Två risker för Sverige – efter Erdogans nya besked

2023 07 10

Statsminister Ulf Kristersson (M) befinner i Vilnius, Litauen, för ett extrainsatt möte med Turkiets president Recep Tayyip Erdogan.

Kristersson och Erdogan ska diskutera den svenska Natoansökan tillsammans med försvarsalliansens generalsekreterare Jens Stoltenberg.

Inför mötet gick president Erdogan ut med ett nytt krav för att släppa in Sverige.

Turkiets president kräver att EU återupptar förhandlingarna om ett turkiskt medlemskap i unionen.

– Först måste EU öppna dörren för ett turkiskt medlemskap i Europeiska unionen. Sedan kommer vi att öppna dörren för Sverige, precis som vi har gjort för Finland, sa Erdogan under ett framträdande i turkisk tv enligt AFP.  

”Har stängt dörren”

Paul Levin, chef för Institutet för Turkietstudier vid Stockholms universitet, tolkar Erdogans nya utspel som en rejäl motgång för Sverige.

– Han tycks ha stängt dörren till en svensk Nato-anslutning under överskådlig framtid, skriver han på Twitter.

Försvarsmakten: Två risker med en fördröjning

Turkietkännaren Paul Levin varnar för att Erdogan i nuläget ”stängt dörren” för ett svenskt Natomedlemskap.

Ett dåligt scenario för Sverige.

Ytterligare fördröjningar i Natoprocessen kan på sikt innebära flera risker för den svenska försvarsförmågan.

Det varnar svenska försvarsstabens chef Michael Claesson för i en intervju med Yle.

- På kort sikt, kanske upp till ett år, bedömer vi det som hanterbart. Men bortom det är vi i någon mening exponerade för en större risk, säger han till Yle och hänvisar till att västvärlden befinner sig i en ”långsiktig systemkonflikt” med Ryssland.

Vidare konstaterar Claesson att Sveriges militära samarbete med Finland kommer att försvagas om Natoprocessen förhalas ytterligare.

– Samarbetet nu är så nära och effektivt att det i sig utgör en avskräckande effekt på en potentiell angripare. Men Finland kommer att behöva ägna mer och mer kraft åt att bli fullt ut involverad i Natos olika aktiviteter. Av rena kapacitetsskäl måste Finland i det läget prioritera och då tror jag att man tvingas prioritera Nato.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


18 maj 2026

Swedbank varnar: 27 procent av din lön kommer ryka

2026 05 18

En hög lön räcker inte längre för att skydda sig fullt ut mot hushållskostnader.

Det konstaterar Swedbank i en dyster dom på måndagsmorgonen.

Enligt storbanken har hushållens möjligheter att förvärva en bostad försämrats under årets första tre månader. 

Delvis beror det på högre bostadspriser, men också på att räkningar för el, uppvärmning samt vatten och avlopp också ökar. Rent konkret måste en genomsnittlig köpare lägga cirka 27 procent av den disponibla inkomsten enbart på boendeutgifter.

– Högre inkomster räcker inte för att kompensera hushållen för stigande bostadspriser och dyrare el- och uppvärmningskostnader, säger Arturo Arques, Swedbank och Sparbankernas privatekonom, i ett uttalande.

Nya regler

Uppskattningen på 27 procent baseras på Swedbanks så kallade boindex som mäter hushållens köpkraft vid bostadsköp. Indexet sjönk från 113 till 109 under årets första kvartal. Boindexet för småhus ligger på 107 och för bostadsrätter 115.

Storbankens dom kommer en dryg månad efter att nya bolåneregler infördes i april. Nu har kravet på kontantinsatsen sänkts från 15 till 10 procent. Även amorterinsgraden sänktes i samma veva, med målet att fler ska få in foten på bostadsmarknaden.

– Med de här förändringarna tar vi bort onödiga hinder och gör det lättare för fler att ta steget in på bostadsmarknaden, sade infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD) när förslaget lades fram.

– Ett eget boende är för många en förutsättning för att kunna forma sitt liv. Med de nya bolånereglerna skapar vi bättre möjligheter för människor att äga sitt hem och ökar rörligheten på bostadsmarknaden. Det är ett viktigt besked för inte minst unga och barnfamiljer.

LÄS MER: Swedbank: Så mycket av lönen bör du spara varje månad

Gett effekt, men...

Enligt Swedbank har effekten redan kunnat ses. Aktiviteten på marknaden har ökat och bostadspriserna ökar.

Det är positivt att fler kan köpa en bostad. Tyvärr sker det till priset av högre skuldsättning. För att öka möjligheterna till en lyckad bostadsaffär behöver köparna bättre kunskaper, inte minst på bostadsrättsmarknaden, säger Arturo Arques. 

LÄS MER: Smäll för bilägare – 70 procent dyrare

Foto: MarcusOscarsson.se resp M. Nilov

Text: Redaktionen


16 maj 2026

Samsung går ut med viktigt meddelande – radera apparna direkt

2026 05 18

Mobiljätten går ut med en varning till en del Samsung-användare.

Samsung varnar Galaxy-användare för så kallade högriskappar.

Nu uppmanas användare att radera dem omedelbart för att skydda både enheter och personlig data, rapporterar Forbes.

Galaxy-användare varnas

Varningen gäller framför allt användare av Samsung Galaxy-telefoner.

Bakgrunden är en ökad risk för appar som installerats utanför officiella appbutiker.

– Apparna kan utsätta din telefon och dina data för risk eftersom de inte har installerats från en godkänd källa som Play Store eller Galaxy Store. Avinstallera alla appar som du inte litar på eller känner igen, uppmanar Samsung sina användare.

Det var i samband med en ny uppdatering som säkerhetshotet upptäckts hos fler Galaxy-modeller, vilket har fått mobiljätten att varna sina användare för intrång.

LÄS MER: Swedbank: Så mycket av lönen bör du spara varje månad

Därför varnar Samsung

En kommande uppdatering One UI 9, som för med sig Android 17 till Galaxy-telefoner, ska stoppa problemet.

Enligt Samsung innebär One UI 9 ett tydligare skydd mot skadliga appar.

Funktionen rullas in stegvis, men kan även påverka fler Galaxy-enheter när uppdateringen breddas.

– Funktionen introducerar förbättrat skydd mot misstänkta appar och potentiella hot: när nya högriskappar upptäcks varnar systemet användaren, blockerar körning och installation och rekommenderar borttagning genom uppdateringar av säkerhetspolicyn, uppger mobiljätten.

I One UI 9 har en ny funktion som heter ”Hantera okända appar” även lagts till.

Den hjälper användare att hitta appar som har installerats från andra källor än betrodda appbutiker som Google Play Store eller Galaxy Store.

Appar som kan behöva raderas

Det Samsung framför allt pekar ut är:

  • Appar installerade utanför Play Store eller Galaxy Store
  • Okända eller oigenkända appar i systemet
  • Appar som flaggas som “hög risk” av säkerhetssystemet

Det handlar alltså inte om specifika appnamn, utan om hur och varifrån apparna installerats samt deras säkerhetsklassning.

Samsung och Google uppges samtidigt skärpa kontrollen av så kallad “sideloading“, där appar installeras manuellt utanför officiella butiker.

Vad användaren bör göra

För vanliga Galaxy-ägare innebär det här framför allt att vara mer försiktig med vilka appar som installeras.

För användare som inte installerat några appar utanför officiella butiker krävs oftast ingen åtgärd.

Men för den som har laddat ner appar från andra källor bör man direkt granska och ta bort sådant som telefonen markerar som osäkert.

LÄS MER: Lågpriskedjan storsatsar – ska nå 300 butiker

Foto: S Sousa

Text: Redaktionen