JUST NU: Turerna fortsätter – Kakabaveh hotar att ändra sig

2022 06 07

Amineh Kakabaveh ställer ett nytt krav på regeringen – annars ändrar hon sig.

Den politiska vilden meddelade på morgonen i SVT att hon lägger ned sin röst i dagens misstroendeomröstning mot Morgan Johansson (S), som kommer att äga rum vid lunchtid.

Därmed kommer justitie- och inrikesministern att klara sig och får jobba vidare i regeringen.

Kan ändra sig – ställer krav

Men inte ens en timme efter beskedet meddelar Amineh Kakabaveh nu att hon kan ändra sig. Hon kräver en offentlig bekräftelse av Socialdemokraterna på parternas uppgörelse för att stå fast vid morgonens besked.

– Jag väntar till klockan 12, säger Kakabaveh till Ekot.

Busch rasade i direktsändning

Amineh Kakabavehs besked om att lägga ned sin röst fick Kristdemokraternas partiledare att rasa i direktsändning.

– Det är ett enormt svaghetstecken för Magdalena Anderssons regering, att bara timmar innan omröstning vet vi hur landet styrs egentligen, säger hon i direktsändning till SVT minuterna efter att den politiska vilden lämnat sitt besked.

Ifrågasätter S förhandlingar

Ebba Busch är dessutom frågandes till om Socialdemokraterna har avgett nya löften till Amineh Kakabaveh bakom lykta dörrar för att få den avgörande rösten på sin sida.

– Är det fler utställda löften till Kakabaveh? Att vi har det frågetecknet i Sverige är hela anledningen till att vi bör plocka ut henne från ekvationen, fortsätter partiledaren.

Oroas över Nato

I söndags erbjöd Busch sig att avstå från fler misstroendeförklaringar före valet om Morgan Johansson petas. Det erbjudandet står kvar samtidigt som partiledaren är djupt oroad över vad som nu kommer att ske med Sveriges Natoansökan.

– Ska Sverige styras på så här lösa boliner med en politisk vilde som dessutom äventyrar Sveriges Natoansökan? säger Ebba Busch.

SD utesluter inte fler misstroendeförklaringar

Moderaterna och Liberalerna har meddelat att de skulle hedra ovanstående erbjudande som Ebba Busch gav SVT, rapporterar Expressen.

Det skulle däremot inte Sverigedemokraterna, som inte utesluter att det kan bli fler misstroendeförklaringar innan dess att svenskarna går till val 11 september. 

– Glöm att Sverigedemokraterna kommer att lova regeringen frikort att missköta sig för att de gör sig av med en, förvisso exceptionellt usel, minister, framhöll partiledaren på Twitter.

Därför kan Kakabaveh rädda ministern

Anledningen till att Amineh Kakabaveh meddelade att hon lägger ned sin röst är för att hon anser att Morgan Johansson har gjort ett bra jobb kring frågor om mäns våld mot kvinnor.

– Jag har funderat jättemycket efter olika möten med Socialdemokraterna, olika omgångar i natt och nu på morgonen. Jag har kommit fram till att jag ska lägga ned min röst, säger Kakabaveh till SVT.

Foto: Riksdagen resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen


26 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 26

Bedrägliga sms cirkulerar just nu i Sverige.

Bedragare hittar konstant nya nischer och metoder för att försöka lura folk på pengar.

Nu kommer uppgifter om att många svenskar får liknande sms som ser ut att komma från olika parkeringsappar.

Men det rör sig i själva verket om bedrägerier, och den som får den här typen av meddelanden bör radera dem direkt, eller anmäla.

Så kan det se ut

Bedragarna använder loggor som ser ut som de riktiga parkeringsapparna för att försöka lura tilltänkta offer, uppger Råd & Rön.

Sms skickas ut som exempelvis kan se ut så här:

– Hej (mottagarens nummer, reds, anm.). Parkeringsfaktura (påhittat nummer, reds, anm.) på 954 kronor är obetald.

I sms:et finns en uppmaning om att betala innan ett visst datum och en länk som bedragaren hoppas att det tilltänkta offret ska klicka på.

Klicka inte

Den som klickar på länken riskerar att dras in i bedragarens fälla.

Den som vill undvika att bli bedragen bör radera meddelandet direkt, och inte följa några uppmaningar.

Det går också att anmäla meddelandet.

Läs mer: Ryssland attackerat – kraftiga explosioner

Easypark varnar

Ett varumärke som har kapats av bedragarna är Easypark, som går ut och varnar för bedrägeriförsöken.

– Varning: Bluffmejl och SMS cirkulerar i vårt namn. Var extra vaksam och klicka inte på misstänkta länkar, framhåller Easypark.

Och Parkster

Även Parkster har märkt av den besvärande trenden.

De understryker att de aldrig kommer att skicka ut uppmaningar till att uppge känsliga uppgifter som kortuppgifter eller lösenord.

– Det blir allt vanligare med bedrägeriförsök kopplat till felaktiga QR-koder på skyltar, SMS-utskick som utger sig för att vara ett annat företag samt utskick via e-post med diverse uppmaningar. Dessvärre framkommer detta även i parkeringsvärlden. 

Läs mer: Fler arbetslösa får lägre ersättning

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen