TURKIET: Inhemsk ilska mot Erdoğan

2023 02 08

Inhemsk ilska riktas mot de turkiska myndigheterna.

Kritiken kommer från människor som drabbats mycket hårt av den jordbävning som skakade Turkiet och Syrien i veckan och som orsakat över 11 000 människors död.

Många är frustrerade och upprörda över att man anser att staten reagerat långsamt och att hjälpen inte nått de områden den borde, rapporterar bland annat BBC.

Dussintals gripna efter Twitterkritik

En hel del har valt att kanalisera sin kritik mot regeringen via Twitter – som nu har begränsats kraftigt i landet enligt internetövervakningstjänsten NetBlocks.

Det har dessutom fått direkta konsekvenser för en hel del av de som vädrat sina anklagelser mot president Erdoğans regim.

Turkisk polis har gripit mer än två dussin personer på grund av inlägg på sociala medier som är kritiska mot regeringens hantering av krisen, uppger den brittiska nyhetskanalen.

Även politiker pekar ut Erdoğan

Kritik mot presidenten kommer dock inte enbart från de drabbade.

Även från politiskt håll kritiseras den turkiska ledaren för att ha agerat långsamt.

– Om det finns en person som är ansvarig för detta så är det Erdoğan, säger Kemal Kilicdaroglu, ledare för Turkiets största oppositionsparti, enligt BBC.

Erdoğan: "Ignorera provokatörerna"

Huvudpersonen själv slår ifrån sig kritiken.

– Detta är en tid för enighet och solidaritet. Under en period som denna kan jag inte acceptera att människor bedriver negativa kampanjer för politiskt intresse, säger Erdoğan.

Han uppmanar samtidigt befolkningen att ignorera “provokatörer” som klagar på krishanteringen.

Istället borde man bara lyssna på myndigheterna, anser den turkiska presidenten.

Medgav problem

Under ett besök i några av de värst drabbade områdena i Turkiet idag medgav dock presidenten att den turkiska regeringen hade kunnat göra saker annorlunda.

– Den första dagen upplevde vi vissa problem, men den andra dagen och idag har situationen varit under kontroll, sade han enligt Reuters.

LÄS MER: Erdogans order ifrågasätts – ”ser mycket märkligt ut”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


“70 procent av mackarna har slut på bensin”

2026 08 19

Ryssland står inför en sällan skådad bränslekris.

De ukrainska drönarattackerna mot rysk energiinfrastruktur fortsätter.

Angreppen ger resultat.

På tisdagskvällen kommer uppgifter om att så mycket som 70 procent av de ryska bensinstationerna har slut på bensin, rapporterar Moscow Times.

Slut på bensin

Den 16 augusti fanns bensin eller diesel tillgängligt på endast 28,1 procent av landets mackar, jämfört med 41 procent veckan innan. 

Under de senaste sju dagarna har tillgången på bränsle minskat i regionerna Volgograd, Tjeljabinsk, Orenburg, Voronezj, Samara, Penza, Saratov, Lipetsk och Rostov, samt i Tatarstan. 

Myndigheterna i minst åtta regioner – däribland Krasnodar Kraj samt Kaluga och Nizjnij Novgorod oblast – har bekräftat att det finns problem på bensinstationerna.

Invånare i ytterligare minst 13 regioner har rapporterat om bränslebrist i sociala medier. 

Bekräftar problemen

Igor Jusjkov, ledande analytiker vid Fonden för nationell energisäkerhet, bekräftar problemen.

– Den nya bristvågen beror på de fortsatta attackerna och oplanerade reparationerna vid oljeraffinaderierna, säger han.

Läs mer: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Har fått böter

Att klaga på bensinbristen har dock inte slutat väl för vissa ryssar.

En domstol i ryska Volgograd har bötfällt en lokal kvinna för att ha deltagit i ett kollektivt upprop gällande bränslebristen, uppger RBC Ukraine.

Säkerhetsstyrkor stämplade en video som spelades in nära en bensinstation som en ”otillåten allmän sammankomst”. 

“Orättvis fördelning”

En person som var på plats vid uppropet hördes i ett filmklipp säga så här:

– Det handlar specifikt om en orättvis fördelning: vår administration tankar fulla tankar med bensin med hjälp av drivmedelskort, medan vanliga invånare ofta helt enkelt avvisas. Poliserna ansåg att detta var en otillåten allmän sammankomst.

Läs mer: Ghana rasar mot Ryssland

Foto: A. Malenchik

Text: Redaktionen