Trumps nya utspel – “Tror annektering blir av”

2025 03 13

Trump riktar fokus mot Grönland igen.

Donald Trumps intresse för Grönland tycks inte ha svalnat.

På torsdagen återupprepar den amerikanska presidenten att han vill se Grönland som en del av USA.

Han menar att en annektering kan bli av, rapporterar Reuters.

“Tror det blir av”

Det är under ett möte med reportrar i Ovala rummet på torsdagskvällen som Trump yttrar sig.

Han uttrycker med självförtroende att en annektering lär bli av.

– Jag tror att det kommer att hända, säger han enligt Reuters.

Nöjd med valet

Grönlands näringslivsvänliga oppositionsparti Demokraatit, som vill ha en långsam väg till självständighet från Danmark, vann tisdagens parlamentsval.

Trump sade därefter att valet var bra för USA. 

Danmark har flera gånger sagt att Grönland inte är till salu.

Naturresurser intresserar

Grönlands ekonomi är huvudsakligen baserad på fiske. 

Stora subventioner från den danska regeringen står för cirka en femtedel av inkomsterna, eller BNP.

På senare år har intresset för Grönlands naturresurser ökat, bland annat för gruvdrift efter sällsynta jordartsmetaller, uran och järn.

Dessa kan komma att bli mer tillgängliga i takt med att den globala uppvärmningen leder till att en del av isen som täcker Grönland smälter.

Det rapporterar BBC.

Undersökningar visar

År 1951 ingicks ett försvarsavtal med Danmark som gav USA en betydande roll i försvaret av territoriet, inklusive rätten att bygga och upprätthålla militärbaser.

– Om Ryssland skulle skicka missiler mot USA skulle den kortaste vägen för kärnvapen gå via Nordpolen och Grönland. Det är därför rymdbasen Pituffik är oerhört viktig för att försvara USA, säger Marc Jacobsen, docent vid Kungliga danska försvarshögskolan.

Enligt de senaste opinionsundersökningarna stöder nästan 80 procent av grönländarna självständighet från Danmark.

Men en opinionsundersökning i januari visade att 85 procent av grönländarna avvisade tanken på att bli en del av USA, medan 6 procent ville bli det. 

Resten var osäkra.

Foto: G. Skidmore

Text: Redaktionen


Kan komma 70 millimeter – varning i tre län

2026 07 07

SMHI varnar för skyfallsliknande regn i tre län.

Det fina sommarvädret har kommit av sig och på tisdagen väntas regn och skurar på många håll runt om i landet.

I synnerhet ser det ut att regna mycket i Örebro, Värmland och delar av Västra Götaland.

Där har SMHI utfärdat gula varningar – och lokalt kan så mycket som 70 millimeter vara att vänta.

Varning i tre län

På eftermiddagen och kvällen i morgon tisdag drar ovädret in.

Det är risk för skurar som kan bli kraftiga eller mycket kraftiga och lokalt ge upp mot 70 millimeter på kort tid. 

– Under tisdag eftermiddag och kväll rör sig västerifrån ett område med regn eller skurar som kan bli kraftiga eller mycket kraftiga och lokalt ge stora regnmängder, 35-70 mm, på kort tid. Även inslag av åska kan förekomma, framhåller SMHI.

SMHI uppmanar

Vädermyndigheten varnar för att översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. 

De går ut med tre uppmaningar till folk som påverkas av ovädret:

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Undvik att köra genom vattensamlingarna. 

- Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten. 

Läs mer: Ryska oljepriset kollapsar

Blåsigt i södra Sverige

Regnskurar är att vänta på de flesta håll runt om i landet imorgon.

I södra Sverige blir det även tidvis blåsigt.

Detta i samband med ett lågtryck över Sydnorge som fördjupas och rör sig österut över landet.

Här kan det bli 20 grader

Blåsigast ser det ut att bli i sydvästra Götaland under tisdag eftermiddag samt Öland och Gotland under natten mot onsdag med upp till mycket hårda vindbyar eller stormbyar. 

– I södra Sverige väntas allmänt 14-18 grader och längst i norr 8-14. Möjligen kan temperaturen nå upp till 20 grader i östra Svealand, meddelar SMHI.

Läs mer: Storbritannien bekräftar – har tvingats skicka upp stridsflyg

Foto: P. Julia

Text: Redaktionen


Ukrainsk jackpott – Rysslands största juvel i lågor

2026 07 07

Ett ryskt nyckelmål har träffats för första gången.

Ukrainska drönare uppges ha träffat Rysslands största oljeraffinaderi.

En anläggning som spelar en viktig roll för landets bränsleförsörjning och militär, rapporterar RBC Ukraine.

Första attacken

Enligt ukrainska och ryska uppgifter har en drönarattack mot oljeraffinaderiet i Omsk, omkring 2 500 kilometer från Ukraina genomförts.

Raffinaderiet är Rysslands största och har en årlig kapacitet på över 22 miljoner ton råolja.

Anläggningen producerar bland annat bensin, diesel och flygbränsle som används både civilt och av den ryska militären.

LÄS MER: Ukraina överrumplar Ryssland – totalkrossar luftvärnet

Bekräftar attacken

Guvernören i Omskregionen, Vitalij Chotsenko, bekräftar att området utsatts för en drönarattack men hävdar att luftförsvaret stoppat drönarna.

– Det ryska försvarsministeriets luftförsvarsstyrkor sköt ner fientliga UAV:er över Omskregionen. Konsekvenserna av attacken utvärderas. Följ uppdateringar. Lita endast på verifierade källor, skrev guvernören.

Samtidigt har ett stort antal bilder och videoklipp spridits på sociala medier som visar omfattande bränder inne på raffinaderiets område.

Uppgifterna har ännu inte kunnat verifieras oberoende.

Flera strategiska mål

Attacken mot Omsk var enligt ukrainska medier en del av en större drönaroffensiv mot ryska energi- och militärmål.

Bland de uppges även ha träffats finns oljeraffinaderiet i Jaroslavl, en bränsleterminal i Vysotsk samt energikomplexet NOVATEK-Ust-Luga.

Enligt det ryska mediet Astra har även oljeraffinaderiet Slavneft-YANOS, ett av Rysslands fem största raffinaderier med en årlig bearbetningskapacitet på 15 miljoner ton, träffats.

– På bilder från vittnen syns rök i Jaroslavl efter att en varning för drönarhot utfärdats, uppger Astra på sin telegram-kanal.

Intensifierade attacker

Ukrainska styrkor har under de senaste veckorna intensifierat sina attacker mot rysk energiinfrastruktur och logistikanläggningar.

Syftet är enligt Ukraina att försvåra Rysslands militära försörjning och minska landets förmåga att föra krig.

Om uppgifterna bekräftas innebär attacken mot Omsks oljeraffinaderi första gången som Rysslands största raffinaderi träffas sedan den fullskaliga invasionen av Ukraina inleddes.

LÄS MER: Stor attack på gång i Europa – USA slår larm 

Foto: Chandler Cruttenden resp President of Russia Office

Text: Redaktionen