastruktur.

Enligt rapporter är detta den sjätte natten i rad som ryska lager och logistikcenter utsätts för attacker.

Ett av företagen som återkommande har drabbats är Wildberries – Rysslands motsvarighet till Amazon – vars lageranläggningar har attackerats vid flera tillfällen.

Under natten till igår träffades företagets logistikcenter i Sankt Petersburg, vilket beskrevs som en ovanlig attack mot Rysslands näst största stad.

– Det är viktigt att operationen också fortsätter mot den ryska logistiken, som förser ockupationsarmén med komponenter till drönare, navigationsutrustning och annan utrustning, sade Ukrainas president Zelenskyj i samband med attackerna.

LÄS MER: Marco Rubio avslöjar Ryssland – ”chockerande”

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen