Två länder varnar USA

2023 03 07

Två länder riktar skarpa varningar mot USA under natten till tisdagen.

Det första landet är Kina och dess utrikesminister Qin Gang, som hävdar att USA och Kina är på väg mot en “oundviklig konflikt om inte Washington ändrar sitt tillvägagångssätt”, rapporterar The Guardian.

– Om USA inte bromsar utan fortsätter att gasa på fel väg kan inga skyddsräcken förhindra dem från att spåra ur, och det kommer säkerligen att bli konflikter och konfrontation, säger ministern.

"Förtrycker" Kina

Bakgrunden till Qin Gangs varning är dels den kinesiska ballongincidenten över USA, men också spänningarna kring Taiwan och Ukrainakriget.

Kommentarerna var en förlängning av vad Kinas president, Xi Jinping, sade under gårdagen då han uttryckte att USA “förtrycker” Kina.

– Västerländska länder ledda av USA har implementerat allsidig inneslutning, omringning och förtryck av Kina, vilket har förorsakat allvarliga utmaningar vårt lands utveckling, sade han enligt den brittiska tidningen.

Hyllar Ryssland

Den kinesiska utrikesministern passade i natt även på att hylla sitt lands samarbete med Ryssland och dess krigslystna diktator Vladimir Putin.

– Med Kina och Ryssland som arbetar tillsammans kommer världen att ha en drivkraft. Ju mer instabil världen blir desto viktigare är det för Kina och Ryssland att stadigt främja sina relationer, säger Qin Gang.

Kim Jong Uns syster ryter ifrån

Det andra landet som uttrycker nya hot och varningar är Nordkorea.

Anmärkningsvärt nog är det dock inte diktatorn Kim Jong Un som tar ton – utan han syster Kim Yo Jong.

Hon uttrycker att Nordkorea är beredda att vidta “snabba och överväldigande åtgärder” mot USA och Sydkorea som ett svar på de två ländernas upptrappade gemensamma militärövningar.

– De demonstrativa militära rörelserna och all sorts retorik från USA och Sydkorea, som är så extremt desperata att de inte kan förbises, ger utan tvekan Nordkorea förutsättningar för att tvingas göra något för att hantera dem, säger Kim Yo Jong enligt AP.

"En krigsförklaring"

Det är inte första gången som Kim Jong Uns syster tar ton i form av mycket aggressiv retorik mot väst. 

För en månad sedan hotade hon att förvandla Stilla havet till norra halvklotets skjutfält. 

– I sitt uttalande på tisdagen sa hon att Nordkorea skulle betrakta ett eventuellt amerikanskt försök att stoppa en nordkoreansk ICBM (interkontinental ballistisk robot, red. anm.) som en krigsförklaring, skriver nyhetsbyrån.

Foto: The White House

Text: Redaktionen


14 april 26

UPPGIFTER: Väljer USA – Sverige förlorar jätteaffär

2026 04 15

Sverige går miste om en stor vapenaffär.

I flera år har Sverige och Saab försökt övertala Peru att köpa 24 Jas Gripen-plan. Bland annat har Sverige flyttat sin ambassad från Bolivia till Perus huvudstad Lima och flera representanter från Wallenbergssfären har besökt landet, rapporterar EFN.

Nu väljer Peru bort de svenska stridsflygplanen. Det sydamerikanska landet kommer i stället att köpa F-16-plan från USA, rapporterar försvarssajten defensa.com.

Beskedet innebär att Saab och Sverige går miste om jätteaffären, som tidigare värderats till 33 miljarder kronor.

”Gripen det bästa”

Saabs presschef Mattias Rådström kommenterar uppgifterna i en skriftlig kommentar till EFN.

Rådström uppger att Saab tagit del av medieuppgifterna, men inte mer än så.

– Det finns ingen officiell information som vi tagit del av om att Peru skulle ha fattat beslut om att välja en annan leverantör av stridsflyg. Vi följer naturligtvis processen vidare och vi är övertygade om att Gripen skulle vara det bästa och mest kostnadseffektiva stridsflygplanet för Peru.  

Tvärvändning

Beskedet är en kalldusch för Saab och Sverige.

I somras rapporterades det att Peru bestämt sig för att köpa Gripenplanen.

LÄS MER: Svenskt miljardbolag i konkurs

Första leveransen

Enligt uppgifter till defensa.com väntas den första leveransen av F-16-planen ske i mitten av 2029.

De amerikanska stridsflygplanen ska ersätta det peruanska flygvapnets ålderstigna Mirage-plan.

Mirage-planen köptes in från Frankrike 1982. De har tjänstgjort i över 40 år i det peruanska flygvapnet.

LÄS OCKSÅ: ”Aldrig hänt förut” – nu är Ukraina redo på riktigt 

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


14 april 26

EXTREMT VARMT: Turister varnas för sommaren

2026 04 15

Svenskar som planerar att semestra utomlands i sommar uppmanas att stålsätta sig för extrem värme.

Europa står inför en stekhet sommar, rapporterar Dagbladet med hänvisning till nya siffror från ECMWF (European Centre for Medium Range Weather Forecasting).

Enligt ECMWF kommer havstemperaturerna i Stilla havet att skjuta i höjden under de kommande månaderna.

Detta eftersom väderfenomenet El Niño väntas bli ovanligt stark i år.

– El Niño bidrar till högre globala temperaturer, och det kan också påverka klimatet här. Till exempel genom att göra värmeböljor mer intensiva, säger Marianne Tronstad Lund, forskare på klimatforskningsinstitutet CICERO, till Dagbladet.

Tronstad Lund räknar med att sommaren 2026 kommer att bjuda på nya rekordtemperaturer.

Länder runt Medelhavet kan vänta sig intensiva värmeböljor, torka och skogsbränder.

– Vi kommer att fortsätta se extrema väderhändelser som är ännu mer extrema än tidigare – och som kan inträffa vid tidigare tidpunkter. Det återstår att se hur det utvecklar sig, säger klimatforskaren.

Här blir det svalare

Den som vill semestra i Europa, men undvika extremvärmen, uppmanas att hålla sig till de norra delarna.

–  I Europa blir det stadigt varmare med större risk för extrem värme ju längre söderut man kommer, men i exempelvis Polen och Tyskland förväntar vi oss inte samma värme, säger Marianne Tronstad Lund.

LÄS MER: ”Gör det senast 4 maj” – uppmaning från Skatteverket 

Så kan Sverige påverkas

Det är oklart hur Sverige kommer att påverkas av en ovanligt stark El Niño.  

– Det finns ingen tydlig och återkommande koppling mellan El Niño och svenskt väder. I Europa varierar effekterna, särskilt under sommaren, vilket gör det svårt att förutse hur en stark El Niño kan påverka vädret i Sverige, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i en prognos.

LÄS OCKSÅ: Många bilister får samma mejl just nu – radera direkt

Foto: RosZie resp GraphixMade

Text: Redaktionen