Tungt beväpnade poliser jagar hotfull bombman

2023 04 28

Insatsstyrkan jagar en hotfull man som insinuerat att han tänker spränga ett socialkontor.

Det var vid 14-tiden som polisen larmades till Första Långgatan i Göteborg, rapporterar GP.

På socialkontoret på samma gata hade en man tagit sig in och betett sig hotfullt mot personalen.

Händelseutvecklingen eskalerade sedan.

– Han hotade med att han hade en bomb, säger Peter Adlersson, presstalesperson för polisen.

Flytt från platsen

Insatsstyrkan med tunga vapen är nu på plats, uppger SVT.

Mannen ska enligt polisen ha flytt till biblioteket som ligger precis intill socialkontoret – men han påträffades varken i någon av byggnaderna när dessa söktes igenom.

Strax efter 15-tiden är mannen fortfarande på fri fot och eftersöks av de tungt beväpnade poliserna.

– Vi kommer skriva en anmälan om grovt olaga hot och vi spanar efter mannen, säger Peter Adlersson till tv-kanalen.

"Vill hitta honom"

Polisen väljer i sina uttalanden att tona ned faran för allmänheten just nu.

Samtidigt pågår jakten för fullt.

– Vi vill naturligtvis hitta honom, säger Peter Adlersson.

Missnöjd över beslut

Bombhotet ska ha föranletts att den nu eftersökta mannen inte fått som han ville i ett ärende hos myndigheterna.

– Han var där i ett ärende och fick väl inte det beslut som han önskade, framhåller polisens pressavdelning.

40-årsåldern

På polisens hemsida ger myndigheten mer information om den aktuella bombmannen.

Mannen, som är i 40-årsåldern, var på besök på socialkontoret när det blev någon typ av diskussion med personalen. 

– Mannen bombhotade då kontoret och personalen ringde polisen.

Nationella bombskyddet på plats

Myndigheten bekräftar också att man ännu inte har hittat mannen.

– Nationella bombskyddet sökte också igenom lokalerna men gjorde inga fynd, framhåller polisen.

– En anmälan om grovt olaga hot kommer att upprättas. Mannen har ännu inte lokaliserats.

Det är den andra polisuttryckningen som gjorts under fredagen i Göteborg

Tidigare idag larmades polisen efter att en 80-åring rånats på sin mobiltelefon på Rymdtorget i Bergsjön.

En 25-årig man greps kort därefter.

Arkivfoto: Polisen Göteborg City

Text: Redaktionen


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


Sveriges bilister överens – ny lag måste införas

2026 08 17

Svenska bilister vill se en ny lag för fotgängare.

För ett par år sedan framförde socialdemokratiska ledamöter en motion om lagstadgad skyldighet att bära reflex när det är mörkt ute.

En undersökning visar samtidigt att åtta av tio svenska bilister vill se samma lagkrav.

Frågan kan komma att aktualiseras på nytt vid ett regeringsskifte.

Ny lag kan införas

Var tredje gångtrafikant, 34 procent, använder aldrig eller sällan reflex i mörker.

Detta enligt en undersökning från Synoptik.

Majoriteten av landets bilister vill se ett lagkrav för gångtrafikanter att bära reflex i mörker, någonting som skulle kunna bli verklighet vid ett regeringsskifte.

Tidigare förslag

I dagsläget ligger inget sådant förslag på bordet.

Men för ett par år sedan framförde Fredrik Lundh Sammeli (S), Linus Sköld (S) och Ida Karkiainen (S) en motion om saken.

– Enligt nuvarande lagstiftning i Sverige ska cyklar, mopeder, rullstolar, sparkar, traktorer, hästfordon och släpfordon som dras av traktorer eller motorredskap vara utrustade med reflexer vid färd i mörker. Det finns dock ingen motsvarande lag som ålägger fotgängare att bära reflex, menades det då.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

“Bör överväga”

Lundh Sammeli, Sköld och Karkiainen blickade mot Sveriges grannland i öst för inspiration.

– I Finland är det lagstadgat att fotgängare som rör sig på väg under mörker ska bära en ändamålsenlig reflex. Detta är en princip som Sverige bör överväga att införa. 

“Förståeligt”

Åtta av tio bilister vill införa en reflexlag för gångtrafikanter i mörker, likt den som redan finns för cyklister. 

– En säker och trygg trafikmiljö handlar om ett samspel mellan alla trafikanter, sade Synoptiks Cecilia Blom Hesselgren i samband med undersökningen.

– Med tanke på att så få fotgängare bär reflex i mörkret är det förståeligt att bilisterna välkomnar ett lagkrav. Av egen erfarenhet som förare vet man hur stor skillnad reflexen gör för synligheten i mörker.

Läs mer: Svenskt spannmål klarade sig från värmen

Foto: T. Pal

Text: Redaktionen