Turistparadis akutstänger

2024 06 22

En italiensk paradisö stänger nu för turister.

Anledningen till beslutet är att det råder akut vattenbrist.

Det är ön Capri utanför Neapel som har fått stora problem på lördagen.

Det finns i nuläget ingen prognos för när situationen kan vara åtgärdad, rapporterar italienska La Stampa.

Vattenledning läcker

Den akuta vattenbristen på ön har uppkommit på grund av en läcka i en stor vattenledning som försörjer öns behov.

Capris borgmästare Paolo Falco har därmed fattat beslut om att alla turister ska skickas till det italienska fastlandet omedelbart vid ankomst till ön.

Det är bara tillåtet för öns permanenta invånare att befinna sig där.

“Är omöjligt”

Paolo Falco har uttalat sig om situationen.

– Utan förnödenheter är det omöjligt att garantera nödvändiga tjänster med tanke på de tusentals människor som reser till ön varje dag under turistsäsongen, säger han enligt La Stampa.

Enligt uppgifter bildas nu mycket långa köer till öns avgångshamnar.

Färjor från Neapel och Sorrento

Den populära turistön tar vanligtvis in mängder med turister som vill uppleva Capris naturliga skönhet och kultur.

– Det enda sättet att nå Capri är till sjöss. Färjor avgår från Neapel och Sorrento; på sommaren finns det också rutter från Positano, Amalfi, Salerno och Ischia, men inte från Procida, skriver Capri-experterna på Capri.com.

Är mycket varmt

Det är just nu mycket varmt i stora delar av Sydeuropa och i bland annat Grekland, Italien och Kroatien stiger temperaturerna.

– Om temperaturen går över 40 grader, då går vi in i en riskzon, säger professor Lewis Halse vid University of Roehampton i London till Euronews.

Euronews rapporterar att på flera håll i Sydeuropa så uppmanas äldre att stanna hemma.

– Värmen som drabbar delar av kontinenten tvingar äldre att stanna i sina hem. Föräldrar försöker desperat kyla ner sina barn, som ännu inte har utvecklat förmågan att reglera sin kroppstemperatur. Läkare säger att dessa grupper är de mest sårbara. 

Foto: J. Bengs

Text: Redaktionen


19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


“70 procent av mackarna har slut på bensin”

2026 08 19

Ryssland står inför en sällan skådad bränslekris.

De ukrainska drönarattackerna mot rysk energiinfrastruktur fortsätter.

Angreppen ger resultat.

På tisdagskvällen kommer uppgifter om att så mycket som 70 procent av de ryska bensinstationerna har slut på bensin, rapporterar Moscow Times.

Slut på bensin

Den 16 augusti fanns bensin eller diesel tillgängligt på endast 28,1 procent av landets mackar, jämfört med 41 procent veckan innan. 

Under de senaste sju dagarna har tillgången på bränsle minskat i regionerna Volgograd, Tjeljabinsk, Orenburg, Voronezj, Samara, Penza, Saratov, Lipetsk och Rostov, samt i Tatarstan. 

Myndigheterna i minst åtta regioner – däribland Krasnodar Kraj samt Kaluga och Nizjnij Novgorod oblast – har bekräftat att det finns problem på bensinstationerna.

Invånare i ytterligare minst 13 regioner har rapporterat om bränslebrist i sociala medier. 

Bekräftar problemen

Igor Jusjkov, ledande analytiker vid Fonden för nationell energisäkerhet, bekräftar problemen.

– Den nya bristvågen beror på de fortsatta attackerna och oplanerade reparationerna vid oljeraffinaderierna, säger han.

Läs mer: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Har fått böter

Att klaga på bensinbristen har dock inte slutat väl för vissa ryssar.

En domstol i ryska Volgograd har bötfällt en lokal kvinna för att ha deltagit i ett kollektivt upprop gällande bränslebristen, uppger RBC Ukraine.

Säkerhetsstyrkor stämplade en video som spelades in nära en bensinstation som en ”otillåten allmän sammankomst”. 

“Orättvis fördelning”

En person som var på plats vid uppropet hördes i ett filmklipp säga så här:

– Det handlar specifikt om en orättvis fördelning: vår administration tankar fulla tankar med bensin med hjälp av drivmedelskort, medan vanliga invånare ofta helt enkelt avvisas. Poliserna ansåg att detta var en otillåten allmän sammankomst.

Läs mer: Ghana rasar mot Ryssland

Foto: A. Malenchik

Text: Redaktionen