JUST NU: Två partier ökar tydligt jämfört med valet 2018

2022 08 21

Den rödgröna sidan med Magdalena Andersson (S) i spetsen ligger nu klart före högersidan i en helt ny mätning från Sifo som indikerar att det krävs något extra från Moderaterna för att kunna vinna valet.

Den nya mätningen bekräftar utvecklingen de senaste dagarna som visat att Magdalena Andersson kan vara på väg att ge Socialdemokraterna ett kraftigt lyft jämfört med valet 2018 då Stefan Löfven var partiledare.

Stark uppgång för S och MP

I valet 2018 kammade Socialdemokraterna hem 28,3 procent men i dagens mätning från Sifo når de hela 32,5 vilket är hela 4,2 procentenheter högre.

Samtidigt behåller Vänsterpartiet sin starka position från 2018 och får exakt samma valresultat.

Dessutom har Miljöpartiet gått mycket starkt i slutet av sommaren enligt Sifos mätning och partiet som legat långt under spärren under många månader ligger nu istället mer än en procentenhet bättre till än vid valet 2018.

Värre för M och SD

Moderaternas regeringsunderlag med statsministerkandidat Ulf Kristersson i spetsen har däremot drabbats av låga siffror både för Moderaterna och Sverigedemokraterna enligt Sifo.

Kristdemokraterna har ökat rejält sedan krisen i fjol och Liberalerna har ökat ordentligt sedan Johan Pehrson tog över som partiledare. Men det hjälper inte då Moderaterna nu börjat tappa den senaste veckan enligt mätningen.

Enligt Sifo har Moderaterna framförallt tappat i sitt tidigare styrkeområde Stockholm som brukar vara mycket bättre än riket som helhet för partiet.

M tappar i Stockholm

I valet 2018 fick Moderaterna följande resultat i huvudstadsområdet:

- 26,0 % i Stockholms län

- 21,9 i Stockholms kommun

– Ser man tillbaka har Stockholm varit ett styrkebälte för M. Nu är det sämre än de andra storstadsområdena med värden som ligger under 20 procent, säger Sifos opinionschef Toivo Sjörén till SvD

Sifo kan inte förklara Moderaternas tapp med någon uppenbar anledning men framhåller att Socialdemokraterna har lyckats locka invånare i Stockholmsregionen som tidigare varit osäkra på vad de ska rösta eller om de skulle rösta alls.

– De som har rest sig från soffan har Socialdemokraterna i hög utsträckning lyckats ta, säger Sifochefen.

Hela mätningen

Här är Sifos nya mätning som avser 18-20 augusti 2022 jämfört med fredagens mätning respektive valet 2018.

Parti                                             Idag     I fredags    2018

🔴Vänsterpartiet                    8,0        +0,0          +0,0
🔴Socialdemokraterna     32,5        -0,2           +4,2
🟢Miljöpartiet                          5,5        +0,2          +1,1
🟢Centern                                  6,1        +0,0           -2,5
🔵Liberalerna                           5,5         -0,1           +0,0
🔵Moderaterna                     17,3        -0,3           -2,5
🔵Kristdemokraterna           5,8        -0,2           -0,5
🔵Sverigedemokraterna   16,8       +0,7          -0,7
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  52,1         +0,0         +2,8
🔴🟢 S+V+MP                        46,0         +0,0         +5,3
🟢      Centern                             6,1         +0,0         -2,5
🔵🔵 M+KD+SD+L              45,4         +0,1         -3,7
 
ANALYS
Sifomätningen indikerar att i första hand Moderaternas men även i andra hand Sverigedemokraternas valkampanjer inte fungerar fullt ut. Partierna behöver öka tydligt för att vinna valet och få möjlighet att bilda styrande regeringsunderlag enligt den nya mätningen.

Sannolikt handlar det om att brottsligheten inte har stått i centrum vilket är en starkt fråga för båda de två stora högerpartierna enligt mätningarna.

Samtidigt har Magdalena Andersson (S) skyhöga personliga förtroendesiffror vilket är en stor fördel för Socialdemokraterna när valspurten nu går in på de sista skälvande tre veckorna.

◾ Mätningen är genomförd 18-20 augusti 2022.

◾ Senast ett parti som funnits i riksdagen minst två mandatperioder i rad föll ur riksdagen var för 82 år sedan då Socialistiska Partiet föll ur andrakammaren 1940 då partiet fick 0,7 jämfört med 4,4 i valet 1936.

KD låg under spärren nästan hela mandatperioden 2014-2018 men kom ändå över 4% på valdagen. Med denna bakgrund ingår även partier som eventuellt får under 4 procent i procentsummeringen. Men i eventuella mandatsummeringar ingår de inte.

Foto: Moderaterna resp. Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


6 april 2026

En kedja har inte höjt – 100 kronor billigare per tank

2026 04 07

Hos en av bensinkedjorna går det att köpa billigare diesel.

Kriget i Mellanöstern har som bekant inneburit kraftigt stigande oljepriser – och dyrare priser vid pump runt om i världen.

Så även i Sverige – där flera av de stora bensinkedjorna under de senaste dagarna har höjt sina priser, precis lagom till påsk.

Men en kedja har inte höjt inför högtidsdagarna – och där går det att spara så mycket som 100 kronor per tank.

Har inte höjt

Så här ser de senaste dieselpriserna ut hos de ledande bensinkedjorna:

Preem: 25,74 kronor per liter

Circle K: 25,74 kronor per liter

OKQ8: 23,89 kronor per liter

Den som tankar 60 liter hos OKQ8 sparar därmed 111 kronor – och den som tankar 50 liter sparar 93 kronor.

Bensinkedjorna uppger numera bara företagspriser – men listpriser för privatpersoner följer enligt Di sannolikt samma mönster.

Den senaste gången OKQ8 höjde priserna var den första april – medan exempelvis Preem och Circle K har höjt efter dess.

Senaste nytt

Samtidigt fortsätter kriget i Mellanöstern att rasa.

Israels försvarsminister Israel Katz har gått ut med ett uttalande om att de har slagit till mot en petrokemisk anläggning i Iran.

Samtidigt meddelar han att IDF har instruerats att fortsätta attackera iransk infrastruktur "med full kraft", rapporterar BBC.

Läs mer: Vita huset rasar mot rykte om Trump

“85 procent”

Så här låter det från försvarsministern på måndagen:

– IDF har nu genomfört ett kraftigt angrepp mot Irans största petrokemiska anläggning i Asaluyeh, säger han.

– Nu har de två anläggningar som tillsammans står för cirka 85 procent av Irans petrokemiska export tagits ur drift och är inte längre funktionsdugliga.

Inga tecken på avtal

Under gårdagen sade USA:s president Donald Trump att ett avtal kan komma att nås med Iran under måndagen.

Det finns dock i nuläget inga tecken på att någon överenskommelse ska vara nära förestående.

Läs mer: Pengarna kan dröja – många har missat viktig detalj i deklarationen

Foto: Circle K

Text: Redkationen


06 april 26

I DAG MÅNDAG: Viktigt meddelande till Sveriges bilister

2026 04 06

Undvik småvägar och använd de stora vägnäten i första hand.

Det är Trafikverkets uppmaning till svenska bilister under måndagen.

Uppmaningen utfärdas med anledning av de skador som stormen Dave orsakat i västra, mellersta och södra Sverige.

Bland annat har många träd och grenar fallit på vägar.

Nu uppmanar Trafikverket svenska bilister att undvika mindre vägar. Den som kan uppmanas att hålla sig till de stora vägnäten, betonar Madelene Frödell, chef vid Trafikverket.

– Det är många mil väg och järnväg i flera olika län som blivit påverkade av fallna träd och skadade kontaktledningar. Våra entreprenörer kan inte arbeta fullt ut överallt i de extremt starka vindarna så det är först nu vi kan påbörja arbetet och ta oss ut i anläggningen för att säkerställa farbarhet, säger hon.

Frödell flaggar för att framkomsten längs flera vägar kan vara kraftigt begränsad. Fortsatt svåra förhållanden råder på vägarna under måndagen.

– Många ska kanske resa hem från sitt påskfirande under måndagen. Trafikverket uppmanar trafikanter att fortsatt ta del av vädervarningar från SMHI, följa utvecklingen och vara uppmärksam på förhållandena på vägen.

Arbetet börjar nu

Under måndagen påbörjar Trafikverket ett omfattande återställningsarbete på vägar och järnvägar runt om i landet.

– Det är ett omfattande arbete som tar vid nu. Vi kan ännu inte se hela konsekvensen utan det kommer vi nu under måndagen att göra genom att avsyna bit för bit, säger Madelene Frödell.

LÄS MER: Pengarna kan dröja – många har missat viktig detalj i deklarationen 

Flera uppmaningar

Trafikverket har gått upp med flera råd till personer som ska resa under måndagen.

Nedan listas samtliga uppmaningar:

- Du som åker tåg håll kontakt med ditt järnvägsföretag för att ha koll på inställda avgångar i tågtrafiken och eventuell ersättningstrafik.

- Planera din resa och se till att din bil är utrustad med rätt saker om du skulle bli stående vid ett eventuellt stopp.

- Var försiktig eftersom trafikförhållandena kan vara besvärliga på grund av nedfallna träd och grenar.

- Räkna med längre restid och var beredd på att framkomligheten kan vara begränsad.

- Välj om möjligt de stora vägarna med mittseparering

- Lyssna på Trafikredaktionen på Sveriges Radios P4-kanaler – där får du aktuell information om trafikläget.

- Håll dig uppdaterad om det lokala vädret längs din resa. Tänk på att SMHIs prognoser och varningar uppdateras kontinuerligt.

- Om det blir kö, stanna din bil långt ute till höger, det underlättar för räddningsfordon. Det bidrar till att stoppet blir kortare.

LÄS OCKSÅ: Vita huset rasar mot rykte om Trump

Foto: Kathy

Text: Redaktionen