24 nov 2025

Tv-serie slår rekord – överlägset mest sedda på Netflix

2025 01 02

Netflix främsta tv-debut är ett faktum.

På annandag jul hade andra säsongen av den sydkoreanska tv-serien "Squid Game" premiär.

Framgången var omedelbar.

Inom loppet av de första fyra dagarna hade uppföljaren redan uppnått fler visningar än vad någon annan Netflixserie lyckats med under en hel premiärvecka – hela 68 miljoner.

Squid Game 2 slog därmed tidigare rekordhållaren ”Wednesday” som drog 50,1 miljoner visningar sin första vecka 2022, rapporterar Variety.

Våldsam serie

Squid Game är en våldsam serie som handlar om en grupp skuldsatta människor som lockas till en stor speltävling på hemlig ort.

Under sex dagar tävlar deltagarna i barnlekar – där förlorarna skjuts till döds. 

Den som står ensam kvar som överlevande vinnare tar hem en prispott på motsvarande 340 miljoner svenska kronor.

När den första säsongen släpptes 2021 streamades serien 1,65 miljarder timmar över hela världen under sina första 28 dagar på Netflix.

Blandade recensioner

“Squid Game 2” har fått blandade recensioner i svenska medier.

Hynek Pallas, recensent på Göteborgs-Postens kultursidor, kallade säsong två för följden av en mänsklig girighet med “katastrofalt resultat"

Sällan har det varit mer motiverat att påpeka att uppföljare i kulturen spelar högt. Och ”Squid game 2” för tanken till Kvitt eller dubbelt – för det här är så dåligt att tittaren kommer att omvärdera sin tidigare uppskattning av serien, framhåller kritikern i den egna tidningen.

"Bygger upp en längtan"

Filmrecensenten Sebastian Lindvall på Dagens Nyheter är något mer positiv.

– Det kan tänkas tjatigt att ännu en gång följa 456 spelare i gröna träningsoveraller, men märkligt nog lyckas andra säsongens inledande sippar på friheten i Seoul – där det mest kutas runt och spåras skurkar med mobila enheter – bygga upp en längtan efter öns dramaturgiskt tacksamma spelregler, skriver han i tidningen efter att ha sett den nya säsongen.

Foto: Freestocks

Text: Redaktionen


15dec25

”Öppen krigsförklaring” – Orban fly förbannad

2025 12 16

Ungerns premiärminister Viktor Orban är förbannad på sina kollegor i EU.

Detta eftersom flera EU-ledare trycker på för att konfiskera Rysslands frysta tillgångar i Europa. Pengarna föreslås användas som en förskottsbetalning av ett ryskt krigsskadestånd till Ukraina.

Orban rasar 

Förslaget får den ryssvänlige Orban att gå i taket.

Han anklagar EU för att dra in Europa i ett storkrig mot Ryssland.

– Detta steg är liktydigt med en öppen krigsförklaring, en som kommer att mötas med vedergällning från rysk sida, dundrar Orban i ett inlägg på X.

Vidare skriver premiärministern att hans europeiska kollegor ”vill fortsätta kriget och till och med utvidga det”.

– Detta krig kommer inte att lösas på slagfältet. Och eftersom det inte finns någon lösning vid frontlinjen, då måste vi följa det president Trump gör: förhandla. Det är därför Ungern inte stöder konfiskering av frysta ryska tillgångar och inte heller att pengar eller vapen ska skickas till Ukraina, skriver Orban.

Nytt beslut har klubbats

EU har nyligen beslutat att man inte längre kommer behöva ompröva beslutet om att frysa de ryska tillgångarna varje halvår.

Beskedet välkomnas av Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M).

– Mycket bra att EU:s medlemsländer idag har nått en överenskommelse om att inte längre ompröva de frysta ryska centralbankstillgångarna förrän Ryssland har betalat krigsskadestånd till Ukraina, framhåller han i ett inlägg på X.

LÄS MER: Ukraina säger nej till USA

”Vad Sverige tycker vet alla”

I samma inlägg skriver Kristersson att EU måste fatta beslut om att de ryska pengarna ska ställas till Ukrainas förfogande.

– Vad Sverige tycker vet alla. Men ingenting är klart förrän allt är klart, framhåller statsministern.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Jättebesked för bensin och dieselbilar – i morgon tisdag

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


15 dec 2025

Stort teknikföretag i konkurs – dess prylar på rea hos Elgiganten

2025 12 16

Redan i slutet av november varnades det för att konkursen var nära.

Inför Black Fridayrean sänkte mängder av företag sina priser.

Teknikföretaget iRobot, som sålt tiotals miljoner robotdammsugare över hela världen, var inget undantag.

Men kunder varnades för att nappa på dess erbjudanden eftersom produkterna kunde bli helt värdelösa om iRobot kastar in handduken.

Nu har så skett.

På måndagen meddelar iRobot att man ansöker om konkurs, rapporterar BBC.

Produkterna på rea

Det amerikanska företaget har gjort sig ett namn även i Sverige. I många butiker är dess produkter slutsålda, men några robotar från företaget finns fortfarande att köpa hos exempelvis Elgiganten. 

På butikskedjans hemsida är bland annat en av Roombamodellerna, iRobots flaggskepp, sedan tidigare nedsatt med 4 500 kronor, från ordinarie pris på nästan 12 000 kronor.

Men.

– Experter och teknikmedier världen över varnar nu konsumenter för att köpa Roomba, eftersom ett köp potentiellt är en biljett till ett sjunkande skepp. Företaget riskerar konkurs, uppgav danska Ekstra Bladet i slutet av november.

Servarna kan stänga

Anledningen till att tekniken kan bli oanvändbar är att servarna riskerar att stängas vid en konkurs. Tekniken är starkt beroende av molntjänster, appstöd och löpande säkerhetsuppdateringar från tillverkaren.

Risken är att därmed att kunden sitter fast med en klump elektronik som varken kan styras via din telefon eller fungera optimalt i hemmet.

Hade ingen plan B

Enligt BBC kommer dock huvudtillverkaren av enheterna, Shenzen-baserade Pocea Robotics, att ta över ägandet av företaget.

Bakgrunden till iRobots fall är ökad konkurrens från kinesiska företag i kombination med högre tullar.

Det tuffa kommersiella landskapet hade tvingat iRobot att sänka sina priser och göra stora investeringar i ny teknik, skriver den brittiska kanalen.

LÄS MER: Jättebesked för bensin och dieselbilar – i morgon tisdag

Beskedet kommer efter att iRobots aktier föll med mer än 13 procent på handelsplattformen Nasdaq i New York i fredags.

Krisen eskalerade efter att Amazons planerade förvärv av bolaget gick upp i rök tidigare i år. Det fanns ingen plan B och den 1 december löpte ett kritiskt låneavtal ut.

Företaget har fler än 7 000 anställda över hela världen och har sålt mer än 40 miljoner robotar, i synnerhet av modellen Roomba.

LÄS MER: Byggbolag i konkurs – omsatte hundratals miljoner

Foto: Elgiganten

Text: Redaktionen