Två personer döda – på badplats och i hemmet

2024 09 22

Två personer har förlorat livet.

På söndagen kommer uppgifter om att två personer har dött på olika håll i landet.

En person har avlidit i en kraftig villabrand i Sveg.

Samtidigt har en man dött efter ett drunkningslarm vid Scaniabadet i Västra hamnen i Malmö.

Det rapporterar SVT.

Dog i hemmet

Det är i Sveg som en villa har brunnit ner helt efter att en kraftig brand startat av oklar anledning.

– När vi kom fram var den övertänd redan, säger Mio Lönegård vid räddningsregion Mittnorrland till SVT.

En stor insats har pågått vid platsen och polisen har sedermera meddelat att en person har hittats död.

Det ska med största sannolikhet vara mannen som är skriven vid adressen, och anhöriga är underrättade.

Drunkningslarm

Under gårdagen kom ett drunkningslarm om en olycka vid Scaniabadet i Västra hamnen i Malmö.

I dag söndag meddelar polisen att en man har dött efter larmet.

– Den person som fördes till sjukhus är avliden. Det rör sig om en man, framhåller polisen.

– Det finns i dagsläget inga misstankar om brott utan vi utreder det som ett drunkningstillbud, säger polisens presstalesperson Katarina Rusin.

Hektisk natt

Det har varit en hektisk natt för polisen som har hanterat flera allvarliga ärenden under natten till söndagen.

I Uddevalla har en person skjutits ihjäl.

– Vi får larm om en livlös man på en gata i Dalaberg. Ambulans och polis åker till platsen, förklarar polisen via sin webbsida.

– Mannen förs till sjukhus. Men hans liv går inte att rädda. Anhöriga är underrättade.

Utreder saken

Polisen arbetar nu med att utreda händelsen.

– Polisen spärrar av platsen för en teknisk undersökning och genomför en rad initiala utredningsåtgärder, som bland annat dörrknackning och söker med hund. 

– Vi kan säkra en del bevisning i inledningsvis som tyder på att mannen har blivit skjuten. Ingen misstänkt eller gripen i nuläget och fortsatta utredningsåtgärder kommer ske under dagen.

Mycket är oklart gällande händelsen och polisen har inte gett någon bakgrund till vad det hela kan ha handlat om.

Arkivfoto: Västragötalandsregionen EngFoto

Text: Redaktionen


Flera delar av S: Inför tre nya skatter

2025 05 29

En vänsterfalang i Socialdemokraterna vill införa tre nya skatter.

Flera delar av partiet kräver att förmögenhetsskatten ska återinföras. Dessutom vill många S-politiker se arvskatt och fastighetsskatt, rapporterar SvD.

Frågorna ska diskuteras på S-kongressen i Göteborg som inleddes i onsdags.

Många i partiledningen är dock emot förslagen – bland annat Socialdemokraternas ekonomiskpolitiska talesperson Mikael Damberg.

– Jag förstår att de är frustrerade över att vi har en väldigt orättvis ekonomisk politik i Sverige. Men när det gäller kapitalskatter så är det ju ganska viktigt hur de utformas, för historiskt har vi haft kapitalskatter som har haft snedvridande effekter, säger han till SvD.

”De allra rikaste behöver vara med”

Tidigare SSU-ordföranden Lisa Nåbo tror att några av skatterna kan bli verklighet om S återfår makten.

– Det finns goda chanser att slutprodukten kommer göra det tydligt att de allra rikaste i Sverige behöver vara med och bidra mer än vad man gör i dag, säger hon till tidningen.

Avskaffades 2007

Förmögenhetsskatten avskaffades 2007. När den fanns uppgick den till 1,5 procent av förmögenheter över 1,5 miljoner kronor för ensamstående och 3 miljoner kronor för gifta eller sammanboende.

Skatten kritiserades eftersom den bara stod för en bråkdel av skatteintäkterna. Många förmögna svenskar valde att flytta sina tillgångar eller bosätta sig utomlands för att undvika skatten. Kritiker lyfte också att förmögenhetsskatten hämmade sparande och investeringar.

Det finns dock experter som förespråkar ett införande av förmögenhetsskatten. En av dem är den franske ekonomiprofessorn Gabriel Zucman.

– Vi har stärkta bevis för att de allra rikaste betalar väldigt lite i skatt, betydligt mindre i procent jämfört med andra grupper i samhället, säger han i en intervju med DN.

Enligt Zucman finns det andra sätt att hantera problemen som förmögenhetsskatten skapade – exempelvis landsflykten av framgångsrika entreprenörer.

– Och de principiella argumenten är starka. Har du gjort dig en stor förmögenhet i Sverige borde du också betala skatt i Sverige, säger experten.

Foto: J. Appel

Text: Redaktionen


Stort genombrott om postcovid

2025 05 29

Människors olika dna påverkar risken att drabbas av postcovid – det vill säga långvariga symptom efter att ha insjuknat i covid-19.

Det visar en finsk studie som publicerats i den ansedda vetenskapliga tidskriften Nature Genetics.

I studien fastslår forskarna att personer med en riskvariant av genen FOXP4 löper signifikant större risk att drabbas av postcovid.

– Risken för postcovid ökar med ungefär 60 procent jämfört med personer som inte har den genetiska varianten.

Det framhåller Vilma Lammi, postdoktoral forskare vid Helsingfors universitet och huvudförfattare till studien, i en intervju med Yle.

– I vår forskning hittade vi, i samarbete med forskare från flera andra länder, en av de första genetiska riskfaktorerna kopplade till postcovid, konstaterar forskaren.

13 procent i Finland

Studien bygger på data från över 15 000 personer som drabbats av postcovid. Forskarna har jämfört personernas dna med nästan 1,9 miljoner friska personer.

Resultatet visade att höga nivåer av FOXP4 var associerat med ökad risk för postcovid.

FOXP4-genen är kopplad till lungorna och hypotalamus – en viktig del av hjärnan som styr kroppens autonoma funktioner.

I Finland bär 13 procent på riskvarianten av genen, rapporterar Yle.

Vanliga symptom

Långvariga symtom efter covid-19 kallas oftast för postcovid.

Vanliga symptom är huvudvärk, lukt- och smakbortfall, yrsel, trötthet, psykiska symtom eller svårigheter att sova.   

Socialstyrelsen har tagit fram stöd till hälso- och sjukvården för vård av patienter med postcovid.

– Det kan handla om medicinska insatser, men också stöd för att komma tillbaka till jobbet eller skolan, vilka olika typer av uppföljningar som bör erbjudas och hur man på bästa sätt – och gradvis – tar sig tillbaka till vardagen igen, säger Thomas Lindén, avdelningschef på Socialstyrelsen.

Foto: G. Pappas

Text: Redaktionen