Turkiet har röstat ja till Sverige

2024 01 24

Turkiets parlament ger nu grönt ljus till att Sverige blir medlem i världens ledande försvarsallians.

Efter hela 1 år och 8 månader har Turkiets auktoritära ledare Erdogan slutligen gett upp sitt motstånd mot Sveriges ansökan till Nato - i alla fall vad gäller hans parlaments godkännande.

Glädje i USA

Efter en flera timmar lång debatt i turkiska parlamentet röstade det islamistiska regeringspartiet AKP och dess allierade högerparti MHP till slut ja till att godkänna Sveriges ansökan.

Beskedet är efterlängtat inte bara i Sverige utan även i USA.

– Sverige är mer än redo att bli en Natoallierad

– Och vi ser verkligen fram emot deras anslutning till alliansen.

Det säger John Kirby, USA:s presidents talesperson för Nationella Säkerhetsrådet, till Reuters.

Den enda kvarvarande punkten är nu att Erdogan själv ska skriva under parlamentets godkännande.

Docka och bränd koran

Turkiet har under en lång period krävt att Sverige vidtar diverse steg för att motverka vad Turkiet betecknar som terrorism och annan antiturkiskt aktivitet.

Processen har försvårats av att en docka föreställandes Erdogan hängdes i en lyktstolpe i Stockholm.

Ytterligare försämringar av Sveriges och Turkiets relation skedde i samband med att högerextremisten Rasmus Paludan reste från Danmark till Sverige för att bränna upp koranen.

Ungern kvarstår

Ännu är dock inte Sverige med i Nato. Ett godkännande från Ungern kvarstår.

Pressen på Ungern ökar nu efter att Turkiet röstat ja.

Ungern har tidigare lovat att säga till Sverige före Turkiet har på sistone gjort flera diffusa uttalanden.

Så sent som i förmiddag meddelade Ungerns premiärminister Viktor Orbán att han bjudit in Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M) till Ungern.

– I dag har jag skickat en inbjudan till statsminister Ulf Kristersson för ett besök till Ungern för att förhandla Sveriges Natoansökan, framhöll Orbán i ett inlägg på sociala medie-plattformen X.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


14 maj 26

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2026 06 16

En rad kommuner har gått ut med liknande varningar på sistone.

Liknande typer av bedrägeriförsök pågår just nu i flera kommuner.

I bland annat Göteborg, Gagnef, Surahammar och Huddinge försöker bedragare lura intet ont anande människor.

Därför har kommunerna gått ut med varningar – och det gäller att se upp för såväl telefonsamtal som dörrknackningar.

Liknande varningar

Gemensamt för kommunernas varningar är att de handlar om bedragare som erbjuder sig att genomföra någon typ av tjänst i hemmet.

Det kan handla om spolning och undersökning av avloppsrör, tjänster från hemtjänsten eller återvinning.

– De utger sig för att agera på uppdrag av Kretslopp och vatten, varnar Göteborgs stad.

– De kontaktar villaägare via telefon och erbjuder spolning och undersökning av avloppsrören. Allt detta är felaktigt. 

Lägg på direkt

Den som får den här typen av samtal bör lägga på luren direkt.

Kretslopp och vatten anlitar inte enligt Göteborgs stad företag som ringer upp privatpersoner för att sälja sådana tjänster. 

– Om vi behöver utföra arbeten i ett område informerar vi alltid berörda kunder genom andra kanaler såsom Kivra och brev. Våra medarbetare legitimerar sig alltid vid besök. 

Läs mer: Galen rusning till apotek – “Folk har rest med flygplan”

Utger sig komma från hemtjänsten

Surahammars kommun har fått information om att personer som utger sig för att vara från hemtjänsten har knackat på hos äldre personer i kommunen. 

De riktar tre tydliga uppmaningar till folk som känner sig osäkra:

- Be personen visa sin legitimation

- Kontakta en anhörig eller granne

- Ring hemtjänsten eller kommunen för att kontrollera uppgifterna

Se upp

Även Huddinge kommun har gått ut med en varning.

Där handlar det om bedragare som utger sig att komma från SRV återvinning.

– De påstår att de hittat felsorterat avfall på återvinningscentralen, med personuppgifter på. Aktören kräver därmed fullbetalning för en påstådd straffavgift. 

Läs mer: Ryskt bombplan har kraschat

Foto: Freestocks

Text: Redaktionen


15 juni 2026

Dessa sms stoppas – från och med 1 augusti

2026 06 15

Från och med i sommar kan det bli betydligt tystare i mobilen.

Den 1 augusti införs nämligen en ny lag som kommer att stoppa en större del av störande telefonsamtal och meddelanden som plingar i folks telefoner.

Operatörerna kommer då att bli skyldiga att blockera samtal och sms från bedragare innan de ens får möjlighet att komma fram. Förslaget lades fram av regeringen i mars och röstades igenom i riksdagen förra veckan.

Vi ser mycket positivt på den nya lagstiftningen. Den ger oss tydligare verktyg och större flexibilitet för att möta en snabbt föränderlig brottsutveckling, säger Jesper Simons, enhetschef på Post- och telestyrelsen, PTS, i en kommentar.

Hjälper pensionärer

Det är främst äldre personer som fallit offer för vilseledande och lögnaktiga samtal de senaste åren. För tre år sedan uppskattades bedragare totalt ha kammat hem över 700 miljoner kronor på lurendrejerierna. Drygt 29 000 polisanmälningar gjordes samma år. 

Det måste få ett slut, betonade äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M) när förslaget lades på bordet i våras.

– Jag accepterar inte att äldre, de som byggt vårt land, jagas av kriminella som livnär sig på lögner och bedrägerier. Det är inte värdigt Sverige. Därför går vi nu fram med skarpa lagförslag som stoppar bluff­samtal och bedrägeri-sms redan innan de når fram.  

ANDRA LÄSER: Nytt mobilmärke i Sverige – utmanar Samsung och Iphone

Efterfrågat

Enligt PTS ska bedömningen för vilka samtal och sms som stoppas baseras på avvikande trafikmönster och “andra tekniska indikatorer”. Det handlar alltså inte om innehållet.

Myndigheten har länge efterfrågat effektiva verktyg för att stävja bedrägerierna och ser den nya lagen som ett viktigt steg på vägen.

Regleringen ger operatörerna större tydlighet att agera redan vid misstanke om bedrägerier, vilket vi har efterfrågat, säger Jesper Simons. 

Den stora utmaningen har varit att stoppa sms:en. Enligt PTS kan det dröja till i början på nästa år innan de mest effektiva verktygen är på plats.

 – Det här är en viktig åtgärd i PTS fortsatta arbete för att aktivt motverka bedrägerier, men det är inte en heltäckande lösning. Privatpersoner och företag behöver fortsatt vara uppmärksamma och försiktiga, säger Jesper Simons.

ANDRA LÄSER: Bilhandlare i konkurs – kunder får inte tillbaka pengar

Foto T. Samuel

Text: Redaktionen