Två personer har skjutits

2024 07 31

Dubbla skottlossningar har skett ikväll.

På tisdagskvällen har skottlossningar skett på olika håll.

Två personer har skjutits i separata händelser i Stockholmsområdet.

Den ena skjutningen ägde rum i Upplands-Bro och den andra i Jordbro.

Det meddelar polisen.

Hittades i lägenhet

Skjutningen i Jordbro skedde tidigare under kvällen.

Där anträffades en man skjuten i en lägenhet.

– Polisen genomför en omfattande insats i södra regionen i vilket brottsplatsen spärras av. Det pågår en jakt efter gärningsmannen. Ett stort antal förhör har påbörjats med flera åtgärder, meddelar polisen.

– Den skjutne mannen har vårdats av ambulanspersonal på plats men är nu under transport till sjukhus i ambulanshelikopter. En brottsutredning med rubricering mordförsök har inletts av polis.

Omfattande insats

En omfattande insats pågår just nu i Jordbro.

– Målsägaren är identifierad och är en man i 30-årsåldern. Brottsplatsundersökningen pågår fortsatt i den avspärrning som genomfördes inledningsvis. 

– Under brottsplatsundersökningen har det kunnat fastställas att skjutningen har skett utanför den lägenhet där den skadade anträffades.

Enligt uppgifter till SVT är mannen allvarligt skadad, och det ska vara Foxtrotnätverket som ligger bakom skjutningen.

I Upplands-Bro

Samtidigt har en person skjutits i Upplands-Bro.

– En person med skottskador är anträffad i Bro. Detta har föregåtts av ett flertal korresponderande samtal om skott på samma plats, framhåller polisen via sin webbsida.

– Polisen har inlett en omfattande insats i området.

“Flera skott avlossade”

Enligt polisen avlossades flera skott.

– Flera skott har avlossats. Hur många som har träffat personen vet jag inte, säger Ola Österling vid polisen till Aftonbladet.

Skadeläget är oklart och det framgår inte hur gammal den skottskadade personen är.

Det är oklart om de två skjutningarna kan kopplas till varandra, polisen kommer framöver att arbeta med båda händelserna och utreda vidare.

Det finns inga uppgifter om att någon ska ha gripits.

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


2 augusti 2026

Tiotusentals måste anställas – snittlön på 42 900 kronor

2026 08 03

Det finns stora utmaningar med rekrytering inom elbranschen.

Arbetslösheten är fortsatt förhållandevis hög i Sverige.

Men vissa branscher är alltjämt i stort behov av nya anställda.

Bland annat behövs ny personal inom vårdyrket.

Även i el-och energibranschen behöver tiotusentals människor anställas under de kommande åren, rapporterar SVT.

Behövs fler

I dagsläget behövs 1 200 personer i Sverige, och på några års sikt måste tiotusentals anställas inom elbranschen.

Henrik Jönsson, hr-specialist på Karlstads Energi, vittnar om behovet.

– Det är förödande, just nu ser vi en ganska skev demografi i åldersfördelningen hos oss, säger han.

Har lektioner

Just Karlstads Energi har varit på plats på skolor för att prata om elnätet.

Jönsson hoppas kunna inspirera fler till att välja elbranschen genom att informera ungdomar om det idag.

– Jag såg några nyfikna ansikten där så jag tror nog att vi har en chans där, säger han. 

Mer än hälften av företagen i energibranschen har svårt att rekrytera.

Det behövs bland annat fler distributionselektriker, driftingenjörer och elkraftsingenjörer.

Läs mer: Regeringen utreder distansarbete – hoppas få fler i jobb

Snittlön på 42 900 kronor

Den viktade genomsnittslönen för en distributionselektriker i Sverige är 42 900 kronor.

Även Arbetsförmedlingen konstaterar att jobbutsikterna är goda.

– På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning, framhåller myndigheten.

Det innebär yrket

En distributionselektriker arbetar med felavhjälpning, reparationer, underhåll, ny- och ombyggnationer inom både hög- och lågspänning, mestadels utomhus. 

Man arbetar både självständigt och i team bestående av montörer eller tekniker, maskinister, beredare och projektledare. 

– Distributionselektrikern behöver vara på plats så snabbt som möjligt, ibland vid stora oväder, för att lösa problemet så att kunderna får tillbaka strömmen. 

Läs mer: Krisstöd till svenska livsmedel

Foto: Radission US resp Riksbanken

Text: Redaktionen


3 augusti 2026

Total kollaps – helt land har slocknat

2026 08 03

Omkring tio miljoner människor famlar i mörker.

Elnätet har kollapsat.

Allt ljus slocknade bums.

Nu är hela Kuba utan ström, rapporterar Reuters.

– Avbrottet följer tre landsomfattande strömavbrott i juli och kommer samtidigt som en USA-införd oljeblockad ytterligare belastar öns åldrande energiinfrastruktur, skriver nyhetsbyrån.

"Total frånkoppling"

Den oljeblockad som USA och president Donald Trump satte in efter att ha tillfångatagit Venezuelas diktator Nicolás Maduro i januari har slagit hårt mot Kuba, som köpt majoriteten av sin olja från just Venezuela.

Nattens haveri kom strax före klockan 23 i natt, lokal tid.

– En total frånkoppling av det nationella elkraftsystemet har inträffat, skriver det statliga elbolaget UNE på X.

Stort missnöje utbröt

När ljuset plötsligt slocknade i huvudstaden Havanna i natt utbröt ett stort missnöje bland invånarna på stan, rapporterar AFP.

Avbrottet kommer bara 24 timmar efter att västra delen av Kuba satts i mörker.

Strömavbrotten har gjort det normala livet nästan omöjligt, och varje avbrott innebär också att vattenförsörjningen sipprar ut och takfläktarna stannar av, skriver nyhetsbyrån.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Sätter eld på sopor

I de värst drabbade områdena har många invånare uttryckt sin frustration genom att sätta eld på sopor eller skapa oväsen genom att slå på grytor och stekpannor.

– Det är en växande påfrestning för ett samhälle som är vant vid motgångar men nu fast i en flera månader lång kris som inte har något uppenbart slut i sikte, erfar AFP.

Det är kombinationen av brist på bränsle och en föråldrad infrastruktur som får elnätet på Kuba att återkommande kollapsa.

USA har fortsatt att vägra släppa in ny olja till önationen.

Andra läser: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Arkivfoto: X

Text: Redaktionen