Tungt krav på Riksbanken – då måste räntan sänkas

2024 01 15

Inflationen sjönk ordentligt i december.

Det visade färska siffror från Statistiska centralbyrån, SCB, på måndagsmorgonen.

Inflationstakten enligt KPIF –  där räntekostnaderna är borträknade – minskade från 3,6 procent i november till 2,3 procent i december.

– Den lägsta noteringen sedan juli 2021, kommenterade Carl Mårtensson, prisstatistiker på myndigheten, i ett pressmeddelande.

Tungt krav på Riksbanken

Nu kräver en tung aktör att Riksbanken agerar.

Svenskt Näringsliv ställer krav på centralbanken.

Arbetsgivarorganisationen vill se en räntesänkning redan i mars – trots att många bedömare och experter anser att ett sådant scenario inte är sannolikt.

Svenskt Näringslivs chefekonom Sven Olof Daunfeldt delar dock inte den uppfattningen.

Han anser att en räntesänkning i närtid är nödvändig. 

– Det finns goda skäl att börja sänka redan i mars, framför allt med tanke på det besvärliga konjunkturläge vi befinner oss i, säger han till DN.

– Med största sannolikhet är kriget mot inflationen över för den här gången, fortsätter Daunfeldt.

Tvärsemot finansministern

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) delar inte Sven Olof Daunfeldts prognos.

Under en pressträff på måndagen varnade Svantesson för att ”kampen mot inflationen” inte är över.

– Det finns stora risker, särskild skulle jag säga när det gäller energin. Energipriser i Sverige är osäkra prognoser, sa finansministern enligt Di.

Svantesson varnade även för att konflikten i Röda havet kan sätta käppar i hjulet och i värsta fall leda till en åtstramad penningpolitik under en längre tid.

Arbetslösheten ökar

Finansministern talade även om att det ökade antalet konkurser slår hårt mot svenska folket.

Fler personer kommer att förlora jobbet under året, bedömer Svantesson.

– Vi kommer att se konkurser 2024 och fler kommer ju då att bli arbetslösa.

– 40 000 till 43 000 fler personer kommer att vara arbetslösa under det här året jämfört med förra året.

Vid finansministerns uppdatering av landets ekonomiska framhölls även att den ökade arbetslösheten ger lägre skatteintäkter vilket drabbar regionerna – som ansvarar för sjukvården – extra hårt.

Foto: Riksbanken resp M Lis

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Greta Thunbergs konvoj – flera möten med terrorister

2025 09 17

Företrädare för Greta Thunbergs konvoj uppges ha haft möten med terrorister.

Greta Thunberg är en av dem som finns med på konvojen Global Sumud Flotilla, som är på väg till Gaza i syfte att bryta Israels blockad.

Nu kommer uppgifter om att företrädare för konvojen har haft flera möten med terrorister.

Ledande företrädare pekas ut

Flera personer ur Global Sumud Flotillas ledning uppges ha träffat företrädare för bland annat Hamas, rapporterar Jerusalem Post.

Israels diasporaministerium menar att bland annat bildbevis visar att personer kopplade till Global Sumud Flotilla har träffat företrädare för Hamas och Muslimska brödraskapet.

Greta Thunberg själv hör inte till dem som pekas ut. Hon har också lämnat styrelsen för Global Sumud Flotilla.

Israel pekar bland annat ut Muhammad Nadir al-Nuri, som är med i konvojens styrgrupp, som uppges finnas på bild tillsammans med Hamasföreträdaren Ghazi Hamad.

Även andra företrädare för Global Sumud Flotilla har enligt Israels diasporaminister Amichai Chikli ”dokumenterade band till Hamas och Muslimska Brödraskapet”.

Ytterligare en som pekas ut är Marouan Ben Guettaia, som också är med i styrgruppen och som enligt israeliska uppgifter har fotograferats tillsammans med Hamasföreträdaren Youssef Hamdan.

LÄS OCKSÅ: Tyskland har ändrat sig - stort besked för Ukraina

Thunberg hoppar av styrande kommittén

Greta Thunberg hör alltså inte till dem som pekas ut.

På onsdagen står det också klart att Thunberg har valt att hoppa av styrelsen för Global Sumud Flotilla, rapporterar Il Manifesto.

Skälet uppges vara att Thunberg är kritisk till organisationens sätt att kommunicera. Hon menar att man fokuserar för mycket på interna angelägenheter inom verksamheten, och för lite på Gaza.

– Vi har alla en roll: Min kommer inte att vara i den styrande kommittén, utan som organisatör och deltagare, säger Greta Thunberg.

Thunberg är dock med på Global Sumud Flotillas fartyg som är på väg till Gaza.

LÄS OCKSÅ: EU vill samarbeta med Putinallierad

Foto: Instagram

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Rysk toppgeneral försvunnen

2025 09 17

Rysslands generalstabschef Valerij Gerasimov dök inte upp vid den storskaliga militärövningen Zapad 2025.

Frånvaron har återigen väckt spekulationer om att toppgeneralen kan vara försvunnen.

När den ryske diktatorn Vladimir Putin besökte övningen hade han flera stora namn vid sin sida – bland annat försvarsminister Andrej Belousov, biträdande försvarsminister Junus-bek Jevkurov och överbefälhavaren för de ryska marktrupperna, Andrei Mordvichev.

Generalstabschef Valerij Gerasimov fanns dock inte med, trots att han närvarat på samtliga Zapadövningar sedan 2009, rapporterar Iltalehti.

Hans frånvaro har skapat omfattande spekulationer.

– Gerasimov ska senast ha setts offentligt i slutet av augusti, då han medverkade i en video som släpptes av det ryska försvarsministeriet, skriver tidningen.

Hävdar: ”Hans dagar är räknade”

Telegramkanalen General SVR, som påstås drivas av en före detta generallöjtnant från den ryska underrättelsetjänsten, har kommenterat  Gerasimovs frånvaro.

– Gerasimov har fått höra att hans dagar är räknade och har enligt uppgift börjat dricka mycket, vilket försämrar hans ställning, hävdar den mystiska källan.

– En stor omstrukturering i Rysslands militära ledning närmar sig. Generalstaben står inför en stor utrensning, 80 procent kommer att försvinna, fortsätter uppgiftslämnaren.

General SVR går även under pseudonymen “Viktor Mikhailovich” och beskrivs som en källa som ihärdigt rapporterar om händelser från Moskvas innersta krets.

LÄS MER: EU vill samarbeta med Putinallierad

Dödförklarades av Ukraina

Ukrainsk underrättelsetjänst hävdade i början av kriget att Gerasimov dödats i en ukrainsk attack i Charkivregionen.

Sedan dess har generalen framträtt offentligt vid upprepade tillfällen.

Det återstår att se om han dyker upp igen.

LÄS OCKSÅ: Tyskland har ändrat sig – stort besked för Ukraina

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen