21 sep 26

Två personer har hittats döda

2024 03 20

Två personer har hittats döda, och polisen utreder nu om brott kan ligga bakom.

Under onsdagen fick polis och räddningstjänst larm om brand i en byggnad i Sorsele.

Väl på plats kunde man konstatera att situationen var allvarlig.

– Enligt initiala uppgifter är det en fullt utvecklad brand i en villa och räddningstjänst och ambulans är på plats, meddelade polisen.

Anträffad avliden

I ett första skede hittades en person död, och även polis kallades till platsen.

– En person är anträffad avliden, men är inte identifierad än.

Polisen har dock fått uppgifter om vem det kan röra sig om.

– Anhöriga till den person som antas ha befunnit sig på adressen och avlidit är underrättade om det som hänt, uppger polisen.

Senare under dagen gjordes ytterligare en upptäckt.

Ytterligare person hittad död

Under dagen har polisen fortsatt att jobba med fallet, eftersom det finns oklarheter kring vad som har hänt.

På kvällen kom beskedet att ytterligare en person har hittats död.

– Ytterligare en person har anträffats avliden. Inte heller denna person har kunnat identifieras ännu. Utifrån vittnesuppgifter har polisen dock en trolig identitet på vem personen är, och den personens anhöriga är underrättade, uppger polisen.

Misstänkt mordbrand

Polisen utreder nu om brott kan ligga bakom branden och de två dödsfallen.

– Platsen spärras av och när det är möjligt kommer polisens tekniker att undersöka brandplatsen. Det kommer även att utföras en rättsmedicinsk undersökning, uppger polisen.

Det misstänkta brottet rubriceras i nuläget som mordbrand.

– Polisen arbetar vidare med ärendet. Det är oklart hur branden har uppstått och en förundersökning inleds, inledningsvis är rubriceringen mordbrand.

Om det rör sig om ett brott så vet polisen i nuläget inte vem som kan ligga bakom det eller vad som har hänt.

– Det finns i nuläget ingen misstänkt, skriver polisen på sin hemsida.

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


08 okt 26

Jimmie Åkesson öppnar för oväntat samarbete

2026 10 08

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson har länge förespråkat ett konservativt block i svensk politik.

Redan 2018 pekade SD-ledare ut KD och M som tänkbara samarbetspartners.

Åtta år senare gick SD till val tillsammans med M, KD och L.

Nu kan dock Tidösamarbetet vara på väg att upplösas. Det antyder Jimmie Åkesson i en debattartikel i Expressen.

SD-ledaren öppnar för nya samarbeten, både till vänster och höger.

I artikeln framhåller Åkesson att Sverigedemokraterna inte tillhör något av de traditionella blocken. Han betonar att SD inte är ett borgerligt parti och inte har några röda linjer mot något av riksdagens övriga partier.

– Vi kan samarbeta åt båda håll utifrån vad som ger oss störst möjlighet att få igenom vår politik. Under den här mandatperioden kommer vi att återta den positionen, skriver Åkesson.

”Sverigedemokraterna efter Tidö”

Enligt Åkesson inleds nu en helt ny period för SD. Han beskriver den som tiden efter Tidösamarbetet.

– Nu rivstartar vi ett omfattande arbete med ”Sverigedemokraterna efter Tidö”, inför partiets landsdagar nästa höst. Redan nu lägger vi grunden och förbereder oss för att ta nästa stora steg. 

Andra läser: Matjätte i botten – dyrast av alla 

Stänger dörren

Att agera stödparti till en borgerlig regering finns inte på bordet, enligt Åkesson.

– ”Sverigedemokraterna kommer efter valet 2026 att antingen ingå i en regering eller vara i opposition.” Detta har jag sagt i flera år och det gäller fortfarande, skriver han på X.

– Vi har inga röda linjer eller håller oss med sandlådefasoner, vi har ett legitimt krav att sitta med i en regering som vi ger våra röster. Inga konstigheter. Att trycka annat än rött för en statsminister som avser bilda regering utan sverigedemokratiska ministrar finns inte på kartan, fortsätter Åkesson.

Läs också: Turkiet står redo – Erdogan ger besked 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


07 okt 26

Skatteverket går ut med meddelande till allmänheten

2026 10 07

Skatteverket kraftsamlar mot ett stort samhällsproblem.

Nu går myndigheten ut med flera uppmaningar till allmänheten för att minska riskerna för id-kapning.

Id-kapning är ett mycket stort och omfattande problem som drabbar tiotusentals svenskar varje år.

År 2022 publicerade försäkringsbolaget MySafety en rapport som visade att över tre miljoner svenskar utsätts för försök till id-kapning och id-bedrägeri varje år.

Tre uppmaningar

För att undvika att drabbas av det vanliga brottet är det viktigt att vidta förebyggande åtgärder.

Skatteverket listar tre saker som minskar risken för id-kapning:

1, Skaffa digital brevlåda

Med en digital brevlåda skickas post från Skatteverket och andra myndigheter digitalt i stället för i pappersform.

– Till skillnad från vanliga mejl är den digitala brevlådan säker eftersom inloggning sker med e-legitimation, till exempel mobilt Bank-ID, framhåller myndigheten.  

2, Svara Skatteverket om någon anmäler flytt till din adress

Om du får ett brev med posten eller ett meddelande i din digitala brevlåda om att någon har anmält flytt till din adress behöver du kontakta Skatteverket om du misstänker att något inte stämmer.

– För att undvika att någon obehörig folkbokför sig på din adress och använder dina adressuppgifter felaktigt behöver du svara på om personen bor på din adress eller inte, betonar Skatteverket.

Läs mer: Så kan du frigöra pengar inför pensionen

3, Hantera ombud för ditt företag i Skatteverkets e-tjänst

Skatteverket rekommenderar företagare att skydda sina företagsuppgifter genom att utse och hantera ombud i Skatteverkets e-tjänst ”Ombud och behörigheter”.

– Ett ombud loggar in säkert med sin e-legitimation och har då möjlighet att till exempel göra din deklaration. Ombudet kan också få åtkomst till ditt eller ditt företags skattekonto, framhåller myndigheten.

Skatteverket upplyser även om att företagare via e-tjänsten kan lägga in en spärr mot ombudsregistrering via blankett.

– När du aktiverat spärren kan inte obehöriga använda en pappersblankett för att ansöka om ombudsbehörigheter utan din vetskap, skriver myndigheten.

Läs också: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre

Foto:

Text: Redaktionen