Trumps ord väcker ramaskri – kallas för ”diktator”

2025 02 16

Ett inlägg från Donald Trump väcker starka reaktioner, och den amerikanska presidenten kallas för ”diktator”.

Sedan Donald Trump återvände till Vita Huset den 20 januari har han väckt många starka reaktioner, både positiva och negativa.

På lördagen gjorde Trump ett inlägg på den sociala medieplattformen Truth Social som har väckt ramaskri och fått kritiker att kalla honom för ”diktator”.

Anklagas för att citera auktoritär ledare

Inlägget består av ett citat som ofta tillskrivs den auktoritära franska ledaren Napoleon Bonaparte, rapporterar Newsweek.

Bakgrunden är att kritiker har hävdat att Trump försöker överskrida sitt mandat som president och att hans administration vill styra landet på ett sätt som strider mot grundläggande rättsprinciper. USA riskerar en ”konstitutionell kris” under Trump, menar många demokrater.

I det kritiserade inlägget skriver Trump:

– Den som räddar sitt land bryter inte mot någon lag.

Citatet har alltså tillskrivits Napoleon, även om det är osäkert om det verkligen kommer från honom. Men många tolkar citatet som att Trump vill rättfärdiga ett auktoritärt agerande.

– Detta är ett citat som ofta tillskrivs Napoleon, en diktator, skriver Aaron Blake, reporter på Washington Post, på X.

”Gjorde slut på demokratin”

Flera Trump-kritiker har tolkat citatet på samma sätt.

– Detta är ett citat från Napoleon, som beskriver hur han gjorde slut på demokratin i Frankrike, skriver advokaten Andrew Fleischmann på X.

– Detta är bokstavligen ett citat som tillskrivs Napoleon Bonaparte – precis innan han orkestrerade en kupp, tog den absoluta makten och krönte sig själv till kejsare i trots mot demokratin, skriver den Trumpkritiske influencern Ed Krassenstein.

Citatet kopplas också samman med olika uttalanden från bland annat vicepresident JD Vance och Elon Musk angående rättsprinciper, enligt tidningen.

– Domare får inte kontrollera den verkställande maktens legitima makt, skrev Vance i ett inlägg i februari.

Elon Musk har uttryckt sin ilska mot vissa domstolsbeslut och krävt ”en våg av rättsliga åtal”.

Många rättsprocesser går emot Trumps intressen, bland annat har det lämnats in en rad stämningar angående federala avskedanden, enligt tidningen.

Donald Trump har fått frågan om han kommer att acceptera domstolsbeslut som blockerar hans politiska agenda.

– Svaret är att jag alltid följer domstolarna, följer dem alltid. Och vi kommer att överklaga, säger Donald Trump.

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


21 jul 26

Stort bilmärke försvinner från Sverige

2026 07 22

Ett bilmärke lämnar den svenska marknaden.

Fiat försvinner från den svenska marknaden.

Detta efter att generalagenten avslutat samarbetet med landets återförsäljare, trots tidigare hopp om att en ny aktör skulle kunna ta över.

Nu försvinner Fiat

Förra veckan kom beskedet att biljätten Astara, som varit generalagent för Fiat i Sverige, säger upp avtalen med samtliga svenska återförsäljare.

Då fanns fortfarande en förhoppning om att en ny importör skulle kunna ta över verksamheten.

Nu står det klart att Fiat lämnar den svenska marknaden.

– Avtalet har två års uppsägningstid och gäller till den 9 juli 2028, och fram till dess ska båda parter fortsätta samarbeta enligt de villkor som finns i avtalet, skriver Motorbranschen.

Beskedet har överraskat flera av Fiats svenska återförsäljare.

Enligt uppgifter handlar det om att försäljningen i Sverige anses vara för liten för att motivera en fortsatt satsning.

LÄS MER: Rysslands säkerhetstjänst under attack

Sverige för liten marknad

Fiat har haft en lång historia i Sverige, men försäljningen har under många år varit svag jämfört med andra europeiska marknader.

Trots att försäljningen under året varit relativt stabil och till och med ökat, väljer Astara att lämna.

På den svenska Fiatklubben är beskedet tungt för många entusiaster.

Beskedet påverkar även andra bilmärken inom samma koncern, bland annat Alfa Romeo, Abarth och Jeep, som också stått under generalagentens ansvar.

– Astara har själva inte kommenterat nedläggningen, trots att medier i regionen har sökt företaget för en kommentar, skriver norska Elbilradar.

Hoppet om en ny importör

Trots beskedet finns det fortfarande personer som hoppas att Fiat ska kunna återvända genom en ny importör.

Ett namn som nämnts är Wismo Group, som redan arbetar med flera andra bilmärken inom Stellantiskoncernen.

Samtidigt menar handlarna att problemen inte är nya.

Enligt dem har det under lång tid varit förändringar och brist på stabilitet kring Fiats organisation i Sverige.

LÄS MER: Ukrainas nya vapen – “Skickar iväg svärmar”

Foto: A. Podrez

Text: Redaktionen


21 jul 26

SMHI: ”Det blir värre”

2026 07 22

Europa är på väg att drabbas av ytterligare en värmebölja.

I veckan drar en ny våg av värme in över kontinenten.

Det är ännu oklart om den framöver når upp till de norra delarna och Sverige, där mer ostadigt väder väntar i veckan.

– Framåt fredag eftermiddag rör sig nästa front med regn in västerifrån över fjällen och Norrlands inland. Även denna front tar god tid på sig att passera österut över landet och ser under helgen ut att beröra hela landet med regn av och till, uppger SMHI:s meteorologer.

”Blir värre”

Från det svenska väderinstitutets sida slår man dock fast att fler värmeböljor är att vänta framöver. Det gäller både i Europa och i Sverige, rapporterar SVT.

– I och med att den globala uppvärmningen fortsätter, eftersom vi har väldigt höga utsläpp av koldioxid och andra växthusgaser, kommer det här bara att bli värre. Den här typen av värmeböljor om något decennium framöver kommer att bli ännu mer intensiva och extrema, säger Erik Kjellström som är professor i klimatologi vid SMHI, till kanalen.

Blir allt längre

Samtidigt som värmeböljorna blir allt intensivare märks också en skillnad i tidpunkten, rapporterar SR.

– Sommarsäsongen och den här säsongen när de här värmeböljorna inträffar tenderar att bli längre och längre. Vi har sett värmeböljor som kommer tidigt på säsongen, exempelvis här i år när det var väldigt höga temperaturer redan i juni, säger Erik Källström till radion.

LÄS OCKSÅ: Svenska bensinpriser bland Europas lägsta

Spanien varnar

Under inledningen av veckan har bland annat Spanien gått ut med varningar för höga temperaturer, som väntas nå över 40 grader på bred front.

– En mycket varm och torr luftmassa, i kombination med ihållande högt tryck, kommer att leda till en period med mycket höga dag- och nattemperaturer, varnar Aemet, det meteorologiska institutet i Spanien, i ett inlägg på X.

– Det finns en betydande risk för utomhusaktiviteter under dagen, särskilt för utsatta personer. Samtidigt finns det en mycket hög till extrem risk för skogsbränder i stora områden.

LÄS MER: “Chockerande” – Trump kan tvingas till nödaktion

Text: Redaktionen