23 juni 2026

Tungt besked för SD

2024 08 30

Sverigedemokraterna har råkat ut för ett tungt bakslag.

Det går tungt för Sverigedemokraterna just nu.

Partiet backar rejält i en ny mätning från Novus, rapporterar TV4.

SD står för det största tappet i den nya mätningen, och backar hela 2,6 procentenheter.

Har haft motvind

Partiet har haft en viss motvind de senaste månaderna.

Avslöjandet i ”Kalla fakta” om SD-kopplade anonyma konton i sociala medier var en politisk skandal som uppmärksammades stort.

Resultatet i EU-valet blev också en stor besvikelse för partiet, som backade med 2,17 procentenheter och landade på 13,17 procent.

Den nya Novusundersökningen tyder alltså på att det går fortsatt trögt för SD.

Partiet får 17,5 procent i den nya mätningen, vilket alltså är en tillbakagång med 2,6 procentenheter jämfört med mätningen från juni 2024.

Kan ha påverkat opinionen

En faktor som kan ha påverkat är att det har rapporterats mycket om gängvåld i augusti, och att en del väljare börjar tappa tålamodet och kräver resultat nu när SD har inflytande, enligt TV4.

Bland övriga partier kan man konstatera att Socialdemokraterna går framåt med 3,6 procentenheter och landar på 34,2 procent.

Moderaterna går framåt med 1 procenthet till 19,7 procent.

Både Vänsterpartiet och Miljöpartiet backar också, och entusiasmen från EU-valet tycks ha avtagit.

I övrigt kan man konstatera att både L och KD ligger under spärren, samt att det rödgröna blocket har 55 procent medan högerblocket får 44,5 procent.

Ska sommartala

Jimmie Åkesson kommer att hålla sitt sommartal på Slottsudden i Sölvesborg på lördag, meddelar partiet.

I veckan har SD och de andra Tidöpartierna bland annat uppmärksammats för sin helomvändning i frågan om reduktionsplikten.

Regeringen har beslutat att höja reduktionsplikten för att kunna nå EU:s klimatmål 2030, rapporterar SVT.

Samtidigt sänks skatten på drivmedel.

 

🔴Vänsterpartiet                    8,7         -0,9
🔴Socialdemokraterna     34,2        +3,6
🟢Miljöpartiet                          6,6        -0,8
🟢Centern                                  5,5         -0,2
🔵Liberalerna                           3,4          0,0
🔵Moderaterna                     19,7        +1,0
🔵Kristdemokraterna           3,9         +0,1
🔵Sverigedemokraterna   17,5         -2,6
 

Foto: Melker Dahlstrand Sveriges Riksdag

Text: Redaktionen


14 augusti 2026

Ilska mot självscanning på Ica Maxi: ”Nu byter jag butik”

2026 08 14

Kunder stöter på ett oväntat problem i självscanningen.

Självscanning är en praktisk lösning som numera finns i en stor andel av Sveriges matbutiker.

Men vissa kunder riktar nu kritik mot en specifik sak i självscanningen.

Mängder av avstämningar

En del kunder menar att de gång på gång råkar ut för kontroller, alltså avstämning, i självscanningen trots att tidigare kontroller varit prickfria.

Kunden Viktoria, som på senare tid handlat mycket på Ica Maxi i Trollhättan, vittnar om att hon tvingats till helavstämning ungefär varannan gång som hon handlat i butiken.

Sedan 1 augusti har hon handlat i butiken i Trollhättan vid 18 tillfällen, trots att hon bor i Vänersborg.

– Vid nära hälften av dessa besök har jag blivit uttagen för helavstämning. Det innebär att samtliga varor ska plockas upp, skannas om manuellt av kassörska och sedan packas ner igen, skriver hon i en insändare i TTela.

Trots att inga fel har upptäckts har kontrollerna alltså fortsatt med mycket hög frekvens.

LÄS OCKSÅ: Ryska företag vädjar till Kreml

”Betraktas som misstänkt”

När hon har pratat med personalen har hon fått höra att urvalet är slumpmässigt och att hon kanske handlar för sällan i butiken, vilket kan påverka.

Om man ska erbjuda en tjänst som självscanning så måste man också våga lita på sina kunder, menar Viktoria.

– När systemet i stället leder till återkommande helavstämningar, trots att jag gång på gång har gjort rätt, försvinner både tidsvinsten och förtroendet. Kvar finns bara irritation och känslan av att betraktas som misstänkt brottsling, skriver Viktoria, som nu har bestämt sig för att sluta handla i butiken.

Hon får även i tidningen svarat att avstämningarna är slumpmässiga.

Men hon är långt ifrån ensam om sin kritik.

Sju av tio stölder i självscanningen

Många kunder, både hos Ica och hos andra butiker, menar att de utsätts för orimligt många avstämningar i självscanningen.

I flera olika diskussionsforum på nätet vittnar kunder om att de plötsligt fått avstämning varannan eller var tredje gång, och att det fortsätter trots att inga fel upptäcks vid kontrollen. Vissa kunder känner sig också utpekade som ”misstänkta” när de får kontroller ofta.

Men Ica menar alltså att kontrollerna huvudsakligen är slumpvisa, även om vissa typer av avvikelser kan påverka.

Kontrollerna är nödvändiga för att förhindra stölder. Siffror från Svensk Handel visar att sju av tio butiksstölder sker i självscanning och självutcheckning, har SR rapporterat.

LÄS OCKSÅ: Ukraina nära stort militärt avtal

Foto: ICA Sverige

Text: Redaktionen


15 augusti 2026

100 millimeter regn – varning i flera län

2026 08 15

Flera län drabbas av upp till 100 millimeter regn.

SMHI varnar för skyfallsliknande regn under lördagskvällen och söndagen.

Vissa områden kommer att drabbas extra hårt.

Stora mängder regn

En gul varning har utfärdats för skyfallsliknande regn i delar av såväl Svealand som Norrland.

SMHI har tidigare uppgett att det blir upp till 60 millimeter regn.

Men nu meddelar man att det i delar av Västernorrland kommer att regna ännu mer än så.

– Den här 24-timmarsperioden ser det ut att lokalt röra sig om uppåt 100 millimeter på sina håll, så det är ju mycket regn som väntar, säger SMHI:s meteorolog Linus Karlsson till SR.

– Området där de största mängderna ser ut att hamna är från de inre delarna av Medelpad och sedan upp över Ångermanland, tillägger han.

Det är dock betydligt fler områden som kommer att drabbas av skyfallsliknande regn, och eventuellt även av åska.

Den gula varningen omfattar sju län: Dalarna, Gävleborg, Jämtland, Värmland, Västernorrland, Västmanland och Örebro.

Läs mer: Ukraina nära stort militärt avtal

SMHI uppmanar

I nordligaste Svealand och södra Norrland gäller varningen från kl. 18 på lördagskvällen till kl. 05 på söndagsmorgonen.

I västra Svealand gäller den från kl. 22 på lördagskvällen till kl. 09 på söndagsmorgonen.

Skurarna kan bli kraftiga, och det kan alltså komma stora mängder regn på kort tid.

SMHI uppmanar människor att vidta nödvändiga åtgärder mot exempelvis översvämningar.

– Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten, skriver SMHI i varningen.

Människor uppmanas också att rensa hängrännor och dagvattenbrunnar så att vattnet kan rinna obehindrat.

Värmen kulminerar på lördagen

När det gäller vädret i övrigt så väntas värmen kulminera i södra Sverige på lördagen, med temperaturer upp emot 30 grader på sina håll.

På söndagen blir det svalare väder på många håll.

I början av nästa vecka väntas vädret bli ostadigt, enligt SMHI.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

 Foto: A Bingöl

Text: Redaktionen