SVERIGE: Tungt beväpnade patruller vid lekplats

2023 10 12

Polisen genomför just nu en omfattande insats.

Det är på Alnö utanför Sundsvall som flera tungt beväpnade polispatruller just nu befinner sig.

Flera smällar har hörts i området och polisen har nu en stor närvaro.

Man kontrollerar bilar i området och har spärrat av ett område vid en lekplats.

Det rapporterar SVT.

Fått in samtal

Det är i samhället Vi som den omfattande insatsen äger rum.

Polisen är ännu mycket återhållsamma med information angående händelsen.

Presstalesperson Maria Linné bekräftar dock insatsen.

– Det jag kan säga är att vi har fått samtal om smällar och håller på att kontrollera vad det kan röra sig om, det vet vi inte ännu, säger hon.

Kraftfulla vapen

Åtminstone sex polispatruller är på plats och polisens insatsstyrka är inblandade.

Man kontrollerar bilar som åker över Alnöbron mot fastlandet och poliser med “kraftfulla förstärkningsvapen” bevakar byggnader.

Civilpoliser är placerade vid strategiska platser samtidigt som patruller med hundar bevakar miljön, dörrknackning pågår även.

Oklart vad som skett

Utöver att allmänheten har hört av sig angående smällar i området är det oklart exakt vad det är som har hänt.

Under den senaste tiden har polisen dock intensifierat sitt arbete mot gängbrottsligheten, och mycket stora mängder sprängmedel hittades igår i Uppsala.

Hjälp har begärts från Försvarsmakten.

– För att få hjälp i kampen mot den systemhotande brottsligheten har Polismyndigheten hemställt om stöd från Försvarsmakten inom olika områden, framhåller polismyndigheten.

Inväntar besked

Det är ännu oklart exakt hur Försvarsmakten kommer att bistå polisen i kampen mot gängkriminaliteten framöver.

– Försvaret analyserar vår hemställan, och i direkt samverkan med dem ska vi komma fram till en så bra lösning som möjligt, fortsätter polisen via sin webbsida.

– Det handlar bland annat om när i tid stödet ska genomföras, vilka uppdrag som kan bli aktuella, vilken ledningsstruktur som gäller och hur information ska hanteras.

Arkivfoto: Linköping Polisen FB

Text: Redaktionen


Chockbesked för prestigeprojekt: Kan kosta 56 miljarder kronor

2025 09 18

Kostnaden för det prestigefulla Västlänkenprojektet skjuter i höjden.

Prislappen för den cirka åtta kilometer långa järnvägstunneln under Göteborg beräknas landa på 56 miljarder kronor. Det är en ökning med 80 procent om man räknar bort inflationen, rapporterar DN.

–  Kostnaden som WLC angett för Korsvägenetappen har ökat med fem miljoner per dag varje dag sedan 2018. Vi är mycket besvikna, för att inte säga rent ut sagt förbannade, säger Patrick Guné, chef för Stora projekt på Trafikverket, till tidningen.

Häver kontraktet

Tidigare under torsdagen meddelade Trafikverket att kontraktet för Västlänkens Korsväggen-etap hävs.

Myndigheten riktar allvarliga anklagelser mot det NCC-ledda konsortiet WLC (Wayss & Freytag Ingenieurbau AG).

Enligt Trafikverket ska WLC ha gynnat egna och närstående bolag i samband med upphandlingar inom konsortiet. Dessutom anklagas företaget för att ha valt tekniska lösningar som främst gynnat den egna vinningen, samt för att ha lagt på oskäliga påslag i flera led.

– Enligt granskningen har WLC allvarligt brustit i omsorgsplikten avseende kontraktsadministration och ekonomistyrning. Allt detta med ökade kostnader för skattebetalarna som följd, uppger Trafikverket.

LÄS MER: Hundratals tvingas lämna svenskt storföretag

Slår tillbaka

Byggföretaget NCC tillbakavisar anklagelserna som riktats mot WLC.

Företaget kallar Trafikverkets påstående för felaktiga.

– Detta är ett djupt beklagligt beslut som kommer att öka slutkostnaden och leda till stora förseningar av Västlänken. De påståenden som anges som hävningsgrund stämmer inte, och med det här försöket att skyla sina egna tillkortakommanden illustrerar Trafikverket sin oförmåga att driva stora samverkansprojekt, säger Kenneth Nilsson, affärsområdeschef på NCC Infrastructure.

Trafikverkets Patrick Guné köper inte byggföretagets förklaring.

– När vi ser kostnadsökningar på nästan 400 procent, känner vi oss lurade. Vår uppgift är att bygga en anläggning som Göteborg och hela Sverige kan vara stolta över, inte att medverka till att pengar försvinner utan förklaring, säger han.

– Vi har ett ansvar gentemot resenärer och skattebetalare. Att häva kontraktet är ett tufft beslut, men nu är det nödvändigt att sätta ner foten för att komma vidare och leverera det som Västsverige behöver, en pålitlig och modern järnväg.

LÄS MER: Kalldusch för Ica – konkurrenten närmar sig snabbt

Foto:

Text: Redaktionen


18sep2025

JUST NU: Finska regeringen varnar: ”Nato kan splittras”

2025 09 18

Regeringen i Finland släpper en ny rapport med framtidsprognoser.

Finlands statsminister Petteri Orpo och hans regering har tagit fram en rapport med en prognos för landets närmaste framtid.

Rapporten lyfter flera olika scenarier.

Ett av alternativen har namnet "Världen faller sönder".

– I sin prognos varnar regeringen för en sönderfallande värld där EU och Nato splittras. Det finns också en risk för att Finlands självständighet och existens äventyras, framhåller regeringen, rapporterar den finska kvällstidningen Iltalehti.

Prognos för 20 år framåt

Den statliga rapporten gör en uppskattning av vad som skulle kunna hända under de kommande 20 åren.

Prognosen ”Världen faller sönder” målar upp en bild där osäkerheten kommer öka de kommande fem åren.

USA:s inflytande börjar urholkas som ett resultat av landets interna utveckling.

– Handelskriget mellan USA och Kina kommer att intensifieras under Trumps andra mandatperiod som president. USA:s protektionistiska ekonomiska politik försvagar dess ekonomiska tillväxt och ekonomiska dominans, står det i rapporten.

– Samarbetet mellan väst krackelerar.

LÄS OCKSÅ: Trump frustrerad – “Han har verkligen svikit mig”

Nato och EU faller sönder

Enligt rapporten kommer EU att börja upplösas mellan 2030 och 2034.

Majoriteten av länderna kommer att dra sig ur klimatavtalet från Paris.

– Det förekommer upprepade militära incidenter och enskilda väpnade konflikter i Finlands närområden. Folkets motståndskraft mot kriser sätts på prov, varnar den statliga rapporten.

Finlands existens hotas

I rapporten spår regeringen också att Ryssland kommer fortsätta sitt hybridkrig mot demokratier på ett ännu mer aggressivt sätt.

– Finlands självständighet och existens är hotad. Det ständiga hotet om krig och konflikter, intressesfärspolitik och stark hybridpåverkan är närvarande. Korruptionen och den svarta ekonomin ökar, skriver den finska regeringen.

Den finska regeringen lyfter i rapportens avslutning fram landets behov av att förbereda sig för de risker som eventuellt ligger framför.

LÄS MER: Amerikansk militärhelikopter har kraschat

Foto: Nato

Text: Redaktionen