Två nöjesparker stänger berg- och dalbanor

2023 06 26

Två berg- och dalbanor stängs efter dödsolyckan på Gröna Lund.

Den här gången är det på Kolmårdens djurpark utanför Norrköping, rapporterar P4 Östergötland.

Attraktionen som stängs är “Godiståget”.

Samma tillverkare

Kolmården har öppet och till skillnad från Jetline på Gröna Lund har ingen incident inträffat.

Däremot har Godiståget samma tillverkare som just Jetline, som spårade ur under gårdagen vilket orsakade att en person förlorade livet och nio personer skadades.

Berg- och dalbanan stängs därför i förebyggande syfte.

– Vi bestämde oss därför att stänga den från och med idag, bekräftar Christine Karmfalk, vd på Kolmården, för radiokanalen.

"Känner oss trygga"

Kolmårdens andra stora åkattraktion, Wildfire, rullar dock på som vanligt.

– Vi kontrollerar den varje dag. Vi har människor som klättrar i den varje dag och kontrollerar den. Det är en helt annan tillverkare och konstruktion än Jetline, fortsätter Christine Karmfalk.

Hon tillägger:

– Vi hade diskussioner igår och vi känner oss väldigt trygga med Wildfire.

Ytterligare park stänger

Strax efter Kolmårdens besked ansluter Furuviksparken utanför Gävle med samma nyheter.

Man stänger berg- och dalbanan “Draken”, även den med samma tillverkare som Jetline.

Vi väntar in den pågående utredningen, då Draken har samma tillverkare som till Jetline. Även om ingenting pekar på att något skulle vara fel med Draken, kommer vi av säkerhetsskäl att stänga denna tills vidare, framhåller djur- och nöjesparken på sin webbplats.

Skakar om branschen

Dödsolyckan på Gröna Lund har skakat om hela nöjesparksbranschen.

Även på Liseberg chockades personalen när nyheten om händelsen i Stockholm började spridas igår.

– Vi beklagar självklart det som har hänt. Våra tankar går till de gäster som berörts och till våra kollegor på Gröna Lund, säger Andreas Andersen, vd på Liseberg, till Expressen.

Bevakar frågan

Liseberg kommer nu att följa händelseutvecklingen på nära håll.

– Vi kommer föra en dialog med Gröna Lund men också med relevanta myndigheter om där finns några lärdomar som vi kan ta med oss. Så det är klart att vi kommer bevaka frågan väldigt noggrant, säger Andreas Andersen.

Polisen har spärrat av

Statens haverikommission har i dag anlänt till Gröna Lund för att utreda hur den kvinna i 30-årsåldern kunde förlora livet på Jetline igår.

Det bekräftar Gröna Lunds vd Jan Eriksson.

– Polisen spärrade av platsen i går. I dag startar arbetet både med polisens och med Statens Haverikommission utredning, samt vår egen utredning, säger han till SVT.

Gröna Lund kommer att förbli stängd under minst en veckas tid.

Foto: Jacob Winges/Furuviksparken

Text: Redaktionen


9 feb 2026

Ryssland ska utföra operation i grannland – inleder rekrytering

2026 02 11

Ryssland har inlett en rekrytering för att utföra en operation i Baltikum.

Det handlar om en planerad sabotageoperation i Lettland, uppger Normunds Mežviets, generaldirektör för den lettiska statliga säkerhetstjänsten.

Enligt Lettland siktar Ryssland främst in sig på militära anläggningar och kritisk infrastruktur. Natolandet slår också larm om att Moskva rekryterar personer med kopplingar till kriminella nätverk för operationen, rapporterar Pravda.

– De här personerna har också vissa kriminella företagskopplingar, om man så vill. De har ett brett nätverk av kontakter med liknande intressen. Att rekrytera en sådan person ger omfattande möjligheter att förlita sig på dem och involvera andra de känner i liknande aktiviteter, säger Normunds Mežviets enligt tidningen.

"Desperata försök"

Under fjolåret avslöjades en grupp som satt eld på lettiska lokaler som tillhörde ett företag involverat i ett försvarsprojekt året dessförinnan.

Samma grupp ska även ha planerat att attackera lastbilar med ukrainska registreringsskyltar. En lista över potentiella sabotagemål avslöjades också. På listan fanns bland annat kraftanläggningar och militära platser.

– I flera år nu har vi observerat att Ryssland gör ganska desperata försök att etablera nya grupper av unga, utbildade ledare som senare skulle leda så kallade landsmannaorganisationer och samordna rysktalande samhällen för att uppnå ryska mål, säger Normunds Mežviets.

LÄS MER: Lavrovs besked till Europa – ”Vi kommer inte attackera, men…”

Fyra personer i förvar

Den lettiska säkerhetstjänsten har nyligen varnat för att Ryssland kommer att upprätthålla en hög aggressionsnivå under året. Aggressionen bedöms dessutom kunna eskalera.

Enligt säkerhetstjänsten rekryterar Ryssland tidigare fångar och drogmissbrukare som ska delta i operationen. 

Lettland har sedan tidigare gripit fyra personer som fortfarande sitter i förvar. Samtliga misstänks för spionage. Tre av dem är lettiska medborgare.

ANDRA LÄSER: Nordea uppmanar 50-plussare: ”Försök inte konkurrera med yngre”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Ny skatt på ingång – kan bli unikt hög i Sverige

2026 02 11

En ny “EU-skatt” kan bli en rejäl smäll för Sverige.

EU-kommissionen föreslår att unionens elnät ska knytas ihop.

Uppemot 25 procent av medlemsländernas så kallade flaskhalsintäkter ska användas till gemensamma projekt, lyder förslaget.

Då riskerar Sverige att få den högsta notan i hela EU, rapporterar SR.

– Det är alltså inte okej att indirekt införa en slags EU-skatt här, säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) till radion.

Kan betala två tredjedelar av allt

Flaskhalsavgifterna tas ut när el produceras i ett av Sveriges fyra elomården och förs över till ett annat med högre pris. Dessa pengar ska öronmärkas till ett specifikt konto. I slutet av 2024 hade Sverige samlat 64 miljarder kronor, tio miljarder mer än EU-avgiften, på det kontot.

Och det kan bli så att Sverige tvingas stå för två tredjedelar av kostnaderna för EU:s gemensamma projekt, enligt SR.

– Det är ett dåligt förslag. Man kan inte ta svenska medborgares pengar och använda till att bygga ut elnät i andra EU-länder – det ska gå till Sverige, säger Ebba Busch.

LÄS OCKSÅ: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

"Hushållen får betala"

Förslaget, som ingår i ett paket om stärka Europas energiinfrastruktur, behandlas nu i EU-rådet och i EU-parlamentets energiutskott.

Ebba Busch är dock inte den enda som kritiserar förslaget. Socialdemokraterna och organisationen Villaägarnas Riksförbund  tillhör också motståndarna.

– Svenska hushåll kommer dessvärre att få betala för detta genom högre flaskhalsavgifter och elpriser, framhåller bland annat Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarna, i SvD och tillägger:

 Det är mer än tillräckligt dyrt för svenska hushåll med nuvarande el- och nätkostnader, varför det är orimligt att vi dessutom ovanpå dessa kostnader ska finansiera andra länders eftersläpande energisystem.

LÄS MER: Kalldusch i mejlkorgen – elkunder varnas

Foto: Daniel Karlsson Lönnö/Regeringskansliet

Text: Redaktionen