Två risker för Sverige – efter Erdogans nya besked

2023 07 10

Statsminister Ulf Kristersson (M) befinner i Vilnius, Litauen, för ett extrainsatt möte med Turkiets president Recep Tayyip Erdogan.

Kristersson och Erdogan ska diskutera den svenska Natoansökan tillsammans med försvarsalliansens generalsekreterare Jens Stoltenberg.

Inför mötet gick president Erdogan ut med ett nytt krav för att släppa in Sverige.

Turkiets president kräver att EU återupptar förhandlingarna om ett turkiskt medlemskap i unionen.

– Först måste EU öppna dörren för ett turkiskt medlemskap i Europeiska unionen. Sedan kommer vi att öppna dörren för Sverige, precis som vi har gjort för Finland, sa Erdogan under ett framträdande i turkisk tv enligt AFP.  

”Har stängt dörren”

Paul Levin, chef för Institutet för Turkietstudier vid Stockholms universitet, tolkar Erdogans nya utspel som en rejäl motgång för Sverige.

– Han tycks ha stängt dörren till en svensk Nato-anslutning under överskådlig framtid, skriver han på Twitter.

Försvarsmakten: Två risker med en fördröjning

Turkietkännaren Paul Levin varnar för att Erdogan i nuläget ”stängt dörren” för ett svenskt Natomedlemskap.

Ett dåligt scenario för Sverige.

Ytterligare fördröjningar i Natoprocessen kan på sikt innebära flera risker för den svenska försvarsförmågan.

Det varnar svenska försvarsstabens chef Michael Claesson för i en intervju med Yle.

- På kort sikt, kanske upp till ett år, bedömer vi det som hanterbart. Men bortom det är vi i någon mening exponerade för en större risk, säger han till Yle och hänvisar till att västvärlden befinner sig i en ”långsiktig systemkonflikt” med Ryssland.

Vidare konstaterar Claesson att Sveriges militära samarbete med Finland kommer att försvagas om Natoprocessen förhalas ytterligare.

– Samarbetet nu är så nära och effektivt att det i sig utgör en avskräckande effekt på en potentiell angripare. Men Finland kommer att behöva ägna mer och mer kraft åt att bli fullt ut involverad i Natos olika aktiviteter. Av rena kapacitetsskäl måste Finland i det läget prioritera och då tror jag att man tvingas prioritera Nato.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


14 aug 26

Farkost nedskjuten – Finland blixtagerar

2026 08 14

Ett Natostridsflyg har skjutit ned en drönare.

Händelsen inträffade ovanför Lettland under natten mot fredag, uppger den lettiska militären.

– Sök skydd och stanna inomhus. Om du ser ett lågt flygande och misstänkt föremål, håll avstånd och ring polisen, skriver militären i ett inlägg på X.

Samtidigt ljuder flyglarm i flera lettiska regioner längs gränsen mot Ryssland.

Finland blixtagerar

Försvarsmakten i Finland har agerat efter hotet i lettiskt luftrum.

Sjö- och flygtrafiken har tillfälligt begränsats över delar av östra Finska viken, rapporterar Yle.

– Detta är en försiktighetsåtgärd som syftar till att säkerställa medborgares säkerhet och myndigheternas operativa förmåga att bekämpa potentiella drönare, framhåller den finska försvarsmakten i ett uttalande.

Nedskjuten

Senare uppger Lettlands militär att drönaren har bekämpats.

– Allierade stridsflygplan har framgångsrikt skjutit ner den obemannade farkosten som flög in i luftrummet!

LÄS MER: Stridsflyg i luften – trippla varningar i Natoland

Varnat för iscensatt attack

Det är oklart varifrån drönaren har avfyrats.

Ryska myndigheter hävdar att Leningradregionen i västra delen av landet har attackerats under natten. Femton drönare uppges ha skjutits ned över regionen, där Rysslands näst största stad Sankt Petersburg är belägen.

Samtidigt har flera Natoländer varnat för att Ryssland planerar en falsk flagg-attack mot baltstaterna eller Polen.

–  Vi har information om att Ryssland överväger att utföra icke-konventionella kinetiska attacker mot kritisk infrastruktur i Östersjöregionen. Det är troligt att Ryssland kommer att använda ukrainsktillverkade drönare för detta, sade Litauens försvarsminister Robertas Kaunas till den litauiska nyhetskanalen 15min.

En falsk flagg-attack innebär en dold operation vars syfte är att lura allmänheten att en annan aktör bär ansvaret än den som faktiskt planerade och utförde operationen.

LÄS OCKSÅ: Amerikanska soldater ”krossade” av Ukraina 

Foto: J. Torcasio

Text: Redaktionen


Säger ja till Vänsterpartiet – nytt regeringsbesked

2026 08 14

Vänsterpartiet har skakats av skandaler inför höstens val.

Senast avslöjade Expressen att flera V-ledamöter har skickat solidaritetsbrev till dömda palestinska fångar. Bara några veckor tidigare uppdagades det att ett 20-tal kandidater på Vänsterpartiets vallistor har spridit antisemitism, terrorhyllningar och lögner om Förintelsen.

Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson ser allvarligt på uppgifterna.

Samtidigt stänger hon inte dörren för ett regeringssamarbete med V.

– Jag sitter inte och delar ut ministerposter före valet till något parti, för vi behöver ha ett valresultat. Men jag är väldigt bekymrad över uppgifterna vad gäller Vänsterpartiet, sade hon i Ekots partiledarutfrågning.

Nytt regeringsbesked: Ja till V

Nu kommer dock ett tydligt besked från ett annat parti på den rödgröna sidan.

Miljöpartiet säger ja till att släppa in Vänsterpartiet i en regering.

– Ja. Vi ser det som ett regeringsdugligt parti, säger MP:s språkrör Daniel Helldén till SvD.

– Sen har de aldrig suttit i regering. Men vi ser inte att det skulle vara ett problem, fortsätter han.

”Rejäl resa”

Magdalena Andersson har framhållit att Socialdemokraterna går till val som enskilt parti och är öppna för samarbete med samtliga riksdagspartier utom Sverigedemokraterna.

Hon utesluter inte att bilda regering med V, men anser att partiet först måste bli regeringsdugligt.

– Det är en rejäl resa för Vänsterpartiet till någonting sådant, konstaterade Andersson i Ekots partiledarutfrågning.  

ANDRA LÄSER: Ryssland hotar Japan med ”monstruösa konsekvenser” 

Ultimatum

Vänsterpartiet har fastslagit att man kommer att fälla varje regering som de själva inte ingår i efter valet 2026. Beslutet fattades på partiets kongress i Örebro i april.

– Vänsterpartiet vill inte bara byta regering utan också byta politik. Vi går till val för ett tryggt Sverige där vardagen fungerar och ekonomin går ihop för vanligt folk. Vi vill trygga välfärden, bygga Sverige starkt och genomföra den gröna omställningen, säger vice partiordförande  Ida Gabrielsson i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Arbetslösheten minskar

Foto: Agnes Stuber Vänsterpartiet

Text: Redaktionen