Tungt krav på Sverige – ”måste markera stenhårt”

2024 02 06

Den islamistiska diktaturen Iran misstänks ha planerat att döda svenska judar.

Det rapporterade SR Ekot på tisdagsmorgonen med hänvisning till en hemligstämplad svensk utredning.

– Två hemliga agenter kopplade till Irans militära underrättelsetjänst ska 2021 ha kartlagt tre tilltänkta mordoffer i Sverige, rapporterade radion.

Tre svenska judar kartlades, bland annat Aron Verständig som är ordförande för Judiska centralrådet.

De iranska agenterna uppges ha en relation till varandra. Det rör sig om ett par, en man och en kvinna.

Paret häktades 2021 och utvisades 2022.

– Jag gjorde bedömningen att skulle det här ha fullföljts, våld mot de här personerna, så skulle det få stora konsekvenser för Sverige, säger åklagare Hans Ihrman till Ekot.

Det iranska paret nekar till brott.

Ställer krav på Sveriges regering

Terrorforskaren Magnus Ranstorp vid Försvarshögskolan ser mycket allvarligt på uppgifterna.

Nu kräver han att regeringen markerar mot diktaturen.

Markeringen måste dessutom vara ”stenhård”, betonar Magnus Ranstorp.

– När det upptäcks en plan på att mörda svenska judar, som leder till att personer häktas, så måste det också väcka starka reaktioner från den svenska staten mot Iran. Då får man lägga åt sidan Sveriges förhållande till Iran, säger terrorforskaren till DN och tillägger:

– Det måste markeras stenhårt av Utrikesdepartementet, samtidigt som man måste ta viss hänsyn till de fängslade svenskarna i Iran.

Tre svenskar i fängelse

Flera svenska medborgare sitter fängslade i Iran.

EU-tjänstemannen Johan Floderus är en av dem. Han anklagas för spioneri för Israels räkning. Åklagaren yrkar på dödsstraff.

Utöver Floderus sitter två män, i 20- och 60-årsåldern, fängslade i diktaturen. UD har bekräftat uppgifterna.

Mycket tyder på att Iran vill använda svenskarna som en påtryckning mot Sverige. Diktaturen vill att Sverige ska lämna  ut den livstidsdömde iraniern Hamid Noury.

Noury dömdes 2022 till livstids fängelse av Stockholms tingsrätt. Han dömdes för medverkan i ett mycket stort antal avrättningar i Iran 1988 samt för det ytterst allvarliga brottet folkrättsbrott.

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: USA ger grönt ljus – massiva attacker väntar Ryssland

2025 10 22

USA ger Ukraina ett efterlängtat besked.

Trumpadministrationen har hävt den restriktion som förbjudit Ukraina att använda västtillverkade långdistansrobotar mot mål i Ryssland, rapporterar Wall Street Journal med hänvisning till källor inom Vita huset.

Beslutet ger Ukraina möjlighet att använda västtillverkade långdistansrobotar mot mål djupt inne i Ryssland.

USA har fram till nu haft rätt att lägga in veto mot sådana attacker.

Men nu hävs beslutet.

Ett tungt besked för Ryssland som kan förvänta sig en ökning av massiva långdistansattacker mot militära mål inne i landet.

– Amerikanska tjänstemän förväntar sig att Ukraina kommer att genomföra ytterligare gränsöverskridande attacker med hjälp av Storm Shadow-robotar, som avfyras från stridsflygplan och har en räckvidd på över 290 kilometer, rapporterar tidningen.

Har redan attackerat

Under natten till onsdagen ska Ukraina ha utnyttjat det hävda förbudet. Flera brittisktillverkade Storm Shadow-robotar avfyrades mot Brjanskregionen i västra Ryssland.

Robotarna uppges ha träffat en kemisk anläggning som tillverkar militära komponenter.  

– En massiv robot- och flygattack genomfördes, inklusive användning av luftburna Storm Shadow-robotar, vilka framgångsrikt penetrerade det ryska luftvärnssystemet, framhåller den ukrainska generalstaben enligt Kyiv Independent.

LÄS MER: ”Mycket svagare” – kraftigt ras i den ryska ekonomin

Nya sanktioner från USA

Under onsdagskvällen nås Ukraina av ytterligare ett efterlängtat besked.

USA kommer att införa nya sanktioner mot Ryssland, uppger landets finansminister Scott Bessent enligt AFP.

– Vi kommer meddela en betydande upptrappning av sanktionerna, säger Bessent enligt nyhetsbyrån.

De nya sanktionerna kommer att annonseras under eftermiddagen amerikansk tid eller tidigt i morgon.

LÄS OCKSÅ: Ryska bombplan ”förföljda”

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


FRANSK FÖRSVARSCHEF: ”Våldsam chock” väntar Europa

2025 10 22

Frankrikes nyutnämnda försvarschef Fabien Mandon förväntar sig att Ryssland kommer ”chocktesta” Europa inom 3–4 år.

Mandon utfärdar varningen i ett tal till det franska parlamentets försvarsutskott, rapporterar Politico.

– Ryssland är ett land som kan frestas att fortsätta kriget på vår kontinent, säger generalen och varnar för att Europa kan drabbas av en våldsam ”chock” inom tre till fyra år.

– Det första målet jag har gett de väpnade styrkorna är att vara redo om tre eller fyra år för en chock som skulle kunna vara ett slags test. Detta test genomförs redan i form av hybridattacker, men det kan bli våldsammare.

Flera varningar

Flera europeiska generaler och underrättelsetjänster har tidigare varnat för att Ryssland kan komma att attackera Nato under de kommande åren. Bedömningarna av tidsramen varierar, men de flesta pekar på perioden mellan 2027 och 2030. 

LÄS MER: Storm Shadow-missiler har slagit ner i Ryssland

Oväntat franskt utspel

Traditionellt har franska militärer varit mer återhållsamma än många av sina europeiska kollegor med att tala öppet om risken för en rysk attack mot Nato. 

Men nu ansluter sig även Frankrike till varningskören.

– Att anta att invasionen av Ukraina är den sista attacken och att den inte kommer att hända igen på vår kontinent är att ignorera den risk som våra samhällen står inför, säger försvarschefen Fabien Mandon.

Generalen tillägger att Europa har kapacitet att möta framtida hot. Mandon framhåller att den militära upprustning som nu pågår i flera europeiska länder är helt avgörande.  

– Om våra fiender uppfattar att vi genomför denna ansträngning kan de hålla sig tillbaka. Men om de känner att vi inte är beredda att försvara oss själva, då ser jag inte vad som skulle kunna stoppa dem.

LÄS OCKSÅ: Total förvirring – Kreml ger nytt besked om Putin och Trump

Foto: Nato

Text: Redaktionen