Trumps ord väcker ramaskri – kallas för ”diktator”

2025 02 16

Ett inlägg från Donald Trump väcker starka reaktioner, och den amerikanska presidenten kallas för ”diktator”.

Sedan Donald Trump återvände till Vita Huset den 20 januari har han väckt många starka reaktioner, både positiva och negativa.

På lördagen gjorde Trump ett inlägg på den sociala medieplattformen Truth Social som har väckt ramaskri och fått kritiker att kalla honom för ”diktator”.

Anklagas för att citera auktoritär ledare

Inlägget består av ett citat som ofta tillskrivs den auktoritära franska ledaren Napoleon Bonaparte, rapporterar Newsweek.

Bakgrunden är att kritiker har hävdat att Trump försöker överskrida sitt mandat som president och att hans administration vill styra landet på ett sätt som strider mot grundläggande rättsprinciper. USA riskerar en ”konstitutionell kris” under Trump, menar många demokrater.

I det kritiserade inlägget skriver Trump:

– Den som räddar sitt land bryter inte mot någon lag.

Citatet har alltså tillskrivits Napoleon, även om det är osäkert om det verkligen kommer från honom. Men många tolkar citatet som att Trump vill rättfärdiga ett auktoritärt agerande.

– Detta är ett citat som ofta tillskrivs Napoleon, en diktator, skriver Aaron Blake, reporter på Washington Post, på X.

”Gjorde slut på demokratin”

Flera Trump-kritiker har tolkat citatet på samma sätt.

– Detta är ett citat från Napoleon, som beskriver hur han gjorde slut på demokratin i Frankrike, skriver advokaten Andrew Fleischmann på X.

– Detta är bokstavligen ett citat som tillskrivs Napoleon Bonaparte – precis innan han orkestrerade en kupp, tog den absoluta makten och krönte sig själv till kejsare i trots mot demokratin, skriver den Trumpkritiske influencern Ed Krassenstein.

Citatet kopplas också samman med olika uttalanden från bland annat vicepresident JD Vance och Elon Musk angående rättsprinciper, enligt tidningen.

– Domare får inte kontrollera den verkställande maktens legitima makt, skrev Vance i ett inlägg i februari.

Elon Musk har uttryckt sin ilska mot vissa domstolsbeslut och krävt ”en våg av rättsliga åtal”.

Många rättsprocesser går emot Trumps intressen, bland annat har det lämnats in en rad stämningar angående federala avskedanden, enligt tidningen.

Donald Trump har fått frågan om han kommer att acceptera domstolsbeslut som blockerar hans politiska agenda.

– Svaret är att jag alltid följer domstolarna, följer dem alltid. Och vi kommer att överklaga, säger Donald Trump.

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


5 augusti 2026

183 000 svenskar får pengar på kontot – nu i veckan

2026 08 06

1,3 miljoner svenskar får nu sitt slutskattebesked.

Beskedet gäller dem som inte fick det i april eller juni.

Slutskattebeskedet skickas nu ut till 1 368 916 personer, varav 183 105 personer får skatteåterbäring medan 113 051 personer har kvarskatt att betala.

På kontot i veckan

De 183 000 svenskar som får återbäring kommer att få dela på 2,7 miljarder kronor.

Utbetalningen för den som har anmält bankkonto kommer att landa på kontot senast på fredagen.

För den som inte redan gjort det går det att anmäla bankkonto senast tre veckor efter beslut om slutgiltig skatt. 

– De som inte har digital brevlåda får slutskattebeskedet med posten 1–3 veckor senare, förklarar Skatteverket.

Då ska du betala

113 000 personer har fått besked om kvarskatt och ska tillsammans betala in 5,8 miljarder kronor.

För den som får slutskattebeskedet i augusti och har skatt att betala ska inbetalningen till skattekontot ha gjorts senast den 12 november 2026.

– Men det går bra att betala redan nu eller att dela upp betalningen. 

Läs mer: Kraftig sänkning vid pump

Håll koll på räntan

Den som har betalat för lite skatt och därför får kvarskatt behöver betala ränta på kvarskatten. 

– Från vilket datum kostnadsräntan beräknas beror på hur stor din kvarskatt är, meddelar Skatteverket.

– På kvarskatt som är högst 30 000 kronor beräknas kostnadsränta på 2,5 procent från 5 maj 2026. 

Kan komma i december

Den som ännu inte har fått besked om den slutliga skatten, eller som saknar skatteregistrering i Sverige, får vänta tills i december på beskedet.

Återbäringen kommer då mellan den åttonde och den elfte december.

– Ska du få tillbaka mindre än 100 kronor betalar vi inte ut pengarna. När beloppet har kommit upp i 100 kronor kan du begära utbetalning från ditt skattekonto, fortsätter Skatteverket.

Läs mer: Zelenskyj vädjar – minskning med två tredjedelar

Foto: J. Leupe

Text: Redaktionen


05 aug 26

Glatt besked för alla som handlar på Willys

2026 08 06

Nu kommer glädjande nyheter för kunder som väljer att handla i Willys butiker.

Lågprisjätten toppar en åtråvärd lista som publicerats av jämförelsesajten Matpriskollen.

Listan handlar om vilka livsmedelsbutiker som genomfört störst prissänkningar i juli.

Willys utklassar konkurrenterna med prissänkningar på 0,5 procent, medan ingen annan kedja sänkte mer än 0,1 procent.

Det rör sig dessuto om en bred prissänkning. Inom sexton varukategorier genomförde Willys större prissänkningar än marknaden.

– Tyngst väger skafferi, snacks och mejeri, som står för 57 procent av hela sänkningen. Frukt & bär, där rörelserna alltid är stora av säsongsskäl, förklarar bara 6 procent. Tydligast är grönsaker, där marknaden höjde 0,7 procent medan Willys sänkte 0,6 procent, rapporterar Matpriskollen.

Efterlängtat besked

Beskedet innebär ett trendbrott i Willys butiker. På årsbasis har lågpriskedjan sänkt matpriserna minst av alla kedjor.

– Willys, vars hela affärsidé är att ha ”Sveriges billigaste matkasse”, har det senaste året faktiskt sänkt något mindre än marknaden i procent. Nu går man till motoffensiv, säger Ulf Mazur, vd och grundare av Matpriskollen.

Enligt Mazur syns en liknande prisutveckling hos lågpriskonkurrenten Lidl, som inte är med mätningen.

– När en kedja sänker mer än marknaden i sexton kategorier av sexton, och går emot marknaden på grönsaker, då är det inget kortsiktigt kampanjutspel och det drar med sig Lidl neråt i prissättningen, säger han. 

ANDRA LÄSER: Eldinferno över Ryssland 

Ica kan svara

Matpriskollen beskriver Willys prissänkningar i juli som en del av ett större priskrig.      

Enligt sajten kan både Ica och Coop komma att svara med egna prissänkningar.

–  Coop har sänkt priserna mest senaste året ihop med City Gross och dom kommer nog inte tillåta att prisgapet till Ica ökar igen. När marknadsledaren pressar priserna får det ekonomiska konsekvenser för hela branschen.

LÄS OCKSÅ: Tung smäll för Volvo

Foto: Willys Axfood

Text: Redaktionen