Tung smäll för en miljon elkunder – “hårresande fräckt”

2024 02 06

En miljon svenska elkunder har nu fått besked om en kraftig höjning bland hushållsavgifterna.

Det är energijätten Vattenfall som på tisdagen släpper bokslutssiffrorna för 2023, där det konstateras att bolagets intäkter föll med sju procent under årets sista kvartal jämfört med motsvarande period året innan.

Men det är inte det enda beskedet som bolaget har att ge.

Vattenfall meddelar också att man höjer elnätsavgiften – och det ordentligt.

– Den 1 januari genomförde Vattenfall en höjning av elnätsavgiften för privat- och företagskunder anslutna till lokalnätet, bekräftar företaget i sitt bokslut och tillägger:

– Elnätsavgiften höjs med i genomsnitt 12 procent i jämförelse med aktuell prisnivå 1 januari 2023.

Avslutar tillfällig sänkning

Prishöjningen sker efter att en tillfällig sänkning under perioden 1 juli - 31 december 2023 nu inte förlängs. Höjningen motiveras med nya investeringar på uppemot tio miljarder kronor fram till 2023.

– För att möta samhällets och kundernas ökade behov planerar Vattenfall att öka investeringarna i lokal- och regionnätet, framhåller man i sin kommuniké.

Upprörda reaktioner: "Hårresande fräckt"

Reaktionerna från upprörda kunder efter Vattenfalls besked har inte låtit sig vänta.

– Det är hårresande fräckt av elbolagen, precis som bankerna, att sko sig kunderna och när det går illa skall skattebetalarna stå för notan, kommenterar exempelvis en person på X i en tråd där Dagens industri uppmärksammat nyheten.

– Det är inte rimligt att elfakturan är hushållens största utgift.

Rörelseresultat på 17 miljarder

Att elen var billigare förra året pekas ut som den stora orsaken till att intäkterna föll.

– Elpriserna sjönk betydligt under 2023 vilket hade en stor resultatpåverkan för Vattenfall, skriver företagets vd och koncernchef Anna Borg i en kommentar.

Totalt sett gick dock Vattenfall med stor vinst och rörelseresultatet uppgick till nästan 17 miljarder kronor.

Bolagets styrelse har föreslagit en utdelning om fyra miljarder kronor för 2023.

– Vi kommer under 2024 fortsätta på vägen mot fossilfrihet för våra kunder och i vår verksamhet samt för våra leverantörer och partners. Detta kommer vi göra med fokus på finansiell stabilitet och prioritering bland lönsamma affärsmöjligheter, tillägger Anna Borg.

Foto: D. MacKay

Text: Redaktionen


JUST NU: Halva världen utan internet

2025 10 29

Två av världens största molnleverantörer, Amazon AWS och Microsoft Azure, upplever omfattande störningar.

Nu saknar halva världen internet, rapporterar brittiska Daily Mail.

– Enorm molnkrasch lämnar halva världen utan internet, skriver tidningen. 

"Anmälningar väller in"

Enligt sajten Downdetector började problemen omkring 17.30 svensk tid. Det har utlöst omfattande internetavbrott hos mängder av stora företag.

– Anmälningar väller in från användare som inte kan komma åt molnanslutna tjänster, webbplatser och appar, rapporterar Daily Mail.

Flera jättar är beroende av molntjänster från AWS och Azure – bland annat Microsoft 365, Xbox, Outlook, Starbucks, Airbnb, Disney och Netflix,

Miljontals företag

Att AWS och Azure kollapsar samtidigt är särskilt alarmerande. Tillsammans driver företagen en stor del av den globala internetinfrastrukturen. Över fyra miljoner företag använder AWS, inklusive 90 procent av världens största företag, rapporterar Daily Mail.

Flera användare utrycker frustration över internetavbrottet i sociala medier.

– Först AWS och nu ligger Azure nere. Jag älskar när stora företag äger hälften av internet!!! är ett av många exempel på ilskna kommentarer.

Svenska sajter påverkas

Flera svenska sajter påverkas också av internethaveriet, rapporterar Expressen.

Bland annat ligger SAS och Systembolagets hemsidor nere.

Stora flygplatser, exempelvis brittiska Heathrow, har också problem med sina webbplatser. 

Uppgifter: Här är orsaken

Enligt Microsoft, som äger Azure, misstänks problemen ha orsakats av en nyligen genomförd konfigurationsändring.

Det finns ingen prognos för när problemen kan vara åtgärdade.

Både AWS och Azure uppger att de arbetar för att lösa problemen. 

Det är inte första gången som AWS upplever stora problem. Kvällens händelsen markerar det andra avbrottet på kort tid för molnleverantören.

LÄS OCKSÅ:

Rysk krigsförbrytare eliminerad

EU-MINISTER HOTAR: ”Jämna Moskva med marken”

Foto: 

Text: Redaktionen


Mardröm för Trump – viktiga allierade lämnar

2025 10 29

Viktiga allierade överger Trump.

Kristna väljargrupper utgör en väldigt viktig del av stödet för Donald Trump och hans rörelse.

Men nu har allt fler inom det kristna USA, däribland evangelikaler och katoliker, börjat vända Trump ryggen – och slogans som ”Leaving MAGA” har börjat dyka upp.

Viktiga allierade vänder sig emot Trump

Vissa kyrkor i USA har börjat se vad som beskrivs som en ”quiet quitting”-trend – kyrkomedlemmar har i tysthet börjat ta avstånd ifrån Trump och hans rörelse, rapporterar Axios.

– Vi har fått fler vittnesmål. Jag börjar nu se skyltar med texten "Leaving MAGA" dyka upp på reklamskyltar, viadukter och vid No Kings-protester, säger Rich Logis, en katolsk före detta Trump-anhängare, till tidningen.

Han har grundat en grupp som kallas för just Leaving MAGA.

Kristna församlingar är viktiga för Trump och MAGA-rörelsen, men på senare tid uppges alltså allt fler ha börjat vända sig emot presidentens politik.

LÄS OCKSÅ: Rysk krigsförbrytare eliminerad

Har börjat protestera

Vissa pastorer har börjat protestera mot Trump-administrationens invandringspolitik.

De har bland annat upprörts över att administrationen har hävt förbudet mot att gå in i kyrkor och arrestera migranter som ska utvisas.

Även nedskärningar i humanitärt bistånd har väckt motstånd inom vissa församlingar.

Vissa pastorer försöker också motarbeta den trend av så kallad kristen nationalism som har noterats i USA de senaste åren, och som bland annat kopplas till Trump och MAGA-rörelsen.

Samtidigt finns det en stor oro över att synen på Trump ska skapa ännu större sprickor inom kristna församlingar än vad som redan har skett.

Stödet fortfarande stort – men minskar

Kyrkliga ledare som själva har börjat vända sig emot Trump, är oroliga för att medlemmar ska lämna församlingen om de kritiserar MAGA-rörelsen.

Stödet för Trump har minskat bland vita evangelikala kristna, från 85 procent till 72 procent, enligt PRRI. Men det är fortfarande alltså en stor majoritet som stödjer presidenten.

Splittringen anses dock ändå vara så pass stor att rörelser som Leaving MAGA kan komma att påverka mellanårsvalet, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ställer in köp av rysk olja - och lägger inga nya ordrar

Foto: White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen