23 sep 2026

Tungt besked för SD

2024 08 30

Sverigedemokraterna har råkat ut för ett tungt bakslag.

Det går tungt för Sverigedemokraterna just nu.

Partiet backar rejält i en ny mätning från Novus, rapporterar TV4.

SD står för det största tappet i den nya mätningen, och backar hela 2,6 procentenheter.

Har haft motvind

Partiet har haft en viss motvind de senaste månaderna.

Avslöjandet i ”Kalla fakta” om SD-kopplade anonyma konton i sociala medier var en politisk skandal som uppmärksammades stort.

Resultatet i EU-valet blev också en stor besvikelse för partiet, som backade med 2,17 procentenheter och landade på 13,17 procent.

Den nya Novusundersökningen tyder alltså på att det går fortsatt trögt för SD.

Partiet får 17,5 procent i den nya mätningen, vilket alltså är en tillbakagång med 2,6 procentenheter jämfört med mätningen från juni 2024.

Kan ha påverkat opinionen

En faktor som kan ha påverkat är att det har rapporterats mycket om gängvåld i augusti, och att en del väljare börjar tappa tålamodet och kräver resultat nu när SD har inflytande, enligt TV4.

Bland övriga partier kan man konstatera att Socialdemokraterna går framåt med 3,6 procentenheter och landar på 34,2 procent.

Moderaterna går framåt med 1 procenthet till 19,7 procent.

Både Vänsterpartiet och Miljöpartiet backar också, och entusiasmen från EU-valet tycks ha avtagit.

I övrigt kan man konstatera att både L och KD ligger under spärren, samt att det rödgröna blocket har 55 procent medan högerblocket får 44,5 procent.

Ska sommartala

Jimmie Åkesson kommer att hålla sitt sommartal på Slottsudden i Sölvesborg på lördag, meddelar partiet.

I veckan har SD och de andra Tidöpartierna bland annat uppmärksammats för sin helomvändning i frågan om reduktionsplikten.

Regeringen har beslutat att höja reduktionsplikten för att kunna nå EU:s klimatmål 2030, rapporterar SVT.

Samtidigt sänks skatten på drivmedel.

 

🔴Vänsterpartiet                    8,7         -0,9
🔴Socialdemokraterna     34,2        +3,6
🟢Miljöpartiet                          6,6        -0,8
🟢Centern                                  5,5         -0,2
🔵Liberalerna                           3,4          0,0
🔵Moderaterna                     19,7        +1,0
🔵Kristdemokraterna           3,9         +0,1
🔵Sverigedemokraterna   17,5         -2,6
 

Foto: Melker Dahlstrand Sveriges Riksdag

Text: Redaktionen


23 sep 2026

S-ledarens första regeringsbesked

2026 09 23

Socialdemokraterna kommer att få ihop en ny regering för Sverige.

Så lyder beskedet från Magdalena Andersson (S) på onsdagseftermiddagen.

Det är första gången som S-ledaren kommenterar en eventuell regeringsbildning efter att ha fått sonderingsuppdraget från talmannen i fredags.

– Jag har haft bra samtal med flera, eller de flesta, av partiledarna i Sveriges riksdag, säger Andersson till SR.

Beskedet: "Ja"

Under eftermiddagen har Magdalena Andersson haft möte med Moderatledaren Ulf Kristersson, som i torsdags meddelade att han avgår som statsminister.

Enligt S-ledaren har de pågående samtalen gett “en bra bild över vilka partier som det är meningsfullt att fortsätta samtalen med”. Hon har tidigare sagt att hon ska tala med sex partier, vilket betyder samtliga riksdagspartier förutom Sverigedemokraterna.

På frågan om S kommer få ihop en regering ger Andersson ett kort svar.

– Ja, säger partiledaren.

Bildar "kartell"

Tidigare idag meddelade Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Vänsterparitet och Centerpartiet om att de fyra partierna bildat en “kartell” i riksdagen. Samarbetet handlar om vilka som ska ta plats i riksdagens utskott och vilka som ska bli nya talmän.

– Vi går ihop och bildar kartell. Våra 176 mandat ska ställas mot Tidös 173, för då får vi majoritet i alla utskott, säger Socialdemokraternas gruppledare Lena Hallengren till DN.

Läs också: Vindkraft stoppas i Sverige

Vill inte ha Norlén

Enligt Lena Hallengren är det “självklart” att nuvarande talman Andreas Norlén inte ska sitta kvar på sin post. 

– Det är Tidös kandidat. Vi backade upp honom sist för att det inte skulle bli en sverigedemokratisk talman. 

Hallengren menar att S, i egenskap av att vara största parti, bör ha talmansposten.

Läs mer: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra”

Arkivfoto: Socialdemokraterna, pressträff

Text: Redaktionen


23 sep 2026

Nya uppgifter om regeringsbildningen

2026 09 23

Regeringsförhandlingarna haltar.

Under dagen kommenterade Magdalena Andersson (S) för första gången arbetet med att samla ett regeringsunderlag inför en kommande statsministeromröstning. Partiledaren kommer få ihop en regering, löd beskedet.

– Jag har haft bra samtal med flera, eller de flesta, av partiledarna i Sveriges riksdag, säger Andersson till SR.

”Händer ingenting”

Bara några timmar efter S-ledarens besked kommer nya uppgifter i frågan. Flera källor uppger för TV4 att S ännu inte har fått igång några riktiga diskussioner i regeringsfrågan.

– Det händer inget alls, säger en källa tillhörande ett av de rödgröna partierna, till kanalen.

Andra frågor

Flera källor inom de fyra partierna, som under föregående mandatperiod varit i opposition, uppger att de är förvånade över att S inte verkar ha en tydlig plan för hur regeringsbildningen ska se ut.

Samtal kring andra frågor pågår, men när det gäller regeringsbildningen står det stilla, enligt kanalens uppgifter.

– Förutom frågor som rör nämnder och utskott, så har inga förhandlingar rullat igång, säger en källa med en central roll i ett av de fyra partierna.

Läs också: Vänta inte – svenska bilister uppmanas

Fick uppdraget i fredags

Det var i fredags som Magdalena Andersson fick uppdraget att försöka samla ett regeringsunderlag. Det meddelade talmannen Andreas Norlén på en pressträff, efter att ha träffat samtliga partiledare i riksdagen under fredagen.

– Mot bakgrund av dagens samtal har jag beslutat att ge Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson uppdraget att sondera förutsättningarna för att bilda en regering som kan tolereras av riksdagen, sade Andreas Norlén enligt SVT.

Ny talman

I slutet av veckan väntas de rödgröna partierna presentera ett förslag på en ny talman till riksdagen. Favorittippad till nominering är den före detta landsbygdsministern, Jennie Nilsson (S).

– Självklart är det kul att finnas med i spekulationerna, säger hon till Expressen.

Andra läser: Fartyg attackerat – brittisk varning utfärdas

Foto: Mathias Hansson Socialdemokraterna

Text: Redaktionen