Två personer har hittats döda i villa

2025 02 01

Två personer har anträffats avlidna.

Det är i Piteå som personerna har hittats.

Det rör sig om två män - en i 60-årsåldern och en i 65-årsåldern - som har anträffats döda inomhus.

Det meddelar polisen tidigt på lördagen.

Sent på fredagen

Det var sent på fredagen som de båda männen hittades döda.

– Polisen larmas vid 20-tiden på fredagskvällen till en adress i Piteå där två män har anträffats avlidna inomhus, meddelar polisen.

– Männen är i 60- respektive 65-årsåldern. Det är oklart när de avlidit.

Anhöriga har underrättats.

Polisen arbetar

Polisen förklarar att de utreder om männen har utsatts för brott och arbetar med inledande utredningsåtgärder. 

Platsen dokumenteras och eventuella spår säkras.

– Ingen är frihetsberövad i ärendet, framhåller polisen.

Söker med drönare

Enligt Aftonbladet och Piteåtidningen har polisen haft en insats med flera bilar och drönare i området kring villan där männen hittades döda.

Det råder stora oklarheter kring situationen och polisen kommer framöver att utreda vad det är som har hänt och om något brott har begåtts i anslutning till dödsfallen.

Dödsfall i Kiruna

I går fredag har en person även hittats död i Kiruna efter att ha rapporterats försvunnen då han varit del av ett utländskt resesällskap.

Sent under torsdagskvällen anmäldes en man försvunnen i Kiruna. Han sågs senast under onsdagskvällen och ingick i ett utländskt resesällskap.

Polis åkte till platsen och började söka efter mannen i närområdet - vid hans boende och byggnader i närheten samt utomhus. Samtidigt fortsatte informationsinhämtning.

En stund senare fattade vakthavande befäl beslut om räddningstjänst med stöd av LSO, lagen om skydd mot olyckor. Fler resurser kallades ut för att söka efter mannen.

– Strax före klockan 07.00 påträffade hundpatrull mannen avliden utomhus i snön. Sökinsatsen avslutades, meddelar polisen via sin webbsida.

Anhöriga har underrättats och polisen har inte upprättat några misstankar om att brott har begåtts.

Arkivfoto: M. Majewski

Text: Redaktionen


JUST NU: Trumpregeringen hyllar Sverige

2025 06 01

Regeringen och Sverigedemokraterna är överens om att spendera hundratals miljarder kronor på nya försvarssatsningar.

Målsättningen är att utgifterna till försvaret ska uppgå till 3,5 procent av BNP år 2030.

Men de militära utgifterna kommer behöver fortsätta att öka.

Det menar försvarsminister Pål Jonson (M). I en intervju med Bloomberg säger han att Sverige kommer öka sina försvarsutgifter till 5 procent av BNP.

Enligt Jonson planerar regeringen att lägga 3,5 procent av BNP på rena militära utgifter och ytterligare 1,5 procent på militärrelaterade försvarsutgifter.

– Så allt som allt, 5 procent, säger Jonson till Bloomberg.

– Jag har aldrig upplevt en sådan brådska som jag ser nu. Vi är redo att ta ansvar, tillägger försvarsministern.

Hyllas av Trumpregeringen

Nu hyllas Sverige av Elbridge A. Colby, som sedan 2025 innehar posten som Under Secretary of Defense for Policy i USA:s försvarsdepartement.

– Sverige visar våra asiatiska allierade vad som kan göras, skriver Colby i ett inlägg på X.

Colby, som är försvarsminister Pete Hegseths främsta rådgivare, delar även flera citat från Pål Jonsons intervju med Bloomberg.

Vill agera hårt mot Kina

Elbridge A. Colby är en ansedd expert på nationell säkerhet och försvarspolitik.

Han är känd för sin hökaktiga syn på Kina. Colby betraktar stormakten som det främsta hotet mot USA:s säkerhet.

Han förespråkar en "strategi för förnekelse" (strategy of denial) för att förhindra att Kina uppnår regional dominans i Asien, särskilt genom att stärka försvaret av Taiwan. Försvarsexperten har också argumenterat för att USA bör minska sitt militära engagemang i Europa och Mellanöstern för att fokusera resurser på Asien.

I fredags gick försvarsminister Hegseth ut med en skarp uppmaning till USA:s allierade i Asien. Hegseth uppmanade allierade i regionen att höja de militära utgifterna till 5 procent av BNP med hänvisning till hotbilden från Kina.

– Hotet som Kina utgör är verkligt och det kan vara överhängande. Vi hoppas inte det, men det kan definitivt vara det, sade försvarsministern på en säkerhetskonferens i Singapore.

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen


Ryska krigsfartyg på väg till Natoövning

2025 06 01

Nästa vecka inleder Nato marinövningen Baltops i Östersjön.

Övningen har inte minst uppmärksammats av Ryssland.

Moskva har skickat 20 krigsfartyg till havsområdet. Enligt Kreml deltar fartygen i en rysk marinövning.

Beskedet har ökat spänningarna mellan Nato och Ryssland ytterligare.

Nu varnar ledande säkerhetsexperter för att situationen kan eskalera. 

– Ryssarna är mycket aggressiva. Det som händer i Östersjön riskerar alltid att leda till en allvarligare eskalering, säger säkerhetsexperten Moritz Brake, som är verksam vid universitetet i Bonn, till Bild.

”Kan dundra över fartygen”

Moritz Brake tror inte att Ryssland kommer gå till attack under övningen, men han bedömer att provokationer kan äga rum.  

– Natofartyg skulle kunna hindras från att fortsätta sin rutt, och ryska flygplan skulle kunna dundra över fartygen, säger säkerhetsexperten och tillägger:

– Det handlar om att testa Nato. Hur snabbt kommer försvarsalliansen att reagera?

Marinexperten Johannes Peters vid universitetet i Kiel gör samma bedömning.

– Vi ser att Ryssland utgör ett större hot, särskilt i Östersjön, säger han till Bild.

Moritz Brake framhåller att Tyskland och övriga Natomedlemmar inte får låta sig skrämmas av Rysslands provokationer.

– Ryssland har uppträtt mer och mer aggressivt de senaste åren. Den tyska flottan är extremt vaksam. Vi får inte låta Ryssland skrämma oss.

Sverige agerade under fjolårets övning

Under fjolårets upplaga av Baltops agerade ryska stridsflyg aggressivt mot flera Natofartyg.

Enligt Försvarsmaktens operationschef Carl-Johan Edström gjorde ryska jaktplan flera flygningar över svenska fartyg som deltog i övningen och befann sig på internationellt vatten. 

– Vi har sett att man har flugit över såväl internationella som svenska fartyg, sade försvarschefen till SVT Nyheter.

Carl-Johan Edström beskrev den ryska närvaron som ”högre än väntat” och berättade att försvaret tvingades agera.

– Den här aktiviteten blev lite högre än vi hade förväntat oss, därför valde vi att justera vår beredskap och närvaro.

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen