Två dödsfall på ett dygn – allmänheten varnas

2023 12 11

För andra natten i rad har en person dött i en omfattande brand.

Larmet kom till räddningstjänsten strax efter midnatt natten till måndag och en stor insats skickades till en villa i Borås.

Personen som slog larm hade sett lågor slå genom fönstret.

En kraftig brand hade brutit ut.

– Vi är där med sex-sju enheter och bekämpar branden, sade vakthavande befäl Per-Olof Carlsson från Södra Älvsborgs räddningsförbund till Borås Tidning i natt.

"Tyvärr avlidit"

Branden beskrivs som “omfattande”.

Den var släckt vid 02.30 i natt, men två styrkor hölls kvar på platsen för att fortsätta övervaka och en av dem är kvar nu på morgonen.

En person i villan fördes till sjukhus, men hans liv gick inte att rädda. 

– Vi har tyvärr en man i 80-årsåldern som har avlidit, bekräftar Anders Wennergren, vakthavande befäl i region Väst, för BT.

Utreds som mordbrand

Anhöriga har underrättats om den tragiska händelsen.

Men många frågor återstår.

I skrivande stund har räddningstjänst och polis ingen förklaring till vad som orsakat branden.

Av utredningstekniska skäl har man inlett en förundersökning om mordbrand, men det finns egentligen ingen konkret misstanke om att ett brott ska ha begåtts.

Andra gången inom 24 timmar

Det här är andra gången inom loppet av ett dygn som en person förlorar livet i samband med en brand.

Igår morse anträffades en avliden person i en villa utanför Örebro.

Även då var det en äldre man som dog, enligt polisen.

Dessutom har en stor brand rasat i ett flerfamiljshus i Kilsmo, östra Närke, under natten till måndagen.

En person har förts till sjukhus, men enligt P4 Örebro är skadeläget oklart.

Räddningstjänsten varnar

Förra veckan gick räddningstjänsten ut med en skarp uppmaning till allmänheten – efter att ett flertal större bränder inträffat i västra Sverige.

December är den månad då risken för bränder är som störst.

– Det är spisen som är den vanligaste brandorsaken, sade Josefin Åkerström från räddningstjänsten till SVT.

Ett annat vanligt misstag är oaktsam hantering av aska, vilket exempelvis misstänks ha varit anledning till att ett dubbelgarage på västkusten började brinna förra veckan.

– Det är lätt att tro att det är släckt, men ofta finns det glöd kvar i askan mycket längre än vad man tror. Det får du gärna skriva några rader om i tidningen, säger insatsledaren John Nilsson till Laholms Tidning.

Foto: A.F. Uran

Text: Redaktionen


23 mars 2026

Två miljoner ton borta – Ryssland har begått storstöld

2026 03 23

Ryssland har stulit från Ukraina och sålt på den internationella marknaden.

Kriget i Ukraina är inne på sitt femte år utan slut i sikte.

Ryssland fortsätter att bomba ukrainska städer – och det finns i nuläget inga tecken på att de USA-ledda fredsförhandlingarna ger några konkreta resultat.

Samtidigt kommer nu uppgifter om att Ryssland har stulit omkring två miljoner ton ukrainskt spannmål under 2025 och sålt det på internationella marknader, uppger Kyiv Post.

Två miljoner ton

Uppgifterna kommer från Ukrainas utrikesminister Andrii Sybiha.

Han säger att två miljoner ton ukrainskt spannmål har stulits av Ryssland och sålts till länder i Asien, Afrika, Mellanöstern och Europa.

– Omkring 40 procent gick till Egypten, förklarar han.

Totalt 15 miljoner

Sedan tidigare har Ukraina uppskattat att Ryssland har stulit så mycket som 15 miljoner ton spannmål sedan början av 2022.

Spannmålen ska bland annat ha tagits från de ockuperade regionerna i Ukraina.

Läs mer: UPPGIFTER: Kina har ”ondskefull plan” för Ryssland

Nya attacker

Samtidigt kommer uppgifter om nya ukrainska attacker mot rysk energiinfrastruktur.

– Ukrainska styrkor slog sannolikt till mot oljeinfrastruktur i republiken Basjkortostan den 22 mars, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Även mot militära mål

ISW fortsätter.

– Den ukrainska generalstaben rapporterade att ukrainska styrkor slog till mot en rysk lednings- och observationspost nära Smorodino i Belgorod oblast – ungefär fem kilometer från den internationella gränsen – samt ett luftvärnssystem av typen Buk-M1 nära Pervoye Maya i Brjansk oblast – ungefär 30 kilometer från den internationella gränsen, uppger tankesmedjan.

– Geolokaliserat bildmaterial som publicerades den 22 mars bekräftar den ukrainska attacken mot Pervoye Maya.

Läs mer: Ryska fronten krackelerar – Ukraina slår till

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


23mars26

UPPGIFTER: Putin försvunnen

2026 03 23

Vladimir Putin har försvunnit.

Rysslands diktator har inte setts i offentligheten på minst tio dagar.

Nu kommer uppgifter om att Kreml är oroliga.

Har inte synts till

Putins frånvaro har bland annat uppmärksammats av den ryska oppositionella ex-oligarken Mikhail Khodorkovskij på dennes Youtube-kanal, rapporterar Iltalehti.

Han noterar att Putin inte har deltagit i några offentliga evenemang de senaste tio dagarna, minst. Diktatorns senaste bekräftade offentliga framträdande ägde rum den 9 mars.

Samtidigt har Kreml bara publicerat information om påstådda telefonsamtal och möten, utan att visa några videor på Putin.

De senaste framträdandena som Putin dessförinnan har gjort på video kan dessutom ha varit förinspelade, visar en analys av material som Kreml har lagt upp på sin hemsida.

Den typen av förinspelat material kallas ”konserverad mat”, enligt tidningen.

Det används när man vill hålla Putins position hemlig.

Putins försvinnande från offentligheten tyder på att han själv och Kreml är oroliga, menar experter.

Stor oro i Kreml

Analytiker och experter har kommit med flera teorier om varför Putin har försvunnit från offentligheten.

Många tror att hans försvinnande har med situationen i Mellanöstern att göra.

En rad iranska ledare har dödats av USA och Israel sedan kriget i Iran inleddes, vilket tros ha väckt stor oro i Kreml.

Mikhail Khodorkovskij tror att man har valt att kraftigt stärka säkerheten runt Putin till följd av den allvarliga situationen i världen.

Det noteras också att Putin gärna ”försvinner” i krissituationer, eftersom han är mycket orolig över sin personliga säkerhet.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Kina har "ondskefull plan" för Ryssland

Internt tryck – hot om statskupp?

En annan förklaring kan vara att ett viktigt politiskt beslut är förestående eller att Putin är utsatt för internt tryck.

Under mars månad har det dessutom kommit uppgifter om att Putin fruktar en statskupp, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat om.
Enligt källor till den ryska nyhetskanalen VChK-OGPU är det personer nära Rysslands tidigare försvarsminister Sergej Sjojgu som planerar en kupp mot den ryska ledningen.

Hotet har sagts ligga bakom nedstängningar av mobilt internet i Moskva, samtidigt som det också har placerats ut soldater på den ryska huvudstadens gator, vilket bland annat har uppmärksammats av den tidigare moderatledaren Carl Bildt (M) i ett inlägg på X nyligen.

LÄS OCKSÅ: Ryska fronten krackelerar - Ukraina slår till

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen