Tungt besked för SD

2024 08 30

Sverigedemokraterna har råkat ut för ett tungt bakslag.

Det går tungt för Sverigedemokraterna just nu.

Partiet backar rejält i en ny mätning från Novus, rapporterar TV4.

SD står för det största tappet i den nya mätningen, och backar hela 2,6 procentenheter.

Har haft motvind

Partiet har haft en viss motvind de senaste månaderna.

Avslöjandet i ”Kalla fakta” om SD-kopplade anonyma konton i sociala medier var en politisk skandal som uppmärksammades stort.

Resultatet i EU-valet blev också en stor besvikelse för partiet, som backade med 2,17 procentenheter och landade på 13,17 procent.

Den nya Novusundersökningen tyder alltså på att det går fortsatt trögt för SD.

Partiet får 17,5 procent i den nya mätningen, vilket alltså är en tillbakagång med 2,6 procentenheter jämfört med mätningen från juni 2024.

Kan ha påverkat opinionen

En faktor som kan ha påverkat är att det har rapporterats mycket om gängvåld i augusti, och att en del väljare börjar tappa tålamodet och kräver resultat nu när SD har inflytande, enligt TV4.

Bland övriga partier kan man konstatera att Socialdemokraterna går framåt med 3,6 procentenheter och landar på 34,2 procent.

Moderaterna går framåt med 1 procenthet till 19,7 procent.

Både Vänsterpartiet och Miljöpartiet backar också, och entusiasmen från EU-valet tycks ha avtagit.

I övrigt kan man konstatera att både L och KD ligger under spärren, samt att det rödgröna blocket har 55 procent medan högerblocket får 44,5 procent.

Ska sommartala

Jimmie Åkesson kommer att hålla sitt sommartal på Slottsudden i Sölvesborg på lördag, meddelar partiet.

I veckan har SD och de andra Tidöpartierna bland annat uppmärksammats för sin helomvändning i frågan om reduktionsplikten.

Regeringen har beslutat att höja reduktionsplikten för att kunna nå EU:s klimatmål 2030, rapporterar SVT.

Samtidigt sänks skatten på drivmedel.

 

🔴Vänsterpartiet                    8,7         -0,9
🔴Socialdemokraterna     34,2        +3,6
🟢Miljöpartiet                          6,6        -0,8
🟢Centern                                  5,5         -0,2
🔵Liberalerna                           3,4          0,0
🔵Moderaterna                     19,7        +1,0
🔵Kristdemokraterna           3,9         +0,1
🔵Sverigedemokraterna   17,5         -2,6
 

Foto: Melker Dahlstrand Sveriges Riksdag

Text: Redaktionen


Helt ny arena planeras i Sverige – ska ta 30 000 åskådare

2025 09 29

En ny arena kan byggas i Göteborg.

Ullevi och Gamla Ullevi tycks inte vara tillräckligt.

Nu har planer upprättats på att bygga en helt ny arena i Göteborg.

I Kvibergsområdet planeras en arena som ska ta 30 000 åskådare, framhåller fotbollsklubben IFK Göteborg på måndagseftermiddagen.

Ska ta 30 000

IFK Göteborg framhåller att de har valt ett huvudspår för en framtida arena.

Tillsammans med Ola Serneke ska klubben utreda och driva frågan om en ny arena med plats för 30 000 åskådare på Kvibergsområdet.

– Vi vill bygga något unikt för alla blåvita och för alla göteborgare – och vi hoppas att fler delar samma dröm, säger IFK Göteborgs klubbdirektör Håkan Mild.

Stark sportkoppling

Kviberg är redan i dagsläget ett område med en stark sportkoppling.

Starkare ska den bli.

– Med en arena och ett idrotts- och fotbollscentrum på denna nivå skulle Göteborg som idrottsstad inte bara sticka ut i Sverige, utan även i Skandinavien och norra Europa, fortsätter Mild.

Läs mer: Allvarlig kris för populär restaurangkedja

“Arena Kviberg”

Enligt Ola Serneke är arbetsnamnet “Arena Kviberg”.

Det finns två olika alternativ som de tittar på vad gäller exakt var i Kviberg den nya arenan kommer att ligga.

Styrelsen har godkänt önskemålen och nu kommer IFK Göteborg tillsammans med Ola Serneke framöver att utreda och planera förutsättningarna för den nya arenan.

“Tar nästa steg”

Håkan Mild menar att “vi vet att det finns ett starkt näringsliv i Göteborg och regionen som delar våra ambitioner”.

– Vi är övertygade om att både politiker och andra intressenter vill skapa fler möjligheter för idrott, folkhälsa och möten i staden. Med Arena Kviberg tar vi nästa steg, säger han.

IFK Göteborg ligger för närvarande på sjätte plats i Allsvenskan.

På måndagskvällen möter “Blåvitt” Växjölaget Östers IF – och kan vid vinst gå förbi Malmö FF och lokalrivalerna GAIS i tabellen.

Läs mer: USA väljs över Europa – svänger ordentligt

Foto: Moda Futbol FC

Text: Redaktionen


OVÄDER PÅ VÄG: Tropisk orkan rör sig mot Sverige

2025 09 29

Snart blir det rejält blåsigt väder i stora delar av landet.

Resterna av den tropiska orkanen Humberto beräknas dra in över Sverige under helgen.

SMHI uppger att orkanen för med sig ett ”omfattande lågtryck” som får stor påverkan på väderläget.  

– I samband med det väntas regn eller skurar dra in över landet. Det blir också rejält blåsigt i sydvinden med tidvis hårda vindbyar, framhåller myndighetens meteorolog Caroline Vahlberg.

Finland varnar

Även Finland har uppmärksammat orkanens framfart över Atlanten.

– Den tropiska orkanen Humberto närmar sig Europa, säger Eveliina Tuovinen, jourhavande meteorolog vid Finlands meteorologiska institut, till Iltalehti.

Enligt Tuovinen beräknas Humberto försvagas innan den anländer till Norden. Samtidigt konstaterar hon, i linje med SMHI, att det finns risk för kraftiga vindar under lördagen och söndagen.

”Starka vindar och kraftigt regn”

Att orkaner rör sig över Atlanten är inget ovanligt fenomen.

– De som kommer in över land kommer inte till våra områden. Men de som tar en mer östlig väg och följer kusten kommer oftare in som rester över Atlanten, säger Per Egil Haga vid Norges meteorologiska institut till Dagbladet.

– Då kan de orsaka starka vindar och kraftigt regn.

LÄS MER: Nytt väderfenomen – tecken på en kall vinter

FAKTA: Orkaner

- En orkan är en jättelik storm över land eller hav med en vindhastighet på minst 33 m/s, eller 118 km/h.

- Orkaner, framför allt i form av tropiska cykloner, tillhör de allra farligaste naturkatastroferna för människor.

- Orkanens diameter kan vara mellan 300 och 1 000 kilometer, och en orkan kan nå upp till 10–15 kilometers höjd.

Källa: Röda Korset

LÄS OCKSÅ: Allvarlig kris för populär restaurangkedja 

Foto: Janeb13

Text: Redaktionen