08 april 26

Två barn och en vuxen befaras döda

2024 03 24

En svår tragedi har under natten inträffat i Närke.

En stor brand har ägt rum i ett hus i Kilsmo utanför Örebro under natten.

Larmet inkom strax efter midnatt.

Enligt uppgifter rör det sig om en trävilla som har börjat brinna kraftigt.

– Klockan 00:17 får polisen information från SOS om en fullt utvecklad brand i en fastighet utanför Örebro, uppger polisen.

Tre personer kvar i huset

När polisen kom till den brinnande villan var brandkåren redan på plats och kunde konstatera att branden var fullt utvecklad.

– Då polispatrullen anländer till platsen informerar räddningstjänsten att villan är övertänd och att huset ej kommer gå att släcka, rapporterar polisen.

Utanför det brinnande huset fanns fyra personer, uppger Nerikes Allehanda.

Polisen fick också information om att det fanns personer kvar i huset.

– Enligt vittnen som lämnat bostaden ska tre personer vara kvar i fastigheten.

Förälder och två barn

Det rör sig om en vuxen förälder och två barn som ska ha blivit kvar i den brinnande villan, enligt NA.

– Samtliga tre personer befaras vara avlidna, meddelar polisen.

Utreder mordbrand

Polisen uppgav under natten att det inte finns någonting särskilt som talar för att brott ligger bakom branden i villan.

Men polisen kommer ändå att utreda händelsen.

– I nuläget finns inget som tyder på brott men en förundersökning är inledd gällande misstänkt mordbrand, rapporterar polisen.

Halva familjen tog sig ut

De fyra personer som mötte polisen utanför det brinnande huset ska enligt uppgift tillhöra samma familj.

– Halva familjen hade tagit sig ut, de andra blev kvar. De befaras vara döda, säger Olle Lund, vakthavande befäl vid polisen, enligt Aftonbladet.

Räddningstjänsten kvar

De fyra som överlevde branden ska inte ha några allvarliga fysiska skador.

Polisen har dock inte kunnat förhöra dem än.

Branden i huset har inte gått att släcka, och räddningstjänsten kommer att fortsätta att jobba på plats.

– De kommer att vara kvar under morgonen och jobbar för att förhindra spridning till omkringliggande skog, säger Olle Lund.

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


1 maj

Ukraina läxar upp svenska militärer – ”riktigt dåliga”

2026 05 01

Den stora militärövningen Aurora 26 äger just nu rum i Sverige.

Från Ukraina har drönaroperatörer flugits in för att dela med sig av erfarenheter och kunskap till de övande soldaterna.

–  Vi kommer med färska erfarenheter och vi är redo att dela med oss, säger överstelöjtnant Pavlo som ansvarar för det ukrainska teamet under Aurora 26, enligt ett uttalande från Försvarsmakten.

”Riktigt dåliga”

Nu är övningarna i full gång och de ukrainska operatörerna är inte imponerade av den svenska militärens förmågor när det kommer till att försvara sig mot drönare.

– Igår var de riktigt dåliga på detta. De måste förstå hur de ska gömma sig från drönare, säger Vadym som är en av de ukrainska soldaterna på plats i Sverige, till SVT.

Övar i Laholm

Drönarövningarna äger bland annat rum i Laholm. Och de svenska militärerna på plats ställs inför svåra prövningar när ukrainarna illustrerar verkligheten på ett slagfält.

– Igår klagade de på att vi använde två drönare i zonen, men egentligen borde det varit många fler, säger Vadym, till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Ny frontlinje i Ryssland – närmar sig Sverige

Slipper robotattacker

Gruppen med ukrainska soldater och drönaroperatörer får genom resan till Sverige ett avbrott från striderna mot Ryssland.

–  Många av våra soldater kommer direkt från fronten, och det här innebär en chans att arbeta under lugnare förhållanden och hämta andan, säger Pavlo som ansvarar för gruppen, till Försvarsmakten.

– Det är skönt att det inte förekommer några robotattacker här, och vi hoppas att det förblir så. Men om behovet skulle uppstå vill vi hjälpa er att vara förberedda.

Red team

Ukrainarna fokuserar främst på att träna de svenska soldaterna att försvara sig mot hot uppifrån luften.

De kallas för Red team av Försvarsmakten.

– Gruppen kallas Red Team eftersom de agerar motståndare – röd sida – i övningen, säger Nicklas Fredriksson vid Försvarsmakten.

Övningarna ger många nya erfarenheter för det svenska försvaret.

– Vi kommer att omsätta dem till våra förhållanden och våra förutsättningar, säger Nicklas Fredriksson.

LÄS OCKSÅ: Helt ny ministerpost föreslås

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


01 maj 26

UPPGIFTER: Trump helt förändrad – tänker bara på en sak

2026 05 01

Personer nära Donald Trump uppger att presidentens sinnestillstånd har förändrats kraftigt. 

Källorna citeras av den välrenommerade tidningen The Atlantic och uppges tillhöra presidentens närmaste krets.  

De vittnar om att Trump inte längre bryr sig om det amerikanska folkets åsikter. I stället är hans fokus inställt på att bli ihågkommen som en av världshistoriens mest inflytelserika personer.

Trump uppges inte längre jämföra sig med tidigare amerikanska presidenter som George Washington och Abraham Lincoln. Enligt källorna har han placerat sig själv i samma rum som några av historiens största namn: Alexander den store, Julius Caesar och Napoleon Bonaparte.

– Han har nyligen börjat prata om att han är den mäktigaste personen som någonsin levt, säger en källa till The Atlantic.

–  Han vill bli ihågkommen som någon som åstadkom saker som ingen annan kunde uppnå – genom ren kraft och viljestyrka. 

Förklarar kriget

Kriget mot Iran förklaras av Trumps nya sinnestillstånd.

– Han är oberörd av politiska bekymmer och kan göra det som är rätt snarare än det som ligger i hans politiska intresse. Därav beslutet att attackera Iran, säger en källa till tidningen.

Det amerikanska folkets motstånd mot kriget tycks inte bekymra presidenten. Nyligen beskrev Trump insatsen i Mellanöstern som "ett av de viktigaste ögonblicken i världens långa och komplexa historia." 

LÄS MER: Nato sätter ner foten – ”Trump kan inte göra det”

Vill skapa en bättre värld

Enligt en högt uppsatt tjänsteman i Vita huset är Trump övertygad att hans beslut kommer att förändra den etablerade ordningen, både i USA och runt om i världen.

Tjänstemannen uppger att presidenten är hoppfull om att hans agerande kommer att leda till en bättre värld.

– Han är medveten, stolt och hoppfull över att en del av det han gör återställer en gammal ordning, säger källan till The Atlantic.

LÄS OCKSÅ: Ny frontlinje i Ryssland – närmar sig Sverige 

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen