Två personer har hittats i vattnet

2024 05 17

En stor blåljusinsats pågår i Fisksätra i Nacka på fredagsmorgonen.

Två personer har hittats i vattnet.

– Personerna ska ha legat cirka tio meter från en brygga.

Det rapporterar P4 Stockholm med hänvisning till räddningstjänsten.

– Hjärt- och lungräddning utförs på en av personerna, framhåller radion.

En person avliden

Vid 09-tiden uppger räddningstjänsten att en person har bekräftats död. 

– Personen låg cirka 8-10 meter från en brygga. Vi drog in personen som nu är avliden. 

Det säger Daniel Kaissidis vid Södertörns brandförsvarsförbund till DN.

Den andra personen får hjärt- och lungräddning. 

– Insatsen är pågående, säger Daniel Kaissidis till tidningen. 

Polisen utreder brott

Polisen har även larmats till platsen. 

Det råder oklara omständigheter kring händelsen, men polisen utesluter inte att brott har begåtts.

14-åring gripen

Under natten mellan torsdag och fredag har en misstänkt skottlossning inträffat på Östermalm i centrala Stockholm.

En omfattande polisinsats inleddes under natten. Flera personer har omhändertagits och ett stort område spärrades av under natten.

– En polisinsats pågår där flertalet polispatruller deltar. I samband med insatsen har flera personer frihetsberövats, som inte kan kommenteras mer i detalj med anledning av förundersökningssekretess, framhåller Stockholmspolisen i ett uttalande.

Enligt uppgifter till Expressen har en 14-årig pojke gripits och ett skarpt vapen har hittats vid brottsplatsen.

– I samband med den kriminaltekniska undersökningen som pågår har fynd gjorts som stärker misstankarna om att skottlossning skett. Därför kan avspärrningarna minskas ned, uppger polisen.

Nära Israels ambassad

Den misstänkta skottlossning ägde rum i närheten av Israels ambassad. Inga skott uppges ha avlossats mot ambassaden, men byggnaden spärrades av under natten. På fredagsmorgonen har avspärrningarna plockats bort.

Säkerhetspolisen (Säpo) har informerats om händelsen.

– Ärendet ligger hos polisen. Vi har generellt sett ett nära samarbete och vi är informerade om händelsen.

Det säger Säpos presschef Karl Melin till Expressen.

Polisen har inlett en förundersökning om grovt vapenbrott. Det finns inga uppgifter om personskador.

Foto: K. Hörnfeldt

Text: Redaktionen


29 aug 26

Faktura går till inkasso direkt – anmälningar väller in

2026 08 29

En avgift som aldrig når fram kan snabbt få oväntade konsekvenser.

En utebliven faktura har för många svenskar slutat med ett oväntat inkassokrav.

Nu riktas kritik mot ett specifikt bolag som har nästan 60 ärenden hos Allmänna reklamationsnämnden.

Fakturan kom aldrig

Under lång tid fungerade parkeringen smidigt för de boende i Lindas bostadsområde i Årby.

Men efter att parkeringsbolaget APCOA tog över hanteringen av platserna började problemen.

Fakturorna för parkeringen som skulle skickas till de boende uteblev.

I stället fick Linda Astfelt plötsligt ett inkassokrav.

Hon reagerade kraftigt på beskedet.

– Jag ska inte behöva ringa varenda månad för att få en faktura. Inte heller att de skickar mig till inkasso för att de själva inte skickat ut fakturan till mig, säger hon till SR.

Enligt Linda hade hon alltså inte fått den ursprungliga fakturan innan ärendet gick vidare.

LÄS MER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Många ärenden hos ARN

Linda visar sig samtidigt inte vara ensam om att ha problem med parkeringsbolaget.

Sedan 2021 har 57 ärenden mot APCOA registrerats hos Allmänna reklamationsnämnden, ARN.

Även hos Kronofogden finns ett stort antal ärenden kopplade till bolaget.

Enligt uppgifterna har över 780 ärenden registrerats sedan 2023.

För Linda är det framför allt de äldre grannarna som väcker oro.

– Jag tycker synd om alla gamlingar som bor här, de kanske inte har mejl eller någonting, säger hon.

När en faktura går vidare till inkasso kan ytterligare kostnader tillkomma samtidigt som en ny betalningsfrist börjar gälla.

– Ett inkassokrav ger ingen betalningsanmärkning i kreditupplysningsbolagens register. Men om du varken betalar eller bestrider kravet kan det leda till att du får en betalningsanmärkning i ett senare skede, meddelar Finansinspektionen.

Det kan bland annat påverka möjligheten att få lån eller teckna vissa avtal.

APCOA svarar

APCOA har svarat på kritiken i samband med Sveriges Radios granskning.

Bolaget uppger att fakturorna skickas genom flera olika kanaler, bland annat vanlig post, Kivra och e-post.

Parkeringsbolaget framhåller också att ärenden kan pausas, omprövas eller krediteras om det har blivit fel.

Efter Lindas återkommande kontakter med bolaget började fakturorna till slut komma till hennes e-post som de skulle.

LÄS MER: UPPGIFTER: Här kan Sverige slås ihop med grannländerna

Foto: Kronofogden

Text: Redaktionen


29 aug 26

Nytt åskoväder drar in – dessa län drabbas

2026 08 29

Nya åskoväder och stora regnmängder väntar på flera håll.

Ett nytt lågtryck drar in över Sverige med regn, skurar och åska.

Samtidigt varnar SMHI för kraftiga vindbyar på flera håll i landet.

Regn och åska väntar

Helgen bjuder på ostadigt väder när ett lågtrycksområde breder ut sig över Skandinavien.

– Idag sträcker sig ett regnområde från mellersta Norrland och söderut ner över landets östra landskap. I Östersjölandskapen och främst på Gotland kan det tidvis bli kraftigt regn med inslag av åska. Under dagen rör sig regnet sakta åt nordost, meddelar vädermyndigheten.

SMHI varnar även för kraftiga vindbyar i flera delar av landet.

Västkusten , Skåne och Norrland drabbas av vindinslag, som sedan kommer avta under söndagen.

På söndagen ligger regnområdet kvar över norra Norrland och mattas successivt av.

I övriga landet väntas fortsatt skurar och bara kortare glimtar av sol.

LÄS MER: Polen säger nej – ”inte på vårt territorium”

Brakade loss igår

Ovädret började redan under fredagen att märkas på flera håll i landet.

Ett omfattande nederbördsområde drog in från sydväst och förde med sig både kraftigt regn och åska.

Under fredagseftermiddagen nådde frontzonen Västkusten innan den fortsatte vidare över Götaland, Svealand och sydvästra Norrland.

Tiotusentals fick evakuera

Ett kraftigt åskoväder drog in över Göteborgsområdet under fredagskvällen samtidigt som SMHI hade utfärdat en gul varning.

I Göteborg blev situationen så allvarlig att tiotusentals konsertbesökare tvingades evakuera Ullevi när Swedish House Mafia fick ställa in sin spelning.

Konserten får dock en ny chans.

Gruppen meddelar att en gratis spelning kommer hållas på Avenyn under lördagseftermiddagen.

Det är dock inte bara helgen som ser blöt ut.

På måndag drar nästa lågtryck in västerifrån över Götaland och för med sig mer regn.

– Under tisdag och onsdag fortsätter regnet vidare norrut över Svealand och Norrland, medan det i Götaland blir mer skurbetonat. Det ostadiga vädret ser sedan även ut att bestå in över nästa helg, uppger SMHI.

LÄS MER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Foto: T. Mansour

Text: Redaktionen