JUST NU: Tung FN-uppmaning till världens regeringar

2023 03 20

FN:s klimatpanel IPCC har släppt en ny, illavarslande klimatrapport.

Möjligheterna att nå 1,5-gradersmålet i Parisavtalet minskar.

Samtidigt bedöms effekterna av den globala uppvärmningen bli allvarligare än man tidigare trott.  

– Jag är förskräckt, det går allt fortare, säger Tom Arnbom, expert på Arktis och hav på WWF, till SVT Nyheter.

Anklagar världsledare

Sveriges tyngsta klimatprofil, aktivisten Greta Thunberg, skräder inte på orden efter dagens besked. 

I en intervju i AFP anklagar hon världens ledare för ”förräderi”.

– Faktumet att människorna med makt fortfarande på något sätt lever i förnekelse, och aktivt rör sig i fel riktning. Det kommer inom sinom tid att ses och förstås som det exempellösa förräderi som det är. Det är bara en fråga om tid, säger hon till nyhetsbyrån.

Ställer nytt krav

FN:s generalsekreterare António Guterres har även reagerat på den nya rapporten.

– Fönstret för att skapa en hållbar framtid för alla stänger snabbt, säger han enligt BBC.

FN-chefen vill nu se drastiska åtgärder för att nå klimatmålen. 

Han föreslår att världens länder bör tidigarelägga sina planer för att nå nettonollutsläpp med minst tio år.  

Sveriges målsättning

Antalet länder med nationell lagstiftning eller riktlinjer för att nå nettonollutsläpp har ökat i en stadig takt de senaste åren.

Sverige har exempelvis fastslagit att utsläppen av växthusgaser ska vara nettonoll senast år 2045 för att därefter uppnå negativa utsläpp. 

En målsättning som kan behöva ändras om FN får bestämma.

– Klimatkatastrofbomben tickar. Men vi har kunskaper och resurser för att tackla krisen. Vi måste agera nu, framhåller António Guterres i ett inlägg på Twitter.

Regeringen kritiseras

Den svenska regeringen har anklagats för att föra en politik som leder till att Sveriges utsläpp ökar.

Enligt beräkningar från organisationerna Klimatkollen, Världsnaturfonden WWF, Våra barns klimat, ClimateView och Naturskyddsföreningen kommer regeringspartiernas politik att öka Sveriges utsläpp med tio procent under nuvarande mandatperiod.

Nästan hela ökning beror på ambitionen att sänka reduktionsplikten till en miniminivå.

– Med de förändringar av reduktionsplikten som SD, KD och M vill göra bedöms utsläppen öka med 23–24 miljoner ton. Beräkningen baseras på de positioner om reduktionsplikten som partierna gick till val på, framhåller WWF i ett uttalande.

Presenterar ”ambitiös reformagenda”

Regeringen hävdar å sin sida att man arbetar för att ge ”svensk klimat- och miljöpolitik en nystart”.

I november 2022 presenterade regeringen en ”ambitiös reformagenda” i fem led för att på ”allvar minska utsläppen”.

Så här skriver regeringen:

- Fossilfri och planerbar el. Regeringen planerar för ett elbehov på minst 300 terawattimmar 2045 – en fördubbling från idag. Detta betyder att ny kärnkraft kommer att behövas, vilket i sin tur kräver att energipolitiken läggs om. Förbuden i miljöbalken mot nya reaktorer på nya platser och mot fler än tio reaktorer i samtidig drift tas bort. Det energipolitiska målet ändras från 100 procent förnybart till 100 procent fossilfritt. Förutsättningarna för kärnkraften stärks genom statliga kreditgarantier. Tillståndsprocesserna kortas och administrativa snabbspår införs.

- Hållbara transporter. Satsningar på utbyggd laddinfrastruktur för eldrivna transporter kommer att genomföras. Utbudet av hållbart biodrivmedel behöver öka. Den dåliga tillgången var ett viktigt skäl till att drivmedelspriserna steg så kraftigt när reduktionsplikten höjdes. Produktion av fossilfria elektrobränslen, som komplement till biobränslena, behöver komma igång.

- Grön industri. Ska vi klara klimatomställningen måste industrin ställa om. Det räcker inte att stoppa utsläppen – vi behöver uppnå negativa utsläpp. En viktig del är infångning och lagring av koldioxid från förbränning av biomassa. I budgeten 2022 som lades fram av den dåvarande oppositionen stärktes ambitionen rejält för detta, och regeringen kommer ha fortsatt höga ambitioner. Regeringen vill också underlätta för att genom CCS fånga in fossil koldioxid som inte går att komma undan, till exempel från tillverkningen av cement.

- Effektivare tillståndsprocesser och miljötillstånd. Tillståndsprocesser får inte hindra företagens klimatomställning. En utredning tillsätts för att effektivisera miljötillståndsprövningen enligt miljöbalken och göra den mer förutsebar. En ny regel ska in i miljöbalken som innebär att man begränsar antalet myndigheter som får vara motpart i ett tillståndsärende.

- Internationella insatser och klimatbistånd. Klimatbistånd till fattigare länder med växande klimatavtryck behövs och ska riktas så att det ger starka incitament för fler att prioritera klimatarbetet. Klimatbiståndet ska därför öka, samtidigt ska Sveriges satsningar på internationella klimatinvesteringar i enlighet med Parisavtalets artikel sex förstärkas. Export av klimatneutrala varor och tjänster kan också få stor betydelse för att sänka konsumtionsutsläppen. Den svenska exporten behöver ges förutsättningar att växa.

Foto: United Nations

Text: Redaktionen


Oväntad väderprognos i Sverige – inte hänt sedan 2013

2026 04 29

Nu kommer glädjande nyheter för alla som längtar efter sommarvärmen.

Enligt en färsk prognos från vädertjänsten Klart ser maj ut att bli ovanligt varm. Klarts meteorolog Lasse Rydqvist drar paralleller till maj 2013, som bjöd på riktigt varmt väder i stora delar av landet.

Som varmast uppmättes 30,6 grader i Eftra-Broen under den rekordvarma månaden 2013.

Nu kan alltså maj 2026 bjuda på liknande högsommarvärme. Särskilt slutet av månaden väntas bli ovanligt varm.

– Signalerna i utblicken påminner delvis om maj 2013, med en mer tveksam start och bättre chans till varmare väder senare, framhåller Rydqvist.

– Den viktigaste förändringen jämfört med tidigare signaler är att kylan inte längre ser ut att få samma breda utbredning över Sverige. I stället lutar maj nu mer åt en månad med bakslag främst i början, men där den senare delen domineras av varmare luft.

Högsta sedan 1800-talet

I maj 2013 slogs flera värmerekord i Sverige.

– Månadens sista dag bjöd på högsommarvärme med upp till 30 grader varmt i norra Norrland. Ett antal stationer i Norrland uppmätte de högsta majtemperaturerna sedan mätningarna startade på 1800-talet, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: Dubbelkonkurs i bilbranschen – tusen anställda drabbas 

Då kommer värmen

Enligt prognosen blir det som varmast i slutet av maj.

Men sommarvärmen gör entré redan i början av månaden. Under första maj kan det bli uppemot 25 grader i östra Götaland, enligt SMHI:s prognos.

Värmen ser dock inte ut att bli långvarig. Redan under helgen väntas betydligt svalare väder i hela landet.

– På söndag och i början av nästa vecka förskjuts den varmaste luften ännu mer åt sydost, bort från Sverige. I gränszonen till den kyliga luften som nu tagit sig in över norra Sverige ser ett regnområde ut att passera över främst Svealand, sydligaste Norrland och norra Götaland under natten mot söndag, berättar SMHI:s meteorolog Mattias Lind.

LÄS OCKSÅ: Minst sju döda i Moskva

Foto:

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: USA klarar sig – Sverige drabbas stenhårt

2026 04 29

Stockholmsbörsen pressas hårt av energikrisen till följd av kriget i Mellanöstern, medan de techtunga USA-börserna står emot. 

Den bedömningen gör Martin Guri, aktiechef vid analysföretaget Kepler Cheuvreux.

– USA är självförsörjande vad gäller energi, de har en annan agenda kring väldigt mycket och indexkomposition gör att de har väldigt mycket tech. Tech klarar sig väldigt bra i det här klimatet vilket vi i Europa har mycket mindre av och Sverige ingenting, säger han till EFN.

”Ser fundamentalt skitruttet ut”

Martin Guri flaggar för ytterligare nedgångar på Stockholmsbörsen.

Han hänvisar till att indexet OMXS30, som representerar de 30 mest omsatta aktierna på Stockholmsbörsen, utgörs av 40 procent ”capital gods” – det vill säga företag som tillverkar maskiner, fordon eller andra industriella komponenter.

– Tittar du på den svenska börsen så är capital goods 40 procent av index. Lägg sen på 25 procent bank så ser det fundamentalt skitruttet ut, säger Guri.

Faller på bred front

Under onsdagen går Stockholmsbörsen mot den sjunde röda dagen i rad.

Vid lunchtid är indexet OMXS30 ner med 0,18 procent. Samtidigt backar OMXSPI med 0,20 procent.

LÄS MER: Handelsbanken: Det händer nu med svensk ekonomi

”Berg- och dalbana”

I april var svenska sparares nettoköp störst i Sverigefonder, tillväxtmarknadsfonder och globalfonder.

– Börsårets berg- och dalbana fortsätter in i april, som hittills bjudit på en tydlig återhämtning efter mars breda nedgångar. Fondspararna försöker hänga med i svängarna och ger nu full gas i köpen av både global- och Sverigefonder. För första gången sedan september i fjol är globalfonder återigen den mest köpta fondkategorin, säger Avanzas sparekonom Felicia Schön.

Samtidigt konstaterar experten att svenska fondsparare verkar ha svårt  att bestämma sig för var de ska investera sina pengar.

– Kappan vänds efter vinden och nu blåser det återigen friskt mot globalt. Även teknikfonder har bytt plats från säljsidan till att nu vara på plats sju bland de mest köpta fondkategorierna. Det har varit en stark återhämtningsmånad på många håll men starkast återhämtning har setts just bland de amerikanska techjättarna, vilket också gett ett efterlängtat lyft i globalfondernas avkastning.

LÄS MER: ”Luktar 2008 igen” – tidigare banktoppen varnar

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen