Tung partiledare rasar i förtroende

2025 06 23

De senaste förtroendesiffrorna för riksdagens partiledare har trillat in.

För en av dem sjunker stödet särskilt kraftigt.

Det rör sig om ingen mindre än statsministern och M-ledaren Ulf Kristersson, rapporterar SvD som beskriver tappet som ett “ras” och partiledaren som “mätningens stora förlorare”.

Förändringen märks framför allt bland män där siffrorna sjunker med 6 procentenheter ned till 40 procent, vilket också innebär att Kristersson tappar förstaplatsen inom gruppen till Jimmie Åkesson (SD).

– Det går inte åt rätt håll för Ulf Kristersson, säger Demoskops opinionschef Johan Martinsson till samma tidning.

Kritik för hantering

Mycket av siffrorna bedöms bero på den kritik som riktades mot statsministern i samband med att den nationella säkerhetsrådgivaren Tobias Thyberg hastigt avgick från sitt nya jobb tidigare under våren.

Bakgrunden var att regeringen kort efter att ha tillsatt Thyberg tog emot intima bilder på diplomaten från en dejtingapp. Bilderna hade skickats från en anonym e-postadress.

– Att undanhålla information som hade varit avgörande för en säkerhetsprövning är som alla förstår allvarligt. Det är en självklar slutsats att han inte kan ha det jobbet, sade Ulf Kristersson på en pressträff efteråt.

Uttalandet var olämpligt och ovanligt, enligt Göran Sundström professor och prefekt vid Statsvetenskapliga institutionen vid Stockholms universitet.

– Det gör man normalt inte. Här tycks man dessutom skylla på honom utifrån osäkra grunder, sade han till SVT vid tillfället.

Vinnaren

Mätningens vinnare bedöms istället Jimmie Åkesson vara. SD-ledaren är mest populär bland män även utanför sitt eget parti och tillsammans med Ebba Busch (KD) och Daniel Helldén (MP) de enda partiledarna som ökar i förtroende.

– Åkesson är mer populär i M än vad Kristersson är i SD, säger Johan Martinsson.

Hela mätningen

Nedan är mätningen över vilken partiledare som de tillfrågade har ganska eller mycket stort förtroende för. Högerstapeln anger förändringen sedan en månad tillbaka.

🔴Magdalena Andersson (S)    44          -2
🔵Jimmie Åkesson (SD)              38          +2
🔵Ulf Kristersson (M)                  36          -4
🔵Ebba Busch (KD)                       32          +3
🔴Nooshi Dadgostar (V)            21         +/-0
🟢Amanda Lind (MP)                  20           -2
🟢Anna-Karin Hatt (C)               12           -3
🟢Daniel Helldén (MP)               12          +1
🔵Johan Pehrson (L)                    11          -1
 
Källa: Demoskop
 

Foto: iXimus

Text: Redaktionen


Viktigt polismeddelande: Fritidsaktivitet kan ge fängelse

2025 08 08

En vanlig hobby kan ge böter eller i värsta fall fängelse.

Det handlar om drönarflygning där privatpersoner överskrider rådande regler och lagar.

Det gäller särskilt inom städer och tätbebyggda områden, där det finns en rad lagar och regler som måste följas.

– I dagsläget har vi någon form av incidenter med koppling till drönare varje vecka. De flesta gångerna handlar det om att man flyger för högt, säger Johan Dahlén vid sektionen för kamerabevakning och analys i polisregion Syd.

Kan leda till fängelse

För den som inte har kunskap om vilka regler som gäller kan fritidsaktiviteten sluta riktigt illa.

Vanliga överträdelser är att flyga utom synhåll, flyga över folksamlingar eller att inte ta hänsyn till restriktionsområden där luftfart är begränsad eller förbjuden.

– I straffskalan finns både böter och fängelse, så det är väldigt viktigt att man känner till och följer reglerna. Och det är också viktigt att man inte stör våra egna drönare inom polisen, säger Johan Dahlén.

Drönarincidenter vid evenemang

Under stora evenemang ökar antalet överträdelser, då många besökare riskerar att flyga sina drönare över förbjudna områden.

– Det är viktigt att känna till om det finns skyddsobjekt i området man vill flyga i – dem får man inte flyga över. Inte heller fotografera eller filma skyddsobjekt med så kallat avbildningsförbud, säger Johan Dahlén.

Skyddsobjekt är ofta känsliga byggnader eller anläggningar där särskilda säkerhetsregler gäller – exempelvis militäranläggningar eller polisstationer.

Drönarkort krävs

För att få flyga krävs vanligtvis ett drönarkort, som du får genom att registrera dig som operatör och fjärrpilot på Transportstyrelsens webbplats. Ett teoriprov online måste också klaras.

Den som bryter mot reglerna kan åtalas för flera olika brott:

- Brott mot luftfartsförordningen – exempelvis flygning i förbjudet område.

- Brott mot luftfartslagen – som att flyga utan visuell kontakt eller över folksamlingar.

- Flygfylleri – samma promillegräns som för bilkörning gäller.

- Brott mot skyddslagen – exempelvis vid flygning över skyddsobjekt.

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


Postnord inför betydande ändring – gäller i hela Sverige

2025 08 08

Postnord väljer att slopa en av sina tjänster.

Det nordiska postföretaget bekräftar att den populära tjänsten Expresspaket, som erbjuder leverans inom Sverige dagen efter inlämning, försvinner helt i slutet av augusti.

Tjänsten har främst riktat sig till företag och inkluderade hämtning, hemleverans eller avlämning på serviceställe, men används även av privatpersoner som vill hantera sina paket med en expresstjänst.

Expresspaket har ett viktkrav på maximalt 20 kilo och är begränsat till inrikesleveranser.

– På grund av minskad efterfrågan och förändringar i vår transportstruktur kommer tjänsten Expresspaket att avvecklas helt den 29 augusti 2025, uppger Postnord i ett uttalande.

Förändringar i våras

Nedtrappningen av tjänsten började redan i april, då flygtransporter mellan Jönköping och Arlanda stoppades.

Det var det första steget i att minska företagets resurser kopplade till snabbleveranser.

Nedtrappningen skulle sedan endast gälla mellan 7 april till 29 augusti för specifika postnummerområden, men nu tas hela tjänsten istället ur bruk.

Kunder påverkas

Tjänstens borttagande innebär att de som varit beroende av snabb frakt nu måste se sig om efter alternativa lösningar.

– Expresspaket levereras normalt vid mottagarens dörr senast klockan 18 vardagen efter inlämning, i större delen av Sverige med några få undantag, beskriver Postnord sin snabba tjänst, som alltså snart blir historia.

Tidigare nedskärningar

Det är inte första gången i år som Postnord stått för förändringar inom sin koncern.

I början av året genomfördes en omfattande personalneddragning som en del av sin omorganisation. Totalt försvann omkring 150 tjänster, för främst chefer och specialister vid huvudkontoret.

Syftet med omstruktureringen var att anpassa verksamheten till större enheter och lägga ett tydligare fokus på paketmarknaden.

Postnord har ännu inte presenterat någon direkt ersättning för Expresspaket.

Foto: Postnord

Text: Redaktionen