I NATT: Två döda i “sanslös” olycka

2023 04 11

En svår olycka har inträffat då en personbil frontalkrockat med en långtradare.

Händelsen ägde rum under måndagskvällen och polis och räddningstjänst larmades till platsen klockan 19.40.

På tisdagsmorgonen konstateras att båda förarna har dött, rapporterar Aftonbladet.

"Sanslös"

Olyckan ägde rum på riksväg 30 i höjd med Svenarum i Vaggeryds kommun, Småland.

Av okänd anledning kom personbilen över på fel sida och frontalkrockade då med långtradaren som kom från motsatt riktning.

– Det var en sanslöst hård kollision. Det är ovanligt att lastbilschaufförer dör i sådana här olyckor, säger vakthavande polisbefäl Lars-Göran Nilseryd till tidningen.

Kraftigaste polisen har sett

Vägen i fråga är en 90-väg, men enligt Lars-Göran Nilseryd har hastigheten sannolikt varit betydligt högre då lastbilschaufförer normalt överlever den här typen av olyckor.

– Dragbilen hade gått ner i diket och vält. Föraren var svårt fastklämd. Yttre befäl på plats har varit polis väldigt länge och han sa att det var bland det kraftfullaste han sett.

Lars-Göran Nilseryd beskriver samma sak för lokalpressen.

– Han har sagt att det var väldigt våldsamt, säger det vakthavande befälet hos polisen till Jönköpings-Posten.

Två män i 50-årsåldern

Anhöriga till de omkomna personerna har underrättats under natten.

Båda förarna var i 50-årsåldern och är hemmahörande i Småland.

– De avlidna är män, framhåller polisen i sin händelserapport.

Inleder förundersökning

Polisen inleder nu en förundersökning om grov vårdslöshet i trafik samt grovt vållande till annans död.

Anledningen är att försöka finna en förklaring på varför olyckan ägde rum.

– Fordonen tagna i beslag för teknisk undersökning, konstaterar polisen på sin webbplats.

Enligt myndigheten ska det finnas flera vittnen som såg olyckan när den skedde.

Vägen avstängd

Under natten har riksväg 30 varit helt avstängt på platsen för olyckan medan räddningstjänsten arbetade och fordonen bärgades.

Runt klockan 04 på morgonen gav Trafikverket klartecken om att släppa på trafiken på vägen igen.

Arkivfoto: Polisen Linköping

Text: Redaktionen


Europeiskt land utfärdar jättevarning: ”Vi kommer inte överleva”

2025 09 09

Ukrainas grannland Moldavien vädjar till Västeuropa.

Moldavien kommer inte att överleva om landet inte blir medlem i EU, varnar Moldaviens president Maia Sandu.

Hon framhåller att Moldavien har blivit ett mål för intensiv rysk hybridkrigföring. Det handlar om desinformation, valpåverkan och cyberattacker.

– Kreml har släppt löst hela sin arsenal mot oss, säger Sandu i ett tal till Europaparlamentet.  

– Vi står inför ett obegränsat hybridkrig i en skala som aldrig tidigare har skådats. Det är därför vår väg till EU inte bara är en fråga om värderingar, det är en fråga om överlevnad.  

Presidenten tillägger att Putins Ryssland är det "största hot” som Moldavien någonsin stått inför.

Varnar: Då slår Ryssland till

Sandus varning utfärdas endast några veckor innan moldaviska väljare beger sig till valurnorna. Den 28 september går landet till val.

Presidenten förutspår att Kreml kommer försöka påverka valet.

– Moskvas mål är tydligt. De vill erövra Moldavien genom valurnorna, använda oss mot Ukraina och förvandla oss till en språngbräda för hybridattacker mot Europeiska unionen.

Pågående process

Moldavien ansökte om EU-medlemskap 2022, efter Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina. Anslutningsförhandlingarna inleddes formellt i juni 2024. 

Moldavien och EU har också undertecknat ett säkerhets- och försvarspartnerskap som ska främja dialog och samarbete när det gäller:

- motverkande av hybridhot

- cybersäkerhet

- bekämpning av desinformation

- utbildning och förmågeuppbyggnad

LÄS MER: USA ställer ultimatum: Då slår vi till mot Putin

”Kamp mot klockan”

President Maia Sandu uppmanar EU-länderna att påskynda Moldaviens anslutningsprocess. Hon påpekar att landet har genomfört långtgående reformer gällande bland annat rättsstatsprincipen, ekonomin och grundläggande rättigheter

– Vi ber inte om några genvägar. Vi har gjort vår hemläxa. Men vi befinner oss i en kamp mot klockan för att skydda vår demokrati mot Ryssland, säger Sandu.

LÄS MER: Dubbelattack mot Ryssland

Foto: 

Text: Redaktionen


JUST NU: Nytt land attackerat

2025 09 09

Kriget i Mellanöstern eskalerar.

Flera explosioner har inträffat i Qatars huvudstad Doha. Rök syns stiga över det centrala området Katara, där Hamas högsta ledning befinner sig.

Tar på sig ansvaret 

Nu tar Israel på sig attacken.

– IDF och ISA har genomfört en precisionsattack mot terroristorganisationen Hamas högsta ledning. I åratal har dessa Hamasledare styrt terroristorganisationens militära operationer. De är direkt ansvariga för den brutala massakern den 7 oktober och har orkestrerat och hanterat kriget mot staten Israel, skriver den israeliska militären på X. 

Militären betonar att attacken utförts med ”precisionsvapen” för att minska risken för civila dödsfall.

– IDF och ISA kommer att fortsätta att agera med beslutsamhet för att besegra terroristorganisationen Hamas som är ansvarig för massakern den 7 oktober, framhåller den israeliska militären.

IDF (Israel Defense Forces) är Israels försvarsmakt och ISA ( Israel Defense Forces) är landets säkerhetstjänst.

Qatar rasar

Det finns i nuläget inga uppgifter om antalet dödade och skadade.

Qatar kallar attacken för ett "uppenbart brott mot internationell rätt". 

– Vi fördömer den fega attacken, uppger den qatariska regimen i ett uttalande. 

Sky News militäranalytiker Michael Clarke anser att attacken innebär en "allvarlig förändring" i Israels relation till Qatar. 

– Att israelerna nu riktar in sig på Hamasledare i Qatar är verkligen allvarligt, säger han. 

Hamas exilstyrda ledning har länge haft sin bas i emiratet. Qatarierna har agerat som medlare i förhandlingarna mellan Hamas och Israel om en vapenvila i Gaza.

Israels attack kommer att försvåra förhandlignarna avsevärt och kan leda till en upptrappning av kriget, fastslår Michael Clarke.

– När man dödar de enda ledarna man pratar med i en förhandlingsprocess får det stora politiska konsekvenser, säger han enligt Sky News.

Tar på sig terrordådet

Attacken mot Hamasledningen inträffar kort efter att den palestinska terrorgruppen tagit på sig ansvaret för måndagens terrordåd i Jersualem. Sex personer dödades och minst tolv skadades när två gärningsmän öppnade eld på en buss i de norra utkanterna av staden.

– Det är ett naturligt svar på ockupationen av vårt land, uppger Hamas i ett uttalande.  

LÄS MER: Dubbelattack mot Ryssland

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen