Två regioner uppmanar – håll barnen hemma

2023 12 06

För vuxna personer känns det ofta som en vanlig förkylning.

Men för små barn kan RS-virus vara livshotande.

Nu ökar smittan kraftigt – så mycket att två hela regioner nu uppmanar småbarnsföräldrar att hålla äldre syskon hemma för att de minsta inte ska smittas.

– RS-virus riskerar att orsaka svårast sjukdom hos spädbarnen, och just nu är det därför extra viktigt att skydda dem, säger smittskyddsläkare Thomas Wallberg.

"Undvik folksamlingar"

Ökningen märks särskilt i Göteborgsområdet, och det är också i Västra Götalandsregionen som uppmaningen lyder som starkast.

– Föräldrar med spädbarn ska undvika att träffa folk som är förkylda och större folksamlingar, säger Thomas Wallberg från Smittskydd Västra Götaland till regionens hemsida.

– Den som själv är förkyld ska också tänka på att undvika att träffa spädbarn. Även de äldsta personerna kan insjukna i en svår luftvägssjukdom av RS-virus.

"Befarar en svår säsong"

Även i Jönköpings län har man noterat en ökning av RS-infektioner de senaste veckorna. 

– Vi befarar att det blir en svår säsong för de minsta barnen även i år, säger vårdenhetschefen Ann du Rietz från Höglandssjukhuset i Eksjö till SVT.

Uppmaningar om att undvika folksamlingar och hålla barnen hemma om möjligt gäller även här.

– Märker man att att barnet äter mindre, blir tröttare och inte kissar lika mycket, då ska man komma och kolla upp det, säger Henrik Hillerdal, specialistläkare från barn- och ungdomsmedicinska mottagningen på samma sjukhus, till tv-kanalen.

Särskilda uppmaningar

Covid-19 och influensa cirkulerar också just nu bland allmänheten.

Men det är alltså RS-virus som ökar mest, och då gäller särskilda uppmaningar.

- Undvik att barnet träffat personer med förkylningssymtom

- Undvik sammanhang där du eller ditt spädbarn möter många människor

- Hosta och nys i armvecket eller i pappersnäsduk

- Tvätta händerna ofta

- Ge barnet en rökfri miljö

- Amning minskar risken för luftvägsinfektioner

Källa: Smittskydd Västra Götaland

Foto: D. Ellaby

Text: Redaktionen


21 jan 2026

”Spik i kistan” – Trumps mardröm står för dörren

2026 01 21

Donald Trump har sedan han åter tog plats i Vita huset gått fram med en hård linje, i många fall också mot sina allierade.

För ett par dagar sedan kom dock en rapport som visar att det är amerikanerna själva som drabbas hårdast av presidentens tuffa handelspolitik, vilket marcusoscarsson.se tidigare rapporterat om.

– Utländska exportörer sänkte inte sina priser i någon nämnvärd utsträckning som ett svar på USA:s tullhöjningar. Ökningen av tullintäkterna på 200 miljarder dollar motsvarar 200 miljarder dollar som utvinns från amerikanska företag och hushåll, fastslår Kiel Institute i en kartläggning.

Slår tillbaka mot Trump

Nu kommer ytterligare rapporter som visar att Donald Trumps aggressiva politik slår hårt mot det egna landet.

Forskning från elituniversitetet Harvard, med ekonomiprofessor Kenneth Rogoff i spetsen, visar att världsekonomin befinner sig i ett långsamt skifte, rapporterar DN.

Dollarn håller på att förlora sin roll som den dominerande globala valutan.

Och skiftet skyndas på av Donald Trumps jakt på att stärka USA:s roll som maktspelare i världen.

Det krympande förtroendet för den amerikanska administrationen skadar istället den inhemska valutan och försvagar USA:s roll i världen, menar ekonomiprofessorn.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Grönland inget undantag

Donald Trumps senaste strid, i raden av presidentens många konflikter, gäller Grönland.

Trump har hotat med handelstullar för att få sin vilja igenom.

Men Harvardprofessorn framhåller att den nuvarande linjen främst kommer drabba USA.

– Jag tror att varje gång de här kriserna uppstår är det ännu en spik i kistan för dollarn, säger Kenneth Rogoff, till DN.

Börsen kan kollapsa

Ekonomiprofessorn varnar också för att börsen riskerar att kollapsa om ett tullkrig mellan USA och Europa blir verklighet.

Men i nuläget bedömer han ändå riskerna som relativt små.

– Om situationen eskalerar med motåtgärder från EU, ytterligare tullar från Trump och om EU faktiskt använder sitt ekonomiska kärnvapenalternativ, då kan börserna kollapsa, säger Kenneth Rogoff, till tidningen.

LÄS MER: Norge varnar för krig

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


21jan2026

Sänker avgift – lägre kostnader för hundratusentals hushåll

2026 01 22

Regeringen sänker avgifterna för förskola och fritidshem.

Maxtaxan – det vill säga taket för hur hög avgift kommuner får ta ut för barnomsorg – kommer att sänkas.

Enligt regeringen kommer det att leda till lägre kostnader för alla hushåll som nyttjar barnomsorgen. I dag är omkring 500 000 barn inskrivna på förskolan, enligt Skolverket.  

– Förskolan är helt avgörande för barns språkutveckling och för en bra start i livet. Det gäller inte minst för de barn som växer upp i hem där det inte talas svenska. Ingen familj ska behöva tacka nej till förskola för att plånboken inte räcker till, säger utbildnings- och integrationsminister Simona Mohamsson (L).

Mathias Bengtsson, utbildningspolitisk talesperson för Kristdemokraterna, kommenterar också den sänkta avgiften.

–  Att stärka barnfamiljernas ekonomi är en investering i tryggare familjer. Det gör det lättare för föräldrar att få ihop livspusslet, och skapar mer utrymme för närvaro, stabilitet och omsorg i vardagen. Det ger barn en fastare grund att stå på och ger samhället en större sammanhållning, säger han.

Sänkningen av maxtaxan bygger på en överenskommelse mellan regeringen och Sverigedemokraterna.

LÄS MER: Plötslig jätteförändring – för omstritt bidrag 

FAKTA: Sänkningen av maxtaxan 

- Regeringen har beslutat om en förändring i förordningen om statsbidrag till kommuner som tillämpar maxtaxa inom förskola och fritidshemmet som reglerar hur höga avgifter kommunerna får ta ut, beroende på hushållens inkomster och antalet syskon som deltar i förskola eller fritidshem.

- För att kompensera kommunerna för de lägre intäkterna har statsbidraget för maxtaxa förstärkts med 1 miljard kronor för 2026, och regeringen beräknar en förstärkning på 1,5 miljarder kronor från och med 2027.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen