JUST NU: Turkiet fortfarande inte nöjda med Sverige

2022 08 11

De långa turerna mellan Turkiet och Sverige ser ut att fortsätta.

Det var glädje och lättnad i regeringen när Sverige till slut, tillsammans med Finland, undertecknade ett avtal med Turkiet som skulle möjliggöra de nordiska ländernas medlemskap i Nato.

Turkiet har sedan dess förväntat sig att 73 personer, som de anser vara terrorister, ska utlämnas till landet.

Utvisar en person

Idag meddelade den svenska regeringen att en person utvisas från Sverige och tvingas resa tillbaka till Turkiet.

Det rör sig om en man i 35-årsåldern som fanns på Turkiets lista på namn man hade försett Sverige.

– Det här är ett vanligt rutinärende, framhäver justitieminister Morgan Johansson (S) i en kommentar till Dagens Nyheter.

Turkiet inte nöjda

Men trots dagens besked är inte Turkiet nöjda med Sverige.

Den turkiska utrikesministern Melvüt Çavuşoğlu menar att den turkiska regeringen fortfarande inte har sett några konkreta åtgärder från varken Sverige eller Finland gällande deras krav på utlämningar av terrorister, rapporterar turkiska Daily Sabah.

“Inte uppfyllt sina löften”

På en presskonferens förklarar Çavuşoğlu att de nordiska länderna ännu inte uppfyllt sina löften.

– De (Sverige och Finland, red. anm.) har föreslagit att hålla ett möte i augusti och vi kommer förhoppningsvis att hålla vårt första möte den 26 augusti, säger ministern.

Enligt den turkiska tidningen förväntas man då också diskutera övriga delar av avtalet, det vill säga upphävande av vapenexportrestriktioner till Turkiet och en hårdare linje mot PKK.

UD bekräftar möte i närtid

Ett sådant möte som Çavuşoğlu talar om bekräftas också av Utrikesdepartementet i Sverige.

Man vill dock inte vill avslöja när det kommer att äga rum.

– I överenskommelsen med Finland och Turkiet ingår att vi ska träffas i en mekanism för dialog mellan våra tre länder. Ett första möte för att diskutera uppförandet av denna mekanism planeras i närtid, skriver UD i ett mejl till DN.

Förnekar brott

Dagens utlämning av är den första som sker från Sverige till Turkiet sedan avtalet undertecknades. 

Mannen själv nekar till det brott han dömts för, som handlar om flera fall av missbruk av bank- och kreditkort, enligt SVT.

– Orsaken till att han dömdes tror han själv är att han konverterat från islam till kristendom, att han vägrat göra militärtjänstgöring och att hans mamma är kurd, uppger mannens representanter i ett ombud.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


Norwegian sätter in direktflyg – UD uppmanar: boka inte

2025 11 20

Norwegian fortsätter att satsa hårt på svenska resenärer.

Inför sommaren sätter lågprisflygbolaget in fyra nya direktlinjer från Arlanda i Stockholm och Landvetter i Göteborg.

De nya flygningarna kommer att gå till Montpellier, Basel, Riga och Libanons huvudstad Beirut.

Direktlinjen till Beirut lanseras, trots att UD avråder svenska resenärer från att resa till Libanon, inklusive huvudstaden Beirut.

UD avråder från icke nödvändiga resor till distrikten Batroun, Jbail, Kesroun, El Metn och centrala Beirut samt flygplatsen och motorväg 51 mellan flygplatsen och centrala Beirut.

Dessutom avråder UD från alla resor till övriga Libanon.

– Avrådan gäller tills vidare, skriver departementet på sin hemsida.

Spänt läge mellan Israel och Hisbollah

UD:s avrådan baseras på det spända säkerhetsläget i regionen – i synnerhet konflikten mellan Israel och den libanesiska terrorgruppen Hezbollah.

– Det råder sedan den 27 november 2024 vapenvila mellan Israel och Hezbollah men det förekommer återkommande incidenter, däribland bombningar, framför allt i södra och östra Libanon men även i Beirut, varför situationen alltjämt präglas av osäkerhet, skriver UD.

Vidare varnar departementet för att en uppblossad konflikt mellan Israel och Iran kan få stora konsekvenser för turister.

– Det kan bland annat innebära att luftrummet stängs och att flyg skjuts upp eller ställs in. De svenskar som då befinner sig i Libanon kan inte förvänta sig att få hjälp av staten att lämna landet utan måste själva ombesörja sin hemresa.

Tillgången till mat och vård kan begränsas

Den som reser till Libanon uppmanas att tänka igenom sin beredskapsplanering.

–  Det kan vid en allvarlig kris bli mycket svårt att få tillgång till exempelvis vård och livsmedel, betonar UD.

Vidare konstaterar departementet att avrådan från resor till Libanon kan ha konsekvenser för villkoren i reseförsäkringar.

– Kontrollera med ditt försäkringsbolag vad som gäller, uppmanar utrikesdepartementet.

LÄS MER: Kundilska mot Norwegian – vägrar betala tillbaka

Kommenterar direktlinjerna

 Charlotte Ljunggren, direktör vid marknad och försäljning på Swedavia som äger Arlanda och Landvetter, har kommenterat Norwegians nya direktlinjer.

– Norwegians satsning på den svenska flygmarknaden är ett tydligt tecken på en fortsatt hög efterfrågan på internationella resor till och från Sverige. De nya direktlinjerna spelar en viktig roll för att stärka Sveriges tillgänglighet till väletablerade marknader i Europa och resten av världen, säger hon.

– Norwegian har trafikerat Swedavias flygplatser under många år och de spelar en viktig roll för att nå vårt mål om att möjliggöra för människor att mötas, oavsett om det är för affärer, fritid eller för att besöka familj och vänner, fortsätter Ljunggren.

UD:s avrådan avser svenska medborgare, men man behöver inte vara svensk medborgare för att resa med Norwegian. 

LÄS OCKSÅ: Bunker busters har avfyrats – kan slå ut ryska skyddsrum 

Foto: T. Olsson

Text: Redaktionen 


20nov25

Handla med kontanter – uppmaning till hela Sverige nästa vecka

2025 11 20

Årets största shoppingvecka står för dörren. 

På måndag inleds reaperioden Black Week och den 28 november är det dags för årets största shoppingdag, Black Friday.

Men alla tänker inte hoppa på reatåget.

Organisationerna Kontantupproret, Hela Sverige Ska Leva, Småföretagarna och Positiva Pengar ut lanserar en alternativ kampanj: ”Lokala Veckan”.

Syftet är att få så många som möjligt att låta bli att nätshoppa under Black Week och i stället stödja den lokala handeln och den egna kommunen.

Dessutom uppmanas alla svenskar att handla med kontanter under ”Lokala Veckan”.

– Tillsammans med flera folkrörelser och organisationer lanserar vi Lokala Veckan. Det betyder att i stället för Black Week-shopping på nätet så vill vi att alla ska gå till sin lokala affär och handla med kontanter. Då får inte heller storbankerna ytterligare tillskott i sina vinstkassor och pengarna stannar i lokalsamhället, säger Björn Eriksson, ordförande Kontantupproret.

”Hållbart, lokalt och kontant”

Louise Kroon, ledamot i styrelsen för Småföretagarnas Riksförbund, välkomnar initiativet.

– Vi småföretagare står bakom kampanjen och uppmanar allmänheten att handla hållbart, lokalt och kontant, säger hon.

LÄS MER: Så många svenskar tänker handla under Black Week

”Den mest kraftfulla protest du kan göra”

Organisationerna påpekar att näthandelsjättarna och storbankerna gör rekordvinster under Black Week – samtidigt som lokala butiker går på knäna.

– Att handla kontant är faktiskt den mest kraftfulla protest du kan göra mot storbankernas övervinster. De kammar hem miljarder på kortavgifter, räntor, BankID och Swish. Kontanter är det enda statligt utgivna betalningsmedel vi konsumenter kan välja i dag, säger Samuel Färdow Kazen, kampanjledare Positiva Pengar.

– Ju mer kontanter vi använder, desto mindre bankvinster och mer vinst till statskassan och lokala företag, tillägger han.

Irene Oskarsson, ordförande för Hela Sverige Ska Leva, gör samma bedömning.

– Handlar vi kontant i riktiga butiker tänker vi efter noggrannare innan vi köper. Pengarna fortsätter cirkulera i närområdet och skapar jobb och skatteintäkter där vi bor, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Bransch skriker efter personal – här finns jobben 

Foto: Danske Bank

Text: Redaktionen