Tungt beväpnade poliser jagar hotfull bombman

2023 04 28

Insatsstyrkan jagar en hotfull man som insinuerat att han tänker spränga ett socialkontor.

Det var vid 14-tiden som polisen larmades till Första Långgatan i Göteborg, rapporterar GP.

På socialkontoret på samma gata hade en man tagit sig in och betett sig hotfullt mot personalen.

Händelseutvecklingen eskalerade sedan.

– Han hotade med att han hade en bomb, säger Peter Adlersson, presstalesperson för polisen.

Flytt från platsen

Insatsstyrkan med tunga vapen är nu på plats, uppger SVT.

Mannen ska enligt polisen ha flytt till biblioteket som ligger precis intill socialkontoret – men han påträffades varken i någon av byggnaderna när dessa söktes igenom.

Strax efter 15-tiden är mannen fortfarande på fri fot och eftersöks av de tungt beväpnade poliserna.

– Vi kommer skriva en anmälan om grovt olaga hot och vi spanar efter mannen, säger Peter Adlersson till tv-kanalen.

"Vill hitta honom"

Polisen väljer i sina uttalanden att tona ned faran för allmänheten just nu.

Samtidigt pågår jakten för fullt.

– Vi vill naturligtvis hitta honom, säger Peter Adlersson.

Missnöjd över beslut

Bombhotet ska ha föranletts att den nu eftersökta mannen inte fått som han ville i ett ärende hos myndigheterna.

– Han var där i ett ärende och fick väl inte det beslut som han önskade, framhåller polisens pressavdelning.

40-årsåldern

På polisens hemsida ger myndigheten mer information om den aktuella bombmannen.

Mannen, som är i 40-årsåldern, var på besök på socialkontoret när det blev någon typ av diskussion med personalen. 

– Mannen bombhotade då kontoret och personalen ringde polisen.

Nationella bombskyddet på plats

Myndigheten bekräftar också att man ännu inte har hittat mannen.

– Nationella bombskyddet sökte också igenom lokalerna men gjorde inga fynd, framhåller polisen.

– En anmälan om grovt olaga hot kommer att upprättas. Mannen har ännu inte lokaliserats.

Det är den andra polisuttryckningen som gjorts under fredagen i Göteborg

Tidigare idag larmades polisen efter att en 80-åring rånats på sin mobiltelefon på Rymdtorget i Bergsjön.

En 25-årig man greps kort därefter.

Arkivfoto: Polisen Göteborg City

Text: Redaktionen


8 jun 26

Mastercard försvinner som betalkort

2026 06 09

Det populära betalkortet är på väg bort.

Mastercard planerar en ny digital betalningsrevolution.

Kortjätten meddelar att de kommer ersätta dagens kortsystem för betalning.

Vill ersätta kort

Betalkorten som idag finns i nästan varje plånbok är på väg att försvinna.

Mastercard arbetar enligt uppgifter med ett nytt system som ska ersätta både kredit- och betalkort helt.

Målet är att gå från fysiska kort till helt digitala betalningar där användaren i stället identifieras med teknik som inte kräver plastkort.

LÄS MER: Tre Natojättar överens – ställer fem villkor till Ryssland

Får unika koder

Kärnan i förändringen är så kallade tokens – unika engångskoder som skapas för varje enskild betalning.

I stället för att ett kortnummer används flera gånger ska det ersättas av en tillfällig kod som bara gäller för ett köp.

Det gör att känsliga kortuppgifter inte behöver delas mellan butik och bank på samma sätt som idag.

– Tillsammans påskyndar dessa funktioner övergången till en tokeniserad och autentiserad betalningsupplevelse i kassan över olika enheter och plattformar, och lägger grunden för smidiga och pålitliga betalningar, uppger bolaget om utvecklingen.

För kunder innebär det i praktiken att kortuppgifter inte längre lagras och sprids i samma omfattning, vilket minskar risken för bedrägerier.

Ska godkännas med fingeravtryck

Samtidigt som tokenlösningarna utvecklas satsar Mastercard på biometrisk identifiering.

I stället för att använda ett kort och slå en PIN-kod ska betalningar även kunna godkännas med fingeravtryck, handflata eller ansiktsigenkänning.

I praktiken innebär det att kunder inte längre kommer behöva ta fram ett kort eller slå en PIN-kod i butik.

Tekniken testas redan tillsammans med banker och handelsaktörer för att bygga upp ett nytt betalningssystem inför framtiden.

Vill skrota kort före 2030

Målet är att de nya systemen ska vara fullt utbredda inom fyra år.

– Mastercard driver på utvecklingen av hur vi betalar online i Europa och närmar sig sitt mål för 2030 att ta bort manuell kortinmatning och minska beroendet av fasta kortuppgifter, uppger Mastercard i ett uttalande.

Utvecklingen sker samtidigt som kontanter redan minskar kraftigt i flera länder, vilket driver på övergången till digitala betalningar.

LÄS MER: Rysslands luftsköld spricker – panik i Moskva

Foto: Akuptsova

Text: Redaktionen


08 jun 26

Höjning med 101 procent – smäll för svenska tv-tittare

2026 06 09

Svenska tv-operatörer har höjt sina kampanjpriser markant under våren.

Det visar en kartläggning från jämförelsesajten Tvabonnemanget.se.

– Vi ser en tydlig trend där operatörerna minskar rabatterna snarare än att höja ordinarie priser. Det innebär att det blir dyrare att teckna ett abonnemang, även om listpriset ser oförändrat ut, säger sajtens grundare Fredrik Falkengren. 

”101 procent”

Enligt sammanställningen har 15 av 27 jämförbara paket fått höjt kampanjpris.

Stora aktörer som Telia, Tele2, Telenor, Boxer, Allente och Sappa har bland annat granskats.

I flera fall har kampanjpriserna höjts med över 100 procent jämfört med prisnivåerna i februari. Nedan listas några exempel:

- Allente Stream Basic har gått från 99 kronor i månaden till 199 kronor per månad under kampanjperioden (+101 procent)

- Boxer TV Bas har höjts från 99 kronor i månaden till 199 kronor per månad (+101 procent)

- Tele2 TV Bas har fördubblats från 99 kr i månaden till 199 kronor per månad (+101 procent)

- Telenor TV Stor-paket har höjts från 249 kronor i månaden till 299 kronor per månad (+20 procent)

Kopplas till fotbollsfesten

Prisökningarna äger rum strax innan årets stora sportevenemang – fotbolls-VM i USA, Kanada och Mexiko.  

Enligt sajten finns det en potentiell koppling mellan sommarens fotbollsfest och tv-operatörernas plötsliga höjningar av kampanjpriserna.

– Vi bedömer att det här delvis drivs av stora sportevenemang som fotbolls-VM. Operatörerna vet att efterfrågan ökar och att fler är beredda att teckna abonnemang även utan lika kraftiga rabatter, säger Fredrik Falkengren.

LÄS MER: Dystert besked för svenska tv-tittare – ras med 30 procent 

FAKTA: Tvabbonemanget.se

- Tvabonnemanget.se är en oberoende jämförelsetjänst som hjälper konsumenter att jämföra tv-abonnemang och streamingtjänster i Sverige.

Källa: Tvabbonemanget.se

LÄS OCKSÅ: Tre Natojättar överens – ställer fem villkor till Ryssland

Foto: E. Mclean

Text: Redaktionen