30nov2025

Turkiet har fått nog – ska prata med Ryssland

2025 11 30

Turkiet har fått nog av oroligheterna på Svarta havet.

Den senaste tiden har inneburit mycket oroligheter på Svart havet.

Förutom Turkiet så gränsar både Ukraina och Ryssland till havet, vilket medför att kriget utspelar sig direkt i Turkiets närhet.

Nu markerar den turkiska regeringen mot den senaste tidens attacker och menar att situationen behöver kylas ner, enligt ett uttalande från det turkiska utrikesministeriet.

Reagerar efter attack på tankfartyg

Den senaste tiden har flera omfattande attacker ägt rum på och vid Svarta havet.

I veckan drabbades två stora tankfartyg som var på väg till Ryssland av attacker utanför Turkiets kust.

Efter explosioner och bränder ombord på jättefartygen gick Turkiets räddningstjänst ut och genomförde räddningsarbete.

Nu har den turkiska regeringen fått nog och ryter ifrån.

”Allvarliga risker”

Turkiet fördömer nu attackerna mot fartygen, som enligt uppgifter var en del av den ryska skuggflottan.

Explosionerna orsakades, enligt uppgifter, av ukrainska drönare.

– Vi ser med oro på de attacker som genomfördes mot de gambiskflaggade kommersiella tankfartygen "Kairos" och "Virat" i Svarta havet, säger det turkiska utrikesministeriets talesperson Öncü Keçeli, i ett uttalande.

– Dessa incidenter, som inträffade inom Turkiets exklusiva ekonomiska zon i Svarta havet, har utgjort allvarliga risker för säkerheten för sjöfart, liv, egendom och miljö i regionen.

LÄS OCKSÅ: ”En aggressionshandling” – asiatiskt land till rasande attack mot Ukraina

Har kontakt med Ryssland och Ukraina

Turkiet agerar nu för att motverka att kriget och attackerna på Svarta havet inte eskalerar.

Man kommer därför ta kontakt med de inblandade länderna, Ukraina och Ryssland.

– Vi upprätthåller våra kontakter med relevanta parter för att förhindra spridning och ytterligare eskalering av kriget över Svarta havet, samt för att undvika negativa påverkan på Turkiets ekonomiska intressen och aktiviteter i regionen, säger Öncü Keçeli.

Nya sanktioner

Idag meddelar också Ukraina att nya sanktioner införs mot oljejättarna Rosneft och Lukoil.

– Vi fortsätter vårt sanktionsarbete. Idag har vi två nya beslut, uppger Volodymyr Zelenskyj i ett uttalande, rapporterar RBC-Ukraine.

– Ukraina har synkroniserat sina sanktioner med USA och infört restriktioner mot Rosneft och Lukoil.

LÄS OCKSÅ: Nobbar Orban – efter mötet med Putin

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


28 februari 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 02 28

En känd lågpriskedja varnar.

Bedrägerier har blivit ett allt större problem i Sverige de senaste åren.

Nu varnar en känd byggvarukedja för pågående bedrägeriförsök där företagets namn utnyttjas.

Bedrägeriförsök pågår via sms, e-post och i sociala medier.

”Falska verksamheter”

Det är lågprisbyggmarknaden jem & fix, med över 70 butiker runt om i landet, som varnar för bedrägeriförsök där bedragare utger sig för att representera företaget.

– Just nu cirkulerar falska verksamheter som påstår sig vara jem & fix på sociala medier, i e-post och via sms, varnar företaget på sin hemsida.

När man får falska sms och e-post av det slaget brukar man uppmanas att radera det direkt.

Jem & fix varnar för att lämna ifrån sig några uppgifter. Det är aldrig företaget själva som ligger bakom sådana utskick.

– Vi ber dig aldrig lämna personliga uppgifter och begär inte information om dig via en länk, uppger företaget.

Byggvarukedjan ber endast om personlig information i själva köpprocessen på hemsidan, aldrig annars.

– Var aktsam och följ våra råd om du är osäker.

Kolla avsändaren

Jem & fix ger flera råd om hur man kan undvika att falla offer för de bedrägeriförsök som just nu pågår i företagets namn.

Man bör alltid kolla avsändaren, skriver företaget. Deras e-postadresser avslutas alltid med @jemfix.com och ingenting annat.

 Företaget skriver också alltid sitt företagsnamn jem & fix med små bokstäver.

På Facebook heter företaget jemofixsverige och på Instagram jemfix.se, vilket innebär att konton med andra namn är falska och kan vara kopplade till bedrägeriförsök.

LÄS OCKSÅ: Energibolag i konkurs

Se upp med telefonnummer och text

Som kund kan du bara ringa företagets kundtjänst på telefonnummer 046-28 52 900. Se därför upp för uppmaningar om att kontakta företaget på något annat nummer.

Man kan också se upp för bedragare genom att titta på själva texten i ett meddelande, enligt jem & fix.

– Är texten i meddelandet konstigt formulerad? Vid bedrägeri är texten ofta översatt av en dator, påpekar företaget.

LÄS OCKSÅ: Brittiska stridsflygplan i luften

Foto: N. Dumlao

Text: Redaktionen


29dec25

UPPGIFTER: Diktatorn död – liket hittat

2026 02 28

Donald Trump uppger att israeliska uppgifter om att Irans islamistdiktator är dödad är korrekta.

Inga bilder har ännu uppvisats i media men enligt källor skall diktatorns kropp vara påträffad.

Trump skall själv ha fått se på bilder av den dödade diktatorn.

– Khameneis kropp har hittats.

– Och han är bekräftat död, hävdar källorna enligt Reuters.

Bibi Netanyahu

Israels ledare framhåller att det finns tilltagande tecken på att diktatorn är eliminerad.

– Det finns många tecken på att han "is no longer", rapporterar Reuters.

Irans islamistregim och dess diktator är en av världens mest hatade  och grymma diktatorer.

USA: 32 000 dödade

Enligt amerikanska underrättelseuppgifter skall 32 000 invånare i Iran dödats av diktatorns militärer i samband med demonstrationerna för frihet, mänskliga rättigheter och demokrati nyligen.

Sent på lördagskvällen har nu även president Donald Trump  uttalat sig om diktatorns förmodade död.

– Vi känner att det är en korrekt berättelse, säger Donald Trump.

Trump i NBC News

Han uttalar sig i en intervju med NBC News där han fick frågor om de obekräftade rapporterna om att islamistdikatorn, vars regim hållit Irans befolkning i ett järngrepp i 47 års tid, skall ha dödats i de israeliska och amerikanska angreppen.

– De flesta i Irans seniora ledarskap är borta, framhåller Trump till NBC News,

– Folket som tar alla beslut, de flesta av dem är borta, enligt Trump.

Jubel på gatorna

I samband med medieuppgifterna har jubel brutit ut på gatorna i mångmiljonstaden tillika huvudstaden Teheran.

Invånare blinkar med lampor och firar på flera håll i landet.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen