Tung smäll för USA – Boeingflygplan skickas tillbaka
2025 04 21
USA:s största exportör drabbas av ett rejält bakslag.
Flygplanstillverkaren Boeing är USA:s största exportör räknat till dollarvärde och ett bolag som de allra flesta känner till.
Nu drabbas dock den amerikanska stoltheten inom flygfart av en jättesmäll.
Det rapporterar Fox News under söndagen.
Skickas tillbaka till USA
Kinesiska flygbolag har nämligen börjat skicka tillbaka Boeingflygplan till USA.
Ett plan av modellen 737 Max landade nyligen i Seattle under helgen, enligt Reuters.
Enligt nyhetstjänsten såg ett vittne hur ett Boeingjet avsedd för kinesiska Xiamen Airlanes landa tillbaka på Boeings produktionsnav i staden.
Svar på skyhöga tullavgifter
Returen ska ha skett kort efter att Kina beordrat sina flygbolag att sluta ta emot leveranser av Boeingplan som en del av det pågående handelskriget med USA.
Ordern ska ha kommit som svar på att USA infört tullar på 145 procent på kinesiska varor, rapporterar Bloomberg.
Läs mer: Sverige hyllas – efter Natoinsats
Tre ytterligare plan återkallade
Tre jetflygplan av modellen 737 Max 8 som höll på att göras klara vid Boeings leveranscenter i Zhoushan, för två olika kinesiska flygbolag, återkallades också till USA under den förra veckan.
Detta enligt nyhetstjänsten The Air Current, som hänvisar till två personer med kännedom om situationen.
Ett av dessa plan ska vara det som siktades när det landade på Boeingnavet i Seattle av ett vittne i helgen.
Vill inte erkänna ordern
Lin Jian är chefstalesman för Kinas utrikesdepartement.
Han säger sig dock “inte känna till” att Kina formellt har tillkännagivit att landets flygbolag skulle vägra ta emot några leveranser från Boeing, uppger Fox News.
Tvingades hitta ny kund
Ordern om att stoppa leveranser från den amerikanska flygplantillverkaren ska också ha påverkat Kinas inhemska flygverksamhet.
En kinesisk flygplansuthyrare uppger att en av hans kunder backade ur sitt åtagande att ta en leverans av ett 737 Max 8-plan från Boeing, vilket tvingade honom att leta efter en ny kund bland andra flygbolag, enligt Air Current.
MISSA INTE: Jättemiss i Fox News
Foto: Boeing (Pressfoto)
Text: Redaktionen