Tungt besked för Nato – flera länder pekas ut

2024 01 21

Majoriteten av Natos medlemmar kommer att missa ett mycket viktigt mål.

Nato har under en längre tid haft en tydlig målsättning om att samtliga medlemsländer ska lägga minst 2 procent av BNP på försvaret.

I samband med Rysslands krig mot Ukraina har man understrukit att alla länder måste dra sitt strå till stacken.

Nu kommer dock besked om att majoriteten av medlemsländerna inte kommer att nå det målet.

Det rapporterar Newsweek.

Trots invasionen

Den ryska invasionen till trots så har Natoländerna fortsatt svårt att fördela åtminstone två procent till sin försvarsbudget.

Bland länderna som pekas ut finns betydande pjäser som Tyskland, Frankrike, Turkiet, Italien och Spanien.

– Om de inte kommer att göra det nu, när ska de då göra det?, frågar sig Michael Allen, som varit högt uppsatt i det amerikanska nationella säkerhetsrådet.

Handlar om att övertyga

Fabrice Pothier, tidigare planeringsansvarig i Nato, menar att målet har mycket att göra med att de europeiska länderna ska övertyga USA om sina militära ambitioner.

– Två procent är verkligen alla måls moder, helt enkelt för att det slår mot hjärtat av alliansen som ett transatlantiskt kontrakt där USA garanterar Europas säkerhet och européerna förväntas göra sin del, säger Pothier.

– Två procent handlar i grund och botten om att övertyga USA.

Då ska Sverige dit

I samband med Sveriges Natoansökan har regeringen börjat förbereda sig för ett eventuellt inträde.

Det handlar bland annat om att sträva efter målet.

– Regeringens inriktning är att successivt öka anslagen till det militära försvaret för att 2028 uppgå till två procent av BNP och därefter ligga kvar på denna nivå över tid.

Vill ligga kvar

Ambitionen är sedan att efter att man har nått målet så ska fördelningen av pengar till försvaret inte sjunka.

– Inriktningen innebär därmed att Sveriges samlade försvarsutgifter i enlighet med den bredare Nato-definitionen kommer att ligga en bit över 2 procent av BNP.

Många länder har börjat satsa mer pengar på militära utgifter i samband med krigen i Ukraina och Mellanöstern.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


“Kan tvingas avsluta kriget” – bomb i rysk tv

2026 03 31

Tonläget har skiftat i rysk tv.

Rysslands fullskaliga anfallskrig är nu inne på sitt femte år.

Sedan årsskiftet har Ukraina gjort framsteg på fronten – och skickar samtidigt drönare mot rysk energiinfrastruktur över hela landet.

Nu säger en militäranalytiker att Ryssland kan tvingas avsluta kriget, rapporterar TV2.

Bomb i rysk tv

Den ryska militäranalytikern Konstantin Sivkov säger i en intervju i rysk tv att den västliga ekonomiska kapaciteten och stödet just nu ger Ukraina ett avgörande övertag.

Enligt Sivkov blir den ekonomiska skillnaden militärt tydlig då de ”väststödda” ukrainska drönarattackerna nu involverar hundratals drönare.

“Kan tvingas avsluta”

Han varnar för att attackerna bara kommer att öka och att Ryssland inte kan producera tillräckligt med luftvärnsrobotar för att matcha dem, vilket gör landet ”dömt till nederlag” och tvunget att avsluta kriget.

För Sivkov kan Ryssland avsluta kriget på två sätt: antingen genom en ”skamfull fred, som väst insisterar på”, eller genom att besegra Ukraina genom en ”strategisk offensiv operation”.

Läs mer: Lagret nästan tömt – guldläge för Iran

Senaste nytt

Samtidigt kommer uppgifter om oro i ryska kretsar.

– Ukrainas operativa och strategiska förmåga att åsamka Ryssland allt högre kostnader skapar en växande oro inom det ryska ultranationalistiska informationsutrymmet, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Börjar erkänna”

ISW fortsätter.

– Röster inom det ryska krigsvänliga informationsutrymmet börjar nu erkänna Ukrainas framgångar vid fronten, deras BAI-kampanj (flygbekämpning av mål bakom frontlinjen) på medeldistans och deras anpassningar av drönarkrigföringen, uppger tankesmedjan.

– En framstående rysk ultranationalistisk militärbloggare beklagade sig den 26 mars över att ryska styrkor kommer att vara oförmögna att vända en ogynnsam situation på slagfältet under de kommande månaderna, samt att ”ganska framgångsrika” ukrainska motanfall har avbrutit Rysslands möjligheter att fortsätta med offensiva insatser under 2026.

Läs mer: Putin fast i ”återvändsgränd”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


09mars26

”Sista dagen idag” – Skatteverket uppmanar svenskarna

2026 03 31

Idag är det många svenskar som lär vilja deklarera.

Det är nämligen sista chansen för den som vill ha återbäring i april.

Den som inte väljer att deklarera senast idag – den 31 mars – kommer att få vänta längre innan återbäringen kommer in på kontot.

Sista dagen idag

Skatteverket meddelar att den som vill ha återbäring i april har en sista chans att deklarera idag.

– Sista dagen för att godkänna din deklaration digitalt, utan att ändra eller lägga till någon uppgift, för att ha möjlighet att få ditt besked om slutlig skatt och eventuell skatteåterbäring i april, är 31 mars, meddelar myndigheten.

– Det räknas som en ändring att till exempel lämna in eller ta bort en bilaga till deklarationen.

Detta gäller

Den som senast 31 mars har godkänt sin deklaration i e-tjänsten eller genom att sms:a eller ringa, och som inte har ändrat eller lagt till någon uppgift, kan få sin skatteåterbäring 7-10 april.

Den som har deklarerat senast den 4 maj kan få skatteåterbäringen 9-12 juni om Skatteverket har godkänt uppgifterna.

Läs mer: Jättefynd i Sverige: ”En av Europas största”

Senare datum

Om man inte har fått skatteåterbäringen i april eller juni, till exempel för att man har haft anstånd med att deklarera eller för att Skatteverket har kontrollerat deklarationen, kan man få skatteåterbäringen 4-7 augusti om Skatteverket har godkänt uppgifterna i deklarationen.

– Du som inte tidigare har fått besked om din slutliga skatt eller som saknar skatteregistrering i Sverige, får din skatteåterbäring 8-11 december om Skatteverket har godkänt uppgifterna i din deklaration, förklarar myndigheten.

49 miljarder kronor

Totalt beräknas 4,9 miljoner svenskar få dela på 49 miljarder kronor, enligt preliminära beräkningar.

Summan väntas dock sjunka efter att bland annat bostads- och värdepappersförsäljningar har deklarerats, rapporterar Dagens industri.

Läs mer: Swedbank har smyghöjt – kunder vet inte om det

Foto: Fialotta Bratt Skatteverket

Text: Redaktionen