Två personer har hittats i vattnet

2024 05 17

En stor blåljusinsats pågår i Fisksätra i Nacka på fredagsmorgonen.

Två personer har hittats i vattnet.

– Personerna ska ha legat cirka tio meter från en brygga.

Det rapporterar P4 Stockholm med hänvisning till räddningstjänsten.

– Hjärt- och lungräddning utförs på en av personerna, framhåller radion.

En person avliden

Vid 09-tiden uppger räddningstjänsten att en person har bekräftats död. 

– Personen låg cirka 8-10 meter från en brygga. Vi drog in personen som nu är avliden. 

Det säger Daniel Kaissidis vid Södertörns brandförsvarsförbund till DN.

Den andra personen får hjärt- och lungräddning. 

– Insatsen är pågående, säger Daniel Kaissidis till tidningen. 

Polisen utreder brott

Polisen har även larmats till platsen. 

Det råder oklara omständigheter kring händelsen, men polisen utesluter inte att brott har begåtts.

14-åring gripen

Under natten mellan torsdag och fredag har en misstänkt skottlossning inträffat på Östermalm i centrala Stockholm.

En omfattande polisinsats inleddes under natten. Flera personer har omhändertagits och ett stort område spärrades av under natten.

– En polisinsats pågår där flertalet polispatruller deltar. I samband med insatsen har flera personer frihetsberövats, som inte kan kommenteras mer i detalj med anledning av förundersökningssekretess, framhåller Stockholmspolisen i ett uttalande.

Enligt uppgifter till Expressen har en 14-årig pojke gripits och ett skarpt vapen har hittats vid brottsplatsen.

– I samband med den kriminaltekniska undersökningen som pågår har fynd gjorts som stärker misstankarna om att skottlossning skett. Därför kan avspärrningarna minskas ned, uppger polisen.

Nära Israels ambassad

Den misstänkta skottlossning ägde rum i närheten av Israels ambassad. Inga skott uppges ha avlossats mot ambassaden, men byggnaden spärrades av under natten. På fredagsmorgonen har avspärrningarna plockats bort.

Säkerhetspolisen (Säpo) har informerats om händelsen.

– Ärendet ligger hos polisen. Vi har generellt sett ett nära samarbete och vi är informerade om händelsen.

Det säger Säpos presschef Karl Melin till Expressen.

Polisen har inlett en förundersökning om grovt vapenbrott. Det finns inga uppgifter om personskador.

Foto: K. Hörnfeldt

Text: Redaktionen


23 okt 2026

Rysk jätte paralyserad – har ingen chans

2026 10 24

Det knakar i fogarna för en rysk oljegigant.

Ukrainska drönarattacker har paralyserat den ryska oljejätten Rosneft.

Den ryska jätten har ingen chans att återställa reparationerna innan Ukraina slår till igen, rapporterar oberoende Moscow Times.

Attackerat över 100 gånger

Ukrainas attacker mot ryska oljetillgångar ökade kraftigt under det senaste året. Antalet bekräftade träffar mellan januari och oktober var mer än dubbelt så stort 2026 som under motsvarande period 2025.

– Sedan årets början har Ukrainas väpnade styrkor attackerat ryska oljeraffinaderier vid 114 tillfällen, enligt Bloombergs beräkningar, skriver tidningen.

Rosneft har drabbats särskilt hårt.

Det statliga bolaget är Rysslands största oljeföretag och driver tolv raffinaderier som tillsammans står för en tredjedel av landets oljeraffinering.

Enligt Bloomberg, som hänvisar till företagsledare och interna dokument, har attackerna försatt bolaget i en allt svårare situation.

Källor uppger för nyhetsbyrån att ytterligare två månader av krig i samma omfattning är ”ohållbart” för Rosnefts verksamhet.

Läs också: S och MP ger med sig – skatten sänks för många svenskar

Raffinaderier står stilla

Flera av bolagets anläggningar har haft stora problem efter attackerna.

Rjazanraffinaderiet, det största i bolagets nätverk, har stoppat bränsleproduktionen minst fyra gånger under året och har ännu inte återhämtat sig helt.

Syzrans raffinaderi har under de senaste sex månaderna nästan hela tiden stått stilla eller arbetat med bara en tredjedel av sin kapacitet.

Även raffinaderiet i Tuapse vid Svarta havet har drabbats. Anläggningen har inte återupptagit verksamheten sedan den stoppades i april.

Samtidigt växer kostnaderna för reparationer och ny utrustning. Enligt Bloombergs källor har vissa reparationer medvetet dragit ut på tiden, så att arbeten som kunde ha genomförts på några dagar i stället tagit flera veckor.

– Behovet av reparationer och utrustning vid raffinaderierna, liksom de tillhörande kostnaderna, samlas på Rosnefts balansräkning och når nivåer som företaget inte längre klarar av att upprätthålla, uppger Bloombergs källor.

Sanktioner försvårar reparationerna

Rosneft har dessutom svårt att få tag på reservdelar till de anläggningar där motorbränsle produceras.

På grund av västerländska sanktioner är reservdelar från väst inte tillgängliga. Alternativ från Kina och Ryssland kan kräva flera månaders väntan och passar ofta inte ihop med den befintliga utrustningen.

Försök att skydda raffinaderierna med drönarnät, stålvajrar och till och med fraktcontainrar har inte gett önskat resultat, enligt Bloomberg, som hänvisar till interna dokument från Rosneft.

Läs mer: Jätteökning efter valet – ”exceptionella siffror”

Foto: President of Ukraine resp Preisdent of Russia Office

Text: Redaktionen


24 oktober

Kraftigt regn drar in – kommer ösa ner i tre län

2026 10 24

Stora regnmängder är att vänta i tre län.

Stormen Boelo drar under helgen in över Sverige. I samband med det är kraftiga vindar att vänta på olika håll runt om i landet. Men det är inte bara blåsten som kan ställa till det.

Stora regnmängder kommer också att falla i tre län, meddelar SMHI.

I tre län

Redan på lördagen väntas regn, som sedan kommer att tillta under kvällen och bli allt kraftigare.

På söndagen drar Boelo in över landet – och i och med det kan stormbyar uppnås vid kusterna.

– Det väntas också regn på många håll och i fjälltrakterna inslag av snöfall, uppger vädermyndigheten.

– I västra Götaland, Värmland och Västernorrland kan det totalt komma stora mängder de närmsta dygnen. 

Så blir måndagen

På måndagen försvagas Boelo, men det kommer att vara fortsatt blåsigt i södra Sverige. Någon bättring är heller inte att vänta.

Redan under tisdagen drar nästa lågtryck in över Norska havet och följer i Boelos spår.

Det blir åter blåsigt i stora delar av landet och ännu ett regnområde drar in över södra Sverige.

Läs mer: “Vore ett svek” – sätter press på Centerpartiet

Onsdag och torsdag

På onsdagen klarnar det i viss utsträckning upp över stora delar av landet.

Men i norra Norrland och fjälltrakterna kan det fortsatt förekomma en del regn och skurar. 

Det finns även indikationer på att ett område med skurar passerar över Götaland. 

Nästa helg

Fredagen väntas bli solig på grund av ett högtryck som växer in över helgen. 

– Om det fortsatt blir milt eller mer normalt för årstiden är än så länge svårbedömt, meddelar SMHI.

– Det finns prognoser som visar att mycket mild luft når in över landet i samband med högtrycket, men över Ryssland finns också kalluft och vid nordliga placeringar av högtryckets centrum kan den föras in över södra Sverige med ostliga vindar. 

Läs mer: 88 000 ägare på Avanza – aktien faller 24 procent

Foto: F. Harirak

Text: Redaktionen