Tumult på Ullared – man överkörd

2023 10 14

Ett bråk har lett till att en man skadats på Ullared.

På lördagen kring lunchtid har ett bråk brutit ut på en parkeringsplats vid Gekås i Ullared.

En person ska där ha vaktat en parkeringsplats i väntan på att familjens bil skulle komma dit.

I samband med det har en annan personbil kommit dit för att använda parkeringsplatsen, som mannen aktivt stod i vägen för.

– En annan personbil med förare och passagerare kom då körandes och ville ha aktuell parkeringsplats, vilken blockerades av mannen, framhåller polisen.

Körde på foten

Stor frustration tillkom i situationen och föraren av personbilen som ville ha parkeringsplatsen valde att framföra sitt fordon.

Detta i riktning mot parkeringsplatsen, och även mannen som blockerade den.

Då fick mannen som vaktade parkeringsplatsen sin fot överkörd.

– Föraren av fordonet körde mot honom för att han skulle flytta sig, vilket resulterade i att däcket då körde över främre delen av mannens fot, förklarar polisen.

Utreds som misshandel

Händelsen utreds nu av polisen som misshandel.

Det är oklart hur allvarligt skadad mannen är och om några övriga stökigheter tillkommit i samband med situationen.

Även i Ludvika

Även i Ludvika utreder polisen ett fall av misshandel.

Där rör det sig om en man i 50-årsåldern som är misstänkt för såväl misshandel som bedrägeri i samband med en taxiresa från Borlänge till Ludvika.

Det var taxichauffören som larmade polisen efter det att våldsamheter utbrutit.

Hittades utanför bostaden

Mannen hittades av polisen utanför sin bostad.

– I samband med att mannen lämnade taxin gav han taxichauffören ett knytnävsslag i nacken. Målsägaren behöll mannens pass varför denne snabbt kunde identifieras då polis anlände, framhåller polisen via sin webbsida.

Taxichauffören, en man i 40-årsåldern, ska inte ha varit i behov av sjukvård efter händelsen.

Polisen meddelar även att kostnaden för körningen låg på 1259 kronor enligt taxametern.

Foto: J. Molin

Text: Redaktionen


22 jan 2026

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja – lägre priser än Willys

2026 01 23

När oberoende jämförelsesajten Matpriskollen har jämfört landets matkedjor har Willys återkommande pekats ut som den billigaste.

– Vi har gjort vår stora prisundersökning på de allra största butikerna i många år och fortfarande är det Willys som har de lägsta ordinarie butikspriserna, oavsett vilket område och vilka hushållstyper vi undersökt, har Matpriskollnes grundare och vd Ulf Mazur tidigare sagt vid en av utnämningarna.

I Matpriskollens undersökningar har dock kedjor som exempelvis Lidl och Hemköp inte ingått. Enligt Ulf Mazur beror det på att sortimentbreddden och djupet varierar för mycket, vilket omöjliggör relevanta jämförelser.

Här finns kedjorna med

Men i den undersökning som nu slutförts av Pensionärernas riksorganisation, PRO, finns både Lidl och Hemköp med.

Och då kommer man fram till en annan slutsats än Matpriskollen. Lidl har den billigaste matkassen, om än på håret, enligt PRO.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, säger Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS MER: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Anklagats för prisfusk

Årets PRO-undersökning fick i slutet av förra året stor uppmärksamhet då kedjor som Willys och Ica anklagades för att tillfälligt sänka sina priser under den period som PRO genomförde sin granskning.

Priskriget har inte gått organisationen obemärkt förbi och ett 50-tal butiker som uppvisade stora prisvariationer plockades därför bort i undersökningen.

Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


Mette Frederiksen läxar upp Mark Rutte

2026 01 22

USA:s president Donald Trump och Natos generalsekreterare Mark Rutte uppger att de enats om ett ramavtal för Grönland.

Exakt vad avtalet innehåller är oklart, men enligt Rutte handlar det bland annat om att Natoallierade ska intensifiera sitt säkerhetsarbete i Arktis.

Trump hävdar i sin tur att USA kommer få exklusiv tillgång till investeringar i Grönlands mineralresurser. Det har även rapporterats att Danmark och USA ska omförhandla försvarsavtalet om Grönland från 1951, vilket kan innebära att USA får kontroll över begränsade landområden på Grönland.

Läxar upp Natochefen

Nu svarar Danmarks statsminister Mette Frederiksen.

Hon vänder sig direkt till Natochefen Mark Rutte.

– Natos generalsekreterare har inte mandat att förhandla på Grönlands vägnar. Han har inte heller mandat att förhandla på Danmarks vägnar, säger hon till TV2.

Frederiksen understryker att Danmarks och Grönlands röda linjer kvarstår. Grönlands framtid kan endast definieras av Grönland, betonar hon.

– Vi har sagt från början att Konungariket Danmark kommer att bestå – även efter detta. Vi har aldrig övergett våra åsikter kring det. Så ingenting har förändrats i den danska positionen eller i den grönländska positionen, säger Mette Frederiksen.

LÄS MER: Busch läxar upp Trump – i amerikansk media

Påverkar Sverige

Det påstådda avtalet om Grönland kommer att påverka Sverige, enligt uppgifter till den finska tidningen Iltalehti.

Enligt tidningens uppgifter ska de nordliga Natoländerna, inklusive Sverige, delta i att utveckla ett stärkt robot- och luftförsvar för den arktiska regionen. Det nya avtalet omfattar även rymdkapacitet, i syfte att förhindra att Kina och Ryssland avfyrar robotar från rymden.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA ska störta regering ”innan årsskiftet”

Foto: Nato

Text: Redaktionen