Två Natoländer på väg att inleda gemensamt anfall

2024 01 11

Två militära giganter i västvärlden antyder att de är i startgroparna för att vidta militära åtgärder.

Natten till onsdagen attackerades det brittiska krigsfartyget HMS Diamond av Iranstödda huthirebeller i Röda havet.

Anfallet beskrivs som den största drönarattacken hittills i området.

– I natt har HMS Diamond, tillsammans med amerikanska krigsfartyg, framgångsrikt avvärjt den största attacken från de Iranstödda huthier i Röda havet till dags dato, framhöll Storbritanniens försvarsminister Grant Shapps på Twitter igår.

Närmar sig militära åtgärder

USA och dess allierade har tidigare varnat för “konsekvenser” om attackerna från huthirebellerna fortsätter.

Nu antyder Storbritannien att de två länderna närmar sig ett beslut om att vidta militära åtgärder.

– Vi kommer att vidta åtgärder som behövs för att skydda oskyldiga liv och den globala ekonomin. Jag kan inte gå in på detaljer, men jag kan säga att det gemensamma uttalandet vi gick ut med angav en väldigt tydlig riktning att om detta inte upphör så kommer åtgärder att vidtas, säger Grant Shapps till BBC på en direkt fråga om ämnet.

– Så jag är rädd att det är enklast att säga “övervaka det här området".

Många civila fartyg

Enligt USA rörde sig flera dussin civila fartyg i området som attackerades. Drönarna ska ha avfyrats från Jemen.

Det var den 26:e attacken mot kommersiell sjöfart i Röda havet sedan 19 november. 

20 procent av världens fraktfartyg undviker nu området och tar istället den mycket längre rutten runt Afrikas södra spets.

"Kommer inte tveka"

Huthirebellernas militära talesperson Yahya al-Sarea bekräftade efteråt att deras styrkor genomfört en operation som involverat “ett stort antal ballistiska och marina missiler samt drönare”.

– Det riktade sig mot ett amerikanskt fartyg som gav stöd till den sionistiska enheten, sade han enligt BBC och syftade på Israel.

– Vi kommer inte tveka att på ett adekvat sätt hantera alla fientliga hot som en del av den legitima rätten att försvara vårt land, folk och nation.

Foto: J. Dant

Text: Redaktionen


27 juli 2026

Sämst mat i hela världen – svenskt favoritland sågas

2026 07 27

Mat- och restaurangupplevelsen är en avgörande faktor när svenskar bestämmer vart de ska resa.

Det framgår av en ny undersökning från Ticket. Enligt resebyrån uppger 33 procent att maten är så pass viktig att det påverkar valet av destination.

Fyra av tio svenskar är dessutom överens om vilket land som har det bästa köket: Italien.

Italien har länge varit en självklar matdestination och fortsätter att locka resenärer med allt från pasta och pizza till lokala delikatesser och vinregioner, säger Louise Jellvi, produktchef på Ticket, i en kommentar.

Turistmagnet i botten

Pizza, pasta och gelato tycks alltså gå hem hos svenska folket. 

Det gör däremot inte fish and chips, meat pie eller ägg och bacon.

Trots att över 800 00 svenskar besöker de brittiska öarna varje år, de flesta av dem turistmagneten London, rankas maten som den sämsta.

Uppenbarligen är det inte restaurangerna som lockar svenskarna till England.

– Samtidigt ser vi att matupplevelser spelar en allt större roll när svenskarna väljer resmål. För många är maten en viktig del av semesterupplevelsen och ett sätt att upptäcka destinationens kultur, säger Louise Jellvi.

Sist även i fjol

England hamnade sist på samma lista även förra året. Italien befäster samtidigt förstaplatsen. 

Klättrat på listan har dock Frankrike gjort, från en femteplacering i fjol till en andraplats i år. 

Noterbart är att USA fanns med på topp 10-listan över bäst mat i världen förra året men anses 2026 har näst sämst mat, efter England.

– USA håller sig också kvar på listan tack vare sitt varierade kök med influenser från hela världen, menade Ticket var skälet till placeringen 2025.

Länderna med bäst mat 2026:

  1. Italien
  2. Frankrike
  3. Japan

Länderna med sämst mat 2026:

  1. England
  2. USA
  3. Tyskland

Topp 10 bäst mat 2025:

  1. Italien
  2. Grekland
  3. Japan
  4. Sverige
  5. Frankrike
  6. Thailand
  7. Turkiet
  8. Spanien
  9. USA
  10. Mexiko

Källa: Ticket/Yougov/Sifo

Foto: A. Haney

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Sverige och USA inleder stort samarbete

2026 07 28

Sverige kommer att ansluta sig till ett omfattande amerikanskt initiativ.

Det USA-ledda samarbetet gäller utvecklingen av 6G – den sjätte generationens mobilnät.

Tillsammans med ett 20-tal andra länder väntas Sverige bli en del av det globala partnerskapet, som syftar till att påskynda utvecklingen av tekniken, rapporterar Politico.

Kina pekas ut

Enligt tidningens källor är det nya samarbetet ett försök att utmana och minska Kinas inflytande över nästa generations mobilnät.

– Initiativet omfattar länder som Storbritannien, Tyskland och Japan, och syftar till att samordna ländernas 6G-strategier flera år innan tekniken väntas börja ersätta 5G-nätverk under 2030-talet, rapporterar Politico.

Sverige är ett av flera nordiska länder som kommer att delta. Finland, Danmark och Norge väntas också bli en del av partnerskapet.

Här är hela deltagarlistan enligt källorna:

- Albanien

- Australien

- Kanada

- Costa Rica

- Tjeckien

- Danmark

- Estland

- Finland

- Filippinerna

- Frankrike

- Tyskland

- Grekland

- Honduras

- Italien

- Japan

- Lettland

-Litauen

- Norge

- Panama

- Paraguay

-Sydkorea

- Rumänien

- Sverige

- Storbritannien

- USA

ANDRA LÄSER: Jättefartyg sjunker i Svarta havet

Viktigt för Trump

President Donald Trump har framhållit att USA måste ta en ledande roll i utvecklingen av 6G.

Att minska Kinas inflytande inom telekomsektorn har länge varit en prioriterad fråga för Trumpadministrationen. Under Trumps första mandatperiod uppmanade presidenten allierade att avsluta samarbeten med de kinesiska telekomjättarna Huawei och ZTE med hänvisning till säkerhetsrisker.

Trumpadministrationen varnade bland annat för att företagen samarbetar med den kinesiska staten och att deras utrustning kan användas för spionage och avlyssning.

Nu vill USA samarbeta med likasinnade länder för att påskynda utvecklingen av 6G.  

– Vi måste vidta konkreta åtgärder för att stärka våra 6G-leveranskedjor, påskynda innovation och säkerställa att framtiden för trådlös kommunikation formas av likasinnade nationer, säger Arielle Roth, chef för den amerikanska myndigheten National Telecommunications and Information Administration, till Politico.

LÄS OCKSÅ: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar 

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen