TV-kanal får hård kritik för hat mot judar

2023 11 05

 För andra gången på en vecka riktar Vita Huset hård kritik mot en och samma TV-kanal.

– [TV-kanalen] står på hatets sida.

Det säger president Joe Bidens talesperson Andrew Bates som är vice pressekreterare vid Vita Huset.

Hånade judisk bakgrund

– Inte nog med att Fox News är på samma sida som de som underblåser hatets flammor.

– Fox betalar deras löner, säger Vita Husets talesperson.

Bakgrunden är uttalanden från Fox News högerprofilerade kommentator Mark Levin som leder intervjuprogrammet Life, Liberty & Levin.

Mark Levin har gått till attack mot två programledare på CNN och hånat deras judisk bakgrund.

Alla fyra mördades

Bland annat angrep Mark Levin CNN-ankaret Wolf Blitzers bakgrund.

– Levin hävdade felaktigt att Blitzers föräldrar ”inte led av förintelsen på något som helst sätt”.

– Faktum är att Blitzers föräldrar överlevde nazisternas koncentrationsläger och alla hans fyra far- och morföräldrar mördades vid förintelsen.

Det rapporterar CNN.

Farligt och skamligt

Den 66-åriga Fox News-kommentatorn Levin har också sagt att CNN ”är fullt av självhatande judar”.

Han har även sagt att CNN:s programledare Jake Tapper är en ”självhatande jude” och en ”propagandist för fienden”.

– Totalt oinformerat, felaktigt och skamligt, uppger CNN om Levins uttalanden.

– Levins antisemitiska retorik är farlig, motbjudande och bör fördömas av alla, betonar CNN.

Sprider hat

CNN får nu stöd för sin kritik mot Fox News av USA:s president.

– Att ljuga för att håna smärtan som familjen drabbades av vid förintelsen har absolut ingen plats i Amerika. Ingen.

Det säger Vita Husets talesperson.

– Dessutom – det är inte första gången denna vecka som en Fox-programledare valt att missbruka sin plattform och sprida hat, framhåller Vita Huset.

Arab-amerikaner

Fox News-ankaret och TV-stjärnan Jesse Watters gick till angrepp mot arab-amerikaner och muslimer för några dagar sedan.

– Efter ökningen av våld mot muslimer och arab-amerikaner gjorde Jesse Watters för två kvällar sedan otäcka kommentarer när han sa att ”han fått nog av arab-amerikaner och muslimer, säger Vita Husets talesperson.

Fox News har inte bemött kritiken.

Däremot har Mark Levin uttalat sig.

–Tror de att de [CNN] kan tysta mig, säger Fox-kommentatorn som inte backar från sina uttalanden.

Foto: G. Carstens-Peters

Text: Redaktionen


30 augusti 2026

Stubb säker – kommer skaka under Putins fötter

2026 08 30

Alexander Stubb uttalar sig nu om säkerhetsläget.

Under den senaste tiden har flera rapporter kommit som tyder på att Ryssland är på väg att mobilisera nyrekryter.

Så många som 600 000 kan mobiliseras under 2026 och 2027.

Samtidigt har oro uttryckts gällande att Putin skulle kunna öppna en ny front mot ett Natoland.

Finlands president Alexander Stubb tror inte alls på det – och han säger samtidigt att Putin kan ha stora inhemska konsekvenser att vänta.

Kan skaka

Europa måste förbereda sig militärt, säger Stubb.

Men han tror inte på någon rysk attack mot Nato, rapporterar Kyiv Independent.

– För närvarande är Rysslands alternativ för eskalering ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och jag tror att en mobilisering skulle få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland, säger Stubb.

“Indikation”

Fler än hundra tusen ryssar har enligt uppgifter flytt till Georgien på grund av uppgifterna om en stundande mobilisering.

Men det skulle kunna få marken under Putins fötter att skaka.

Trots det ser även Stubb tecken på att det kan vara på gång.

– Om man tittar på de lagar de nu inför – som i princip handlar om att stänga gränser och begränsa rörligheten – så är det en indikation på det, säger han.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Ekonomen kommenterar

Det opopulära kriget fortsätter, ryska oljeraffinaderier och lager sprängs av ukrainska drönare och ekonomin utmanas.

Den ryska toppekonomen Sergei Guriev säger att Putin får det allt svårare att dölja problemen.

– Putin måste nu säga ”ja, vi har träffar och nedslag och explosioner, men allt är under kontroll” – det är mycket kostsamt för honom, säger Guriev enligt Newsweek.

“Svårt att dölja”

Guriev, som tidigare rådgivit Dmitrij Medvedev, ser det som ett tecken att Putin faktiskt är ute och medger problem i ekonomin.

– Det här är väldigt svårt att dölja nu. Statsmedia rapporterar inte så mycket som man kan tro om alla de där problemen, men Putin måste redan tala om det här. 

Läs mer: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office resp N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


30 aug 26

Dubbelattack mot Ryssland

2026 08 30

Ukraina har slagit till mot Krasnodar och utanför St. Petersburg.

Tidigt på söndagsmorgonen kommer uppgifter om att ukrainska drönare har slagit ner på flera håll runt om i Ryssland.

Bland annat har Krasnodar och ett område utanför St. Petersburg attackerats.

Utanför Rysslands näst största stad är det ett av Rysslands största oljeraffinaderier som fått besök av drönare, medan det i Krasnodar är en flygbas som har träffats, rapporterar Kyiv Independent.

Dubbelattack

Ett av Rysslands största oljeraffinaderier, Kirishi Petroleum Organic Synthesis-anläggningen, även känd som Kinef-fabriken, har satts i brand efter att ha träffats av ukrainska styrkor utanför St. Petersburg.

Anläggningen omfattas av västliga sanktioner mot Ryssland som införts av Ukrainas allierade, däribland åtgärder som vidtagits av USA. 

Guvernör Aleksandr Drozdenko säger att "en drönarkrasch har rapporterats i närheten av ett raffinaderi i Kirishi-distriktet, vilket resulterat i en brand", samtidigt som 62 drönare sköts ner över regionen. 

Även flygbas

Samtidigt har en flygbas i staden Yeysk i Krasnodar oblast attackerats.

Personer som såg attacken vittnar om kraftfulla explosioner.

Explosionerna ska ha hörts under en längre tid.

Det är emellertid oklart exakt var det är som har träffats.

Läs mer: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Tvingas köpa flygbränsle

Uppgifter kommer nu om att Ryssland tvingas importera flygbränsle på grund av Kyjivs attacker mot landets oljeraffinaderier.

– Ryssland tvingas importera flygbränsle av typen Jet A-1 efter en kraftig nedgång i den inhemska produktionen till följd av ihållande ukrainska attacker mot landets oljeraffinaderier, rapporterar RBC Ukraine.

Sydkorea och Egypten

Kreml ska bland annat ha importerat flygbränslet från Asien.

– Militära underrättelsetjänster har slagit fast att tre tankfartyg från Rysslands skuggflotta redan har levererat 70 000 ton Jet A-1-bränsle från Sydkorea och Egypten till hamnarna i Sankt Petersburg och Vladivostok.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Foto: A. Wilson resp President of Russia Office

Text: Redaktionen