Två personer skjutna i en bil i Stockholm – En person uppges dödad

2021 11 14

– En stor polisinsats pågår. Vi söker efter gärningspersoner.

Det säger Per Fahlström vid Stockholmspolisen till SVT.

Fullt med glassplitter

Polisen larmades om skottlossning klockan 21.14 på fredagskvällen.

– Då är det flera personer som hört smällar som uppfattats som skott, uppger Stockholmspolisen till Expressen.

SVT har publicerat en bild där man ser en fyradörrars gråmetallic personbil av relativt liten modell. Förardörren står öppen och bilrutan vid förarplatsen är sönderslagen och man ser tydligt att det ligger fullt med glassplitter på asfalten. Både förardörren och passagerardörren står på vid gavel och det ligger plastliknande föremål på marken.

Möttes av en förskräcklig syn

Poliserna som först kom fram till bilen möttes av en förskräcklig syn. I bilen satt två personer som hade blivit skjutna.

– När vi kom till platsen påträffade vi två skottskadade personer i en bil, bekräftar Stockholmspolisen till SVT.

Skjutningen har närmare bestämt ägt rum i Kälvesta i Hässelby-Vällingby i västra Stockholm.

Uppgifter: Skjutits till döds

Enligt uppgifter till Expressen är det två unga män som blivit skjutna och en av männen ska enligt tidningen ha skjutits till döds. Polisen vill dock inte uttala sig om hur pass skadade de två offren är enligt SVT. Sjukvårdspersonal ha tagit hand om båda personerna.

Stor polisinsats pågår

Enligt Expressen skall den andra personen i nuläget vara vid livet men han har enligt tidningen träffats av flera skott och har förts till sjukhus.

Polisen har inlett jakten på de misstänkta förövarna.

– En stor polisinsats pågår. Vi söker efter gärningspersoner och håller förhör med vittnen på platsen, säger Per Fahlström vid polisen till SVT.

I ett bostadsområde

Området kring personbilen ska nu spärras av för att möjliggöra en teknisk undersökning av brottsplatsen. Det bor människor nära skottplatsen enligt polisen.

– Det är ett bostadsområde det här. Då handlar det om att knacka dörr och höra om folk sett eller hört något, säger Per Fahlström till Expressen.

Begått mycket allvarliga brott

Tidningen uppger att de båda offren förekommer i det så kallade belastningsregistret och det ska handla om mycket allvarliga brott för en av de båda männen. Han skall vara dömd för bland annat grovt vapenbrott och grov misshandel. Även det andra offret har dömts för brottsliga handlingar.

Gärningsmännen är ännu inte gripna rapporterar SVT.

Arkivfoto: Polisen Norrmalm, FB


USA varnar för jätteattack – ”kan förändra allt”

2025 02 14

Israel planerar en storskalig attack mot iranska kärnanläggningar.

Det framgår av amerikanska underrättelseuppgifter som The Washington Post har tagit del av.

– USA:s underrättelsetjänst varnar för att Israel sannolikt kommer att inleda en förebyggande attack mot Irans kärnenergiprogram i mitten av året, rapporterar tidningen.

Enligt underrättelserapporten vill Israel försena det iranska arbetet med landets kärntekniska program. En israelisk attack mot anläggningarna bedöms kunna försena utvecklingen av programmet med flera veckor eller månader.  

Israel har länge anklagat Iran för att hemlighet försöka ta fram kärnvapen.  

”Kan förändra hela Mellanöstern”

Den amerikanska underrättelsetjänsten varnar för att en israelisk attack mot kärnanläggningarna kan eskalera spänningen i Mellanöstern och leda till en större konflikt.

Säkerhetsanalytikern Alireza Taghavinia, som är baserad i Irans huvudstad Teheran, delar oron. Han tror att ett israeliskt anfall skulle kunna leda till ett storkrig som involverar USA och flera länder i Mellanöstern.

– En israelisk attack skulle kunna förändra Mellanöstern för alltid, säger han till Newsweek.

Rouzbeh Parsi, programchef för Mellanöstern och Nordafrika-programmet vid Utrikespolitiska institutet, gör en liknande bedömning.  

– Jag har svårt att se att iranierna kan låtsas som ingenting, har han sagt till Yle.

– Dels för att kärnteknikprogrammet är en sådan statussak och för att det kostat så mycket pengar. Skulle israelerna lyckas förstöra någonting substantiellt, så skulle det inte kunna gå förbi inrikespolitiskt i Iran och då kommer de behöva hitta något de kan attackera.

Vita huset kommenterar

Brian Hughes, talesman för Vita husets nationella säkerhetsråd, har kommenterat underrättelseuppgifterna.

– President Trump kommer inte tillåta att Iran skaffar kärnvapen, säger han till Washington Post.

Hughes vill dock inte kommentera detaljerna i underrättelserapporten.

– Även om han (Trump) föredrar förhandlingar och en fredlig lösning på USA:s långvariga problem med den iranska regimen, kommer han inte vänta hur länge som helst om Iran inte är villigt att förhandla. Det måste ske snart, säger talesmannen om eventuella samtal mellan USA och Iran.

President Trump har tidigare framhållit att han skulle föredra att ingå ett avtal med Iran för att förhindra att diktaturen skaffar kärnvapen. Presidenten har också sagt att han tror att Iran föredrar ett avtal framför en väpnad konflikt.

Foto: Pixabay

Text: Redaktionen


Åkeri går i konkurs efter 66 år

2025 02 13

Åkeriet Ivan Sundgrens Åkeri går i konkurs.

Konkursansökningarna fortsätter att välla in.

Transportbranschen har precis som många andra lidit av höga kostnader och många åkerier har gått i graven.

På onsdagen kommer besked om att Ivan Sundgrens Åkeri - som har funnits i 66 år och med säte i Söderhamns kommun - går i konkurs.

Efter 66 år

Åkeriet bekräftar konkursen på sociala medier.

– Det är med sorg i hjärtat vi skriver detta sista inlägg eftersom vi själva beslutade att sätta oss i konkurs. Vi fick trots allt vara med i 66 år, framhåller Ivan Sundgrens Åkeri.

– Anledningen till konkursen är bristande lönsamhet på grund av alldeles för dåliga fraktpriser. Alla kostnader har ökat lavinartat det senaste åren och flertalet av våra kunder har tyvärr inte följt den prisökningen.

Priserna stigit

Åkeriet fortsätter.

– Alla som är insatta i flisbranschen vet hur mycket priserna på både chassier och påbyggnationer har gått upp. Och tyvärr så speglar inte prishöjningarna kvaliteten som tyvärr blivit mycket sämre de sista åren. 

– Vi vill rikta ett stort tack till alla er som jobbat hos oss under alla år och alla er som stöttat oss under vårt 66 åriga företagande. 

Utmaningarna inte borta

De ekonomiska utmaningarna hänger kvar på många sätt Riksbankens räntesänkningar till trots.

Sverige befinner sig alltjämt i en lågkonjunktur där många branscher har svårt att få fart på saker.

På onsdagen kommer även besvärande siffror från USA - där inflationen fortfarande är ett stort problem.

Över förväntningarna

Konsumentprisindex steg med 0,5 procent under månaden, vilket innebär att den årliga inflationstakten uppgick till 3 procent, över Dow Jones estimat på 2,9.

Kärn-KPI, exklusive livsmedels- och energipriser, var också högre än prognostiserat, rapporterar CNBC.

Det innebär att amerikanerna lär få fortsätta vänta på nya räntesänkningar.

Inflationstakten på andra sidan Atlanten tycks ha fastnat kring 3 procent och ett av de största problemen är boendekostnaderna - som utgör en stor del i de höga inflationsmätningarna.

Foto: R. Hanas

Text: Redaktionen