Tung AI-varning utfärdas till svenska folket

2023 05 08

En ny form av bedrägeri riskerar att slå hårt mot Sverige.

Det hävdar Jan Olsson, kriminalkommissarie på polisens bedrägericentrum.

Han varnar för att bedragare i allt högre grad kommer använda sig av AI-klonade röster, rapporterar Aftonbladet.

Med hjälp av ett ljudklipp på cirka tre sekunder kan olika AI-program klona en persons röst.

En närmast identiskt röstkopia kan sedan användas för att lura personen på andra sidan av telefonsamtalet. 

"Väldigt svårt att hindra"

Om några år kommer samhället att uppleva den fulla effekten av den nya tekniken, hävdar Jan Olsson.

– Om ett par tre år är allt hundra gånger snabbare, hundra gånger billigare och hundra gånger enklare att använda sig av för kriminella. Det är då vi ser den fulla effekten, säger han till Aftonbladet.

Jan Olsson förutspår att antalet lyckade bedrägeriförsök kommer att öka i framtiden. 

– Det blir väldigt svårt att hindra, säger kriminalkommissarien till Aftonbladet.

Stort i USA

I Sverige har några enstaka fall kopplats till den nya bedrägerimetoden.

Värre är det i USA. 

Där har bedrägerier som utförs med AI-klonade röster ökat markant, vilket Washington Post nyligen rapporterade om. 

AI-utvecklingen går i en rasande takt.

Det är enkelt och billigt att klona personers röster.

– Det som var omöjligt att tänka sig för ett år sedan, det är gratis i dag. Företagen som gör och säljer AI vill ha mycket data – därför ger de bort sina tjänster, säger Tobias Falk, lektor på institutionen för data- och systemvetenskap vid Stockholms universitet, till SVT Nyheter.

Han tillägger:

– Algoritmer tränas på att härma hur den mänskliga hjärnan fungerar. Det går jättefort nu, men det har tagit decennier att komma till en punkt där maskinerna kan härma oss så bra som de gör i dag.

Särskild sektion

Polisens nationella bedrägericenter arbetar ständigt för att förhindra bedrägerier i Sverige.

Sektionen tillhör den nationella operativa avdelningen, Noa.

– Syftet med centret är att förebygga, brottssamordna och metodutveckla utredningsverksamheten inom bedrägerier. Målsättningen är att färre personer ska drabbas av bedrägerier, brottsvinsterna ska minska och uppklarningen ska öka, skriver polisen.

Foto: M. Winkler

Text: Redaktionen


JUST NU: Flera oväntade länder ger stöd till Ukraina

2025 07 13

Ukrainas stöd expanderar, och det från ett något oväntat håll.

Efter ett toppmöte i Kroatien den 12 juli har utrikesministrar och vice premiärministrar från flera sydösteuropeiska länder uttryckt sitt gemensamma stöd för Ukrainas framtida medlemskap i NATO.

Uttalandet släpptes gemensamt av Ukrainas presidentkansli och den kroatiska regeringen.

–Vi stödjer Ukraina på dess väg mot fullständig euro-atlantisk integration, inklusive ett medlemskap i NATO, och välkomnar en inbjudan till Ukraina att gå med när alla allierade är överens och villkoren är uppfyllda, betonar länderna enligt Kyiv Independent.

Enligt uttalandet anses NATO-medlemskap vara "det mest kostnadseffektiva säkerhetsalternativet för Ukraina."

Tydlig markering mot Ryssland

Deklarationen understryker att beslut om NATO:s framtida utvidgning enbart bör fattas av medlemsländerna själva.

– Varken Ryssland eller någon annan stat som inte är medlem i NATO har rätt att lägga in veto mot alliansens utvidgning, uttrycker länderna.

Bland undertecknarna fanns företrädare från Kroatien, Kosovo, Moldavien, Montenegro, Albanien, Nordmakedonien, Rumänien och Slovenien, samt Ukrainas vice utrikesminister Andrii Sybiha.

Ryssland motsätter sig starkt Ukrainas medlemskap i NATO av flera sammanflätade geopolitiska, säkerhetsmässiga och ideologiska skäl. Ukrainas medlemskap i NATO har därför varit en av de mest kritiska frågorna i kriget mellan de två länderna.

Stöd för EU-medlemskap

Utöver NATO-frågan uttryckte länderna sitt stöd för ett framtida EU-medlemskap för Ukraina, Moldavien och de västra Balkanländerna.

– Ukrainas, Moldaviens och våra västbalkanska partners framtida medlemskap i EU är avgörande för vår regions och hela Europas långsiktiga stabilitet, säkerhet och välstånd, framhåller länderna.

Trump överväger nytt stöd till Ukraina

Nu överväger även USA:s president Donald Trump att ge Ukraina nytt ekonomiskt stöd, uppger diplomatiska källor till CBS News.

Stödet ses som en möjlig markering mot Ryssland, som nyligen genomfört sina hittills största attacker mot Ukraina. Samtidigt har Trump återupptagit den tidigare pausade vapenhjälpen.

Foto: R. Gieling

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Flera av Putins lönnmördare har skjutits

2025 07 13

Lönnmördare utsända av Putinregimen uppges ha blivit skjutna.

Ukraina har skjutit ihjäl torpeder som jobbar för den ryska underrättelsetjänsten FSB.

Det hävdar den ukrainska underrättelsetjänsten SBU på söndagen.

De skjutna ryska agenterna uppges ha legat bakom mordet på en ukrainsk underrättelseofficer i Kyiv i veckan.

Skottlossning bröt ut

Den ukrainske underrättelseofficeren Ivan Voronych blev ihjälskjuten på en parkeringsplats nära sin bostad i Kyiv den 10 juli.

Mordet skedde vid 9-tiden på morgonen, lokal tid. Ivan Voronych sköts med fem skott.

Nu har ukrainska SBU slagit till mot de ryska agenter som misstänks ligga bakom mordet, rapporterar Kyiv Independent.

Skottlossning ska ha utbrutit när SBU skulle gripa de ryska agenterna.

– I morse genomförde SBU-styrkor en gripandeoperation mot den ryska federala säkerhetstjänstens agent-och-stridsgrupp, som i förväg dirigerades till Ukraina och för tre dagar sedan mördade en SBU-officer, vår vapenbroder, överste Ivan Voronych, säger SBU-chefen Vasyl Maliuk, enligt tidningen.

”Fiendens enda utsikt är döden”

Den ryska agentgruppen hade alltså skickades alltså till Ukraina av rysk underrättelsetjänst för att utföra den operation där Voronych mördades.

Själva mordet ska ha utförts av två personer, en man och en kvinna. Dessa har följt efter Voronych och kartlagt hans schema och rutter, enligt SBU. Därefter har de fått koordinater till ett hemligt gömställe där det fanns vapen.

Efter mordet på Voronych har mördarna försökt gömma sig, men SBU och polisen lyckades fastställa att de fortfarande befann sig i Kyiv Oblast, uppger den ukrainska underrättelsetjänsten.

Och när de skulle gripas uppstod alltså skottlossning, där de misstänkta ryska agenterna sköts ihjäl.

– Jag vill påminna er om att fiendens enda utsikt på Ukrainas territorium är döden, understryker SBU-chefen Vasyl Maliuk, enligt tidningen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen