Turkiets nya besked till Sverige

2023 02 20

Turkiet öppnar nu den dörr man tidigare stängde för samtal om Sveriges Natoansökan.

Efter den uppmärksammade kornabränningen utanför Turkiets ambassad i Stockholm i januari ställde den turkiska regeringen in flera planerade möten med svenska regeringsrepresentanter.

– Ni låter terrororganisationer löpa amok och förväntar er sedan stöd för att träda in i Nato. Det kommer inte hända, sade president Recep Tayyip Erdoğan för en knapp månad sedan.

Både talman Andreas Norlén och försvarsminister Pål Jonson (M) fick kalla handen till att komma och Natoförhandla i Ankara.

Sverige bekräftar

Men nu har alltså Turkiet ändrat sig som samtalen.

Beskedet bekräftas av Sveriges utrikesminister Tobias Billström (M).

– Det är ett välkommet och bra besked från Turkiet, säger han till SVT och betonar att Sverige står redo att fortsätta diskussionerna.

USA sätter press

Samtidigt sätter även USA press på den turkiska regimen att säga ja till ett svenskt medlemskap i militäralliansen.

– USA har ett starkt stöd för den nordiska anslutningen så snabbt som möjligt, säger den amerikanske utrikesministern Antony Blinken på en gemensam presskonferens med den turkiska motsvarigheten Mevlüt Çavuşoğlu.

Han tillägger:

– Sveriges och Finlands Natoexpansion är ingen bilateral fråga.

Diskuterar flygplansaffär

Som en morot för Erdoğan att ge grönt ljus för Sverige ska USA och Turkiet ha diskuterat en affär av storslagen kaliber.

– Turkiet förväntar sig stöd från den amerikanska kongressen för att driva igenom en planerad affär på 20 miljarder dollar för F-16-stridsflygplan, säger Mevlüt Çavuşoğlu enligt Reuters.

Den turkiska regimens åsikt är dock fortsatt att Sverige inte uppfyller kraven på att få vara med i Nato.

– Det är upp till Sverige att vidta åtgärder, säger ministern.

Finland fortsätter samtal

Parallellt fortsätter även de finsk-turkiska samtalen, meddelar Finlands utrikesminister Pekka Haavisto.

Han hoppas att både Sverige och Finland kan ansluta till Nato fortast möjligt.

– Det är mycket viktigt att Sverige och Finland koordinerar och resultatet borde bli att båda länderna blir medlemmar innan toppmötet i Vilnius, säger Haavisto till SVT Nyheter.

Uppmärksammad pressträff

I slutet av januari höll statsminister Ulf Kristersson (M) en uppmärksammad presskonferens där han manade till svenska folket att “inse allvaret”.

– Jag vill komma tillbaka till en fungerande dialog igen. Turkiet fattar turkiska beslut och då måste man ha respekt. Jag vill mana till lugn i den här processen, säger Kristersson.

Foto: Presidency of the Republic of Turkey

Text: Redaktionen


22 mars 2026

Svenskars internet kan slås ut – ”aldrig hänt tidigare”

2026 03 23

Kriget i Mellanöstern kan riskera att slå ut internet i Sverige.

Striderna i Mellanöstern utgör ett direkt hot mot världens internet, eftersom undervattenskablar som förbinder världens datacenter passerar genom farliga områden som Röda havet och Hormuzsundet.

Om dessa kablar skadas kan stora delar av internettrafiken påverkas globalt, rapporterar RBC Ukraine.

Digital infrastruktur i riskzonen

Kriget i Iran har inte bara satt energirutter i riskzonen, utan också hotat en av de viktigaste byggstenarna för globalt internet – undervattenskablarna i Röda havet och Hormuzsundet.

En stor del av all datatrafik mellan Europa, Asien och Afrika passerar genom dessa smala och strategiskt viktiga sjöleder.

Skador på dessa kablar kan omedelbart störa internettrafik, även i Sverige, eftersom en betydande del av vår internationella data passerar genom samma rutter.

– Att stänga ner båda dessa flaskhalsar samtidigt skulle vara ett globalt störande evenemang. Jag känner inte till att det någonsin har hänt tidigare, säger Doug Madory, direktör för internetanalys på Kentik.

Hittills betraktas kablarna i Röda Havet själva inte som direkta mål.

Den största risken är istället att de skadas av misstag eller som en konsekvensskada.

LÄS MER: Anders Borg är säker: ”Två veckor kvar”

Hela samhället drabbas

Enligt en rapport från GlobalConnects om den digitala infrastrukturen i Norden visar det sig tydligt hur snabbt ett avbrott kan slå igenom i flera sektorer.

Vid korta avbrott på upp till fyra timmar påverkas telefoni och internet direkt, men systemen kan ofta återställas snabbt.

Vid avbrott som sträcker sig från ett till sju dygn kan hela samhället påverkas – kommunikation, energi, transporter och finanssektorn kan lamslås.

– Rapporten visar att Sverige behöver se sin digitala infrastruktur på samma sätt som el och vatten. När uppkopplingen faller blir hela samhället mer sårbart, meddelar GlobalConnects.

Svenska förberedelser

Sverige förbereder sig redan för hur ett avbrott i internet kan påverka vardagen, inklusive möjligheten att betala för varor och tjänster.

Riksbanken och aktörer inom betalningsmarknaden har beslutat att införa ett system där det ska vara möjligt att genomföra kortbetalningar offline – utan datakommunikation – för livsnödvändiga varor senast den 1 juli 2026.

Detta för att stärka landets betalningsberedskap vid störningar i det digitala systemet.

LÄS MER: Sverige säger ja till USA – kan medföra ”enorma risker”

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen


”Blackouts” i Ryssland – har nått St. Petersburg

2026 03 22

Kreml intensifierar restriktionerna mot ryska medborgare.

Under den senaste tiden har många rapporter kommit om Kremls restriktioner gällande Rysslands populäraste meddelandeapp – Telegram.

Samtidigt kommer uppgifter om internet-blackouts i landet.

Nu framgår att de omfattande internetproblemen har nått Rysslands näst största stad, St. Petersburg, rapporterar Kyiv Independent.

Har nått St. Petersburg

Mobila internetavbrott ökade kraftigt i staden på söndagen.

Detta enligt spårningstjänster på nätet och rapporter från lokala invånare.

Rapporterna kommer i samband med att Kreml infört ett nytt ”vitlistesystem” som endast tillåter åtkomst till regeringsvänliga sociala medier, nyhetskanaler och officiella statliga webbplatser.

“Betydande ökning”

Webbplatsen Downdetector, som spårar avbrott i internettjänster världen över, har registrerat en “betydande ökning” av rapporterade störningar i St. Petersburg.

Ryssland har angett ukrainska drönarattacker som den officiella orsaken till de pågående internetavstängningarna. 

Kremls kampanj för censur på nätet har intensifierats de senaste veckorna, med avbrott rapporterade i regioner över hela landet.

Läs mer: Putin erbjuder Trump en uppgörelse

Även Telegram

Kremls fortsatta ansträngningar gällande censur syns även i restriktionerna för landets populäraste app för kommunikation, Telegram.

– Ryssland begränsar åtkomsten till Telegram för att tvinga sina medborgare att använda en statskontrollerad app som är utformad för övervakning och politisk censur, säger Telegrams medgrundare Pavel Durov enligt NBC News.

“På grund av oss”

Dmitrii Zair-Bek från Pervy Otdel, ett människorättsprojekt som hjälper personer som står inför politiskt motiverade åtal i Ryssland, kommenterar.

– De vill blockera Telegram på grund av organisationer som oss — oberoende informationskällor som inte kontrolleras av Kreml.

Läs mer: Ryska fronten krackelerar – Ukraina slår till

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen