12 maj 26

Två personer har hittats döda

2024 03 20

Två personer har hittats döda, och polisen utreder nu om brott kan ligga bakom.

Under onsdagen fick polis och räddningstjänst larm om brand i en byggnad i Sorsele.

Väl på plats kunde man konstatera att situationen var allvarlig.

– Enligt initiala uppgifter är det en fullt utvecklad brand i en villa och räddningstjänst och ambulans är på plats, meddelade polisen.

Anträffad avliden

I ett första skede hittades en person död, och även polis kallades till platsen.

– En person är anträffad avliden, men är inte identifierad än.

Polisen har dock fått uppgifter om vem det kan röra sig om.

– Anhöriga till den person som antas ha befunnit sig på adressen och avlidit är underrättade om det som hänt, uppger polisen.

Senare under dagen gjordes ytterligare en upptäckt.

Ytterligare person hittad död

Under dagen har polisen fortsatt att jobba med fallet, eftersom det finns oklarheter kring vad som har hänt.

På kvällen kom beskedet att ytterligare en person har hittats död.

– Ytterligare en person har anträffats avliden. Inte heller denna person har kunnat identifieras ännu. Utifrån vittnesuppgifter har polisen dock en trolig identitet på vem personen är, och den personens anhöriga är underrättade, uppger polisen.

Misstänkt mordbrand

Polisen utreder nu om brott kan ligga bakom branden och de två dödsfallen.

– Platsen spärras av och när det är möjligt kommer polisens tekniker att undersöka brandplatsen. Det kommer även att utföras en rättsmedicinsk undersökning, uppger polisen.

Det misstänkta brottet rubriceras i nuläget som mordbrand.

– Polisen arbetar vidare med ärendet. Det är oklart hur branden har uppstått och en förundersökning inleds, inledningsvis är rubriceringen mordbrand.

Om det rör sig om ett brott så vet polisen i nuläget inte vem som kan ligga bakom det eller vad som har hänt.

– Det finns i nuläget ingen misstänkt, skriver polisen på sin hemsida.

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


24 jun 26

Skatteverket får ny metod: Alla svenskar ska kontrolleras

2026 06 24

Skatteverket vill få större befogenhet att använda biometri för att kontrollera folkbokförda och personer med samordningsnummer.

– Skatteverket bör få öka sin användning av biometri, få lagra uppgifter så länge personen lever och dela uppgifter med samarbetsmyndigheter. Biometri behövs både för folkbokförda och för personer med samordningsnummer, framhåller myndigheten i ett uttalande.

Förslag på bordet

Regeringen har uppmärksammat kravet.

Nu föreslås både Skatteverket och Migrationsverket få större möjligheter att använda biometriska uppgifter vid identitetskontroller. Det handlar bland annat om fingeravtryck och ansiktsbilder vid identifiering.

Skatteverket föreslås få befogenhet att samla in och lagra fingeravtryck och ansiktsbilder. Uppgifterna ska kunna användas vid framtida kontroller för att säkerställa att en person inte registreras under flera identiteter.

– Felaktig folkbokföring och identitetsmissbruk används systematiskt inom organiserad brottslighet. För att stoppa detta måste myndigheterna ha kontroll över vilka som finns i landet och deras verkliga identitet. Nu stärker regeringen myndigheternas möjligheter att stoppa detta fusk, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M).

Lagändringarna föreslås träda i kraft den 1 december 2026.

ANDRA LÄSER: Lägre ersättning för 300 000 svenskar

2–3 procent

Skatteverket har nyligen presenterat en ny lägesbild av befolkningen. Enligt kartläggningen var 10 605 529 personer folkbokförda i Sverige vid årsskiftet.

Mellan två till tre procent bedöms vara felaktigt folkbokförda.

– De allra flesta är rätt folkbokförda. Men de fel som finns kan orsaka stor skada, exempelvis felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen, fel beskattning, och utnyttjande av identiteter. Vi behöver fortsatt vässa vårt arbete, säger Michael Högback, avdelningschef för folkbokföringen på Skatteverket.

LÄS OCKSÅ: Kryms största stad har slocknat |'

Foto: Fialotta Bratt Skatteverket 

Text: Redaktionen


23 jun 2026

Nytt ID-kort på väg – andra blir ogiltiga

2026 06 24

Ett enda ID-kort kan införas i Sverige.

Sverige kan snart få ett helt nytt och gemensamt ID-kort.

Kortet är tänkt att ersätta alla dagens legitimationer.

Förslag om nytt kort

I dag finns flera olika ID-handlingar i Sverige, till exempel nationellt ID-kort, Skatteverkets ID-kort och bankernas SIS-märkta kort.

Det gör att systemet kan upplevas som rörigt och olika kort gäller i olika situationer.

Nu vill Justitiedepartementet ändra på det och införa ett enda statligt ID-kort som alla ska använda.

– Det nya kortet ska ersätta de identitetskort som staten i dag utfärdar. Det ska också innehålla den statliga e-legitimationen, uppger Justitiedepartementet.

LÄS MER: Stor kedja höjer priset – dyrare för elbilsägare från 1 juli

Mer kontroll och mindre fusk

En av anledningarna till förslaget är att minska ID-bedrägerier och identitetsstöld.

Myndigheterna vill göra det svårare att använda falska ID-kort.

– Förslaget syftar till att stärka identitetsförvaltningen, minska risken för identitetsmissbruk samt motverka bedrägerier och annan brottslighet som bygger på falska eller felaktiga identitetshandlingar, meddelar departementet.

Polisen ska också få bättre verktyg för att kontrollera identiteter, bland annat genom ansiktsbilder och register.

Ändring i praktiken

För de flesta skulle det här innebära att det blir enklare att hålla koll på sin legitimation.

Istället för flera olika kort kommer man bara ha ett enda som gäller överallt, men som håller en högre säkerhetsnivå.

Det nya kortet ska också fungera som e-legitimation, alltså det som används för BankID-liknande tjänster.

Det kan göra det smidigare att logga in på myndigheter och göra ärenden digitalt.

Det nya kortet är planerat att införas den 1 september 2029.

LÄS MER: Lägre ersättning för 300 000 svenskar

Foto: Systembolaget

Text: Redaktionen