Trumps order – efter påvens död

2025 04 21

Donald Trump utlyser sorg i USA efter påvens död – och har en order till det amerikanska folket.

I morse somnade påven Franciskus in, och katoliker över hela världen sörjer just nu hans död.

Nu väljer också den amerikanske presidenten Donald Trump att agera.

Läs mer: Trump går till attack – börsen störtdyker

Trumps flaggorder

Under ett framträdande vid Vita huset under måndagen beordrade den amerikanske presidenten att den amerikanska flaggan ska vaja på halv stång för att hedra den framlidne påven.

Trump tillkännagav ordern under måndagens “påskäggsrullning” vid Vita huset, som besöktes av cirka 40 000 gäster, rapporterar CNBC.

Presidenten delar också med sig av beskedet via ett inlägg på Truth Social.

– Som ett tecken på respekt för minnet av hans helighet Påve Franciskus, genom den auktoritet som tilldelats mig som amerikansk president genom vår konstitution och våra lagar, beordrar jag att den amerikanska flaggan ska vaja på halv stång vid Vita huset och alla offentliga byggnader, skriver Trump i uttalandet.

Så länge gäller ordern

Trumps order gäller fram till solnedgången på begravningsdagen.

Påve Franciskus dog i sitt residens i Vatikanstaten efter en lång rad hälsokomplikationer till följd av en kronisk lungsjukdom.

Redan tidigare under dagen valde Trump att hylla Franciskus efter beskedet. Detta via ett inlägg på Truth Social.

– Vila i frid, påve Franciskus! Gud välsigna honom, och alla som älskade honom, skrev Trump.

Oklart om Trump deltar

Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt uppger att det ännu inte finns några direkta planer på att Trump ska delta i påvens begravning.

– Det betyder inte att det inte händer, jag har bara inget att dela med mig av. Vi ber för de miljontals kristna runt om i världen som älskar påven, och beundrade honom den här morgonen, säger Leavitt enligt CNBC.

Läs vidare: Kravet på Trump – sparka skandalministern

Foto: G. Skidmore samt Catholic Church England and Wales

Text: Redaktionen


19jan2026

Skattefri ersättning införs i Sverige – ”3 750 kronor i månaden”

2026 01 20

Regeringen och Sverigedemokraterna har enats om att genomföra en omfattande bidragsreform.

Syftet är att få fler svenskar att gå från bidrag till arbetet.

Nu meddelar Tidöpartierna att en del av reformen kommer att utgöras av en så kallad jobbpremie.

Premien kommer att vara tillfällig och består av en skattefri ersättning till människor som fått försörjningsstöd under en viss period, och därefter övergått till anställning och blivit självförsörjande. Som mest kommer den skattefria ersättningen att uppgå till 3 750 kronor per månad och betalas ut under 18 månader.

– Alldeles för många människor i Sverige har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende. Konsekvenserna är förödande, både för den som cementeras in i ett utanförskap och för de barn som växer upp utan att se sina föräldrar gå till jobbet. Med en tillfällig jobbpremie ökar incitamenten ytterligare att gå från bidrag till arbete, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).

”Ska märka det direkt i plånboken”

Socialminister Jakob Forssmed (KD) kommenterar också den nya reformen.

–  Vi måste hjälpa människor som har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende att komma tillbaka till arbetslivet och kunna försörja sig själva. Jobbpremien blir ett av regeringens verktyg för att bryta utanförskap och ge människor hopp om en bättre framtid, säger han.

Sverigedemokraternas ekonomiskpolitiske talesperson Oscar Sjöstedt ser den nya jobbpremien som ett viktigt verktyg för att få fler människor i arbete.

– Jobbpremien är ett tydligt steg för att återupprätta arbetslinjen. Den som lämnar bidrag för arbete ska märka det direkt i plånboken. Samhället ska inte längre premiera passivitet framför ansvar och egen försörjning, säger han.

LÄS MER: Svenskarna har fel – här går det att spara ”stora pengar” 

FAKTA: Jobbpremien

För att ha rätt att ta del av den skattefria ersättningen krävs det att man:

- har fått försörjningsstöd utbetalt för varje månad från juli 2025 till december 2025,

- har kontant bruttolön inklusive skattepliktiga förmåner för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser, och

- inte har fått försörjningsstöd utbetalt för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Grönlänningar rusar till butikerna – alla köper samma saker

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


23 oktober 2025

Kremls utspel: “Kollaps – nu är det över”

2026 01 19

Det firas ordentligt i Kreml.

Donald Trumps ord om Grönland har skakat om Europa rejält.

Den amerikanska presidenten hotar med tullar mot en rad länder – däribland Sverige – för att de stöttar Danmark och Grönland.

Sprickan mellan EU och USA har samtidigt lett till glädje i Kreml.

Kremls ekonomiska förhandlare Kirill Dmitriev menar nu att “den transatlantiska alliansen är över”, rapporterar Kyiv Independent.

“Kollaps – nu är det över”

Ryska tjänstemän uppges välkomna Trumps tullhot mot Frankrike, Danmark, Sverige och flera andra länder.

Kremls ekonomiska förhandlare Kirill Dmitriev menar att draget signalerar en “kollaps” inom den transatlantiska alliansen.

– Den transatlantiska alliansen är över, menar han.

Även Medvedev

En annan som glädjer sig över utvecklingen är Rysslands tidigare president Dmitrij Medvedev.

– USA förbereder sig på att attackera Grönland och väljer ön framför någon form av atlantisk solidaritet, framhåller Medvedev.

Läs mer: Ukrainska folkets krav: Låt oss bestämma

Senaste nytt

Den svenska regeringen har på söndagen släppt ett gemensamt uttalande tillsammans med Danmark, Finland, Frankrike, Tyskland, Nederländerna, Norge och Storbritannien.

– Vi står i full solidaritet med kungariket Danmark och det grönländska folket. Som en fortsättning på den process som inleddes förra veckan står vi redo att inleda en dialog baserad på principerna om suveränitet och territoriell integritet, vilka vi står fast bakom, framgår av meddelandet.

Kan bli stökigt

Samtidigt väntas stökigheter på världens finansiella marknader den kommande tiden.

När Donald Trump för nästan ett år sedan aviserade tullar mot majoriteten av världens länder störtdök börser i såväl USA som Europa.

Den amerikanska börsen är stängd på måndagen – men i Sverige är börsen öppen som vanligt.

Läs mer: Macron begär stenhård åtgärd mot USA – ”Bazooka”

Foto: I. Lapyrin

Text: Redaktionen