19 maj 2026

Trumps krav på Zelenskyj – ”Ryssarna vill ha en deal”

2026 02 14

Donald Trump sätter hård press på Zelenskyj.

USA har under en längre tid försökt få till ett fredsavtal mellan Ryssland och Ukraina.

Nu hävdar Donald Trump att ryssarna vill ha en överenskommelse.

Den amerikanska presidenten kräver därför att Zelenskyj ska ”sätta fart”.

”Kommer missa stor möjlighet”

Trump menar att Ryssland försöker nå ett fredsavtal, rapporterar AFP.

Nu är det istället upp till den ukrainska presidenten, tycks Trump mena i ett uttalande på fredagen.

– Ryssland vill göra en överenskommelse, och Zelenskyj måste sätta fart, säger Donald Trump, enligt nyhetsbyrån.

Presidenten lägger all press på Volodymyr Zelenskyj, som enligt Trump borde vara intresserad av den överenskommelse som Ryssland vill ingå.

– Annars kommer han att missa en stor möjlighet. Han måste röra på sig, säger Trump om den ukrainska presidenten.

Exakt vad Trump syftar på är oklart, men USA, Ryssland och Ukraina har diskuterat ett möjligt fredsavtal under en längre tid.

Kreml har också bekräftat att nya fredsförhandlingar snart kommer att hållas.

Men Zelenskyj har understrukit att Ukraina inte kommer att acceptera ett dåligt fredsavtal.

LÄS OCKSÅ: Rysk kronjuvel utslagen - kostar 900 miljoner

Ukrainas taktik – gentemot USA

Kreml har bekräftat att nästa omgång av de trilaterala fredsförhandlingarna kommer att äga rum i Genève den 17-18 februari.

Men Zelenskyj understryker att ”ingen överenskommelse alls” är bättre än ett fredsavtal som är dåligt för Ukraina.

Zelenskyj understryker att Ukraina inte är något hinder för fred.

– Den taktik vi har valt är att amerikanerna inte ska tro att vi vill fortsätta kriget, säger Zelenskyj till The Atlantic.

– Det var därför vi började stödja deras förslag i alla format som påskyndar processen, tillägger den ukrainske presidenten.

Men ett avtal får inte vara förnedrande för Ukraina, menar han. Landet kräver också säkerhetsgarantier.

– Vi behöver att detta skrivs ut, säger Zelenskyj, som menar att USA har gett alltför vaga och osäkra besked om säkerhetsgarantier för landet.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: "Sämsta" flygbolaget i EU

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen


28 sep 26

Tydligt regeringsbesked från SD

2026 09 28

Magdalena Andersson (S) har lämnat tillbaka talmannens sonderingsuppdrag.

S-ledaren gav upp det första försöket att bilda regering efter att Vänsterpartiet ställt sig bakom Moderaternas kandidat Andreas Norlén i talmansomröstningen.

– Därmed har det bildats en ny konstellation i riksdagen av vänsterpartister och moderater, framhöll Andersson på en pressträff före omröstningen.

Kristerssons plan

Norlén blev återvald av riksdagen och får därmed fortsätta som talman en tredje mandatperiod.

Nu ska han ta ställning till vem som får nästa sonderingsuppdrag.

Om valet faller på Ulf Kristersson (M) väntas M-ledaren försöka samla stöd kring en gemensam ekonomisk politik. Kristersson vill samla riksdagens fem ”icke-socialistiska” partier – det vill säga de fyra Tidöpartierna samt Centerpartiet.        

SD ger tydligt besked

C säger dock fortsatt nej till att samarbeta med Sverigedemokraterna.

Samtidigt står SD fast vid sitt krav på att fälla varje regering där de själva inte ingår. Det uppger Jimmie Åkesson efter valet av talman.  

–  Vi kommer inte acceptera någon regering som vi själva inte sitter med i, säger SD-ledaren till SVT.

Därmed kvarstår en tydlig låsning mellan de partier som Ulf Kristersson vill samla bakom en regering.

”Regeringsparti eller oppositionsparti”

Jimmie Åkessons besked ligger i linje med SD:s tidigare hållning i regeringsfrågan.

– Inför valet år 2026 kommer vi sverigedemokrater att ta upp kampen mot sossarna om att bli Sveriges största parti och efter nästa val är vi antingen ett regeringsparti eller ett oppositionsparti, sade SD-ledaren i sitt sommartal.

Läs också: ”En miljard kan dö” – Bill Gates varnar

FAKTA: Så bildas regeringen

- Det vanligaste skälet till att en ny regering bildas är efter ett riksdagsval.

- Det är riksdagens talman som tar fram ett förslag till statsminister.

- Riksdagen röstar om statsministern som talmannen har föreslagit.

- Den som väljs till statsminister utser övriga ministrar i regeringen.

- Statsministern avger en regeringsförklaring där hen redogör för det viktigaste i den politik som hen vill arbeta för framöver.

- Regeringsskiftet sker vid en konselj på slottet där statschefen konstaterar att regeringsskiftet har ägt rum.

Källa: Riksdagen

Andra läser: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Foto: Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen


28 sep 2026

Tidöparti bjuder in V – vill se stor reform

2026 09 28

Magdalena Andersson (S) ger upp sonderingsförsöket.

Socialdemokraterna har kört fast i försöket att bilda regering, meddelade Magdalena Andersson på måndagsförmiddagen. Beskedet kom efter att Vänsterpartiet bekräftat att de kommer att rösta på Andreas Norlén, Moderaternas förslag till nästa talman, i dagens omröstning.

– Det är rimligt att den konstellation som nu har gjort upp i talmansvalet kan gå vidare att försöka komma vidare i regeringsfrågan, säger Andersson på en pressträff.

Bjuder in V

Magdalena Andersson hann knappt avsluta pressträffen innan reaktionerna ramlade in från partiledare på högersidan.

Simona Mohamsson (L) vänder sig direkt till Vänsterpartiets vice ordförande Ida Gabrielsson.

– Ida! Med Magda blir inget gjort. Låt oss fika om att stärka rätten till personlig assistans, skriver L-ledaren på X. 

Frågan om personlig assistans ses av Liberalerna som en av de viktigaste frågorna inom svensk välfärd. Fikan är en tydlig passning till Gabrielssons besked i Agenda igår, där hon hävdade att den rödgröna sidan inte lyckats samla sig.

– Vi har än så länge inte fått till en fika mellan alla fyra partier, vilket är något vi i Vänsterpartiet velat väldigt länge, sade Ida Gabrielsson i SVT.

Läs också: Trump erbjuder vapen till ärkerivalen

V-ledaren slår tillbaka

Nooshi Dadgostar (V) har bemött Anderssons påstående om att V gått med i ett nytt block med Tidöpartierna.

Hon hävdar att uttalandet är märkligt och att talmansbeskedet inte är politiskt.

– Det har vi inte, utan vi har redogjort för anledningarna till att vi behöver en erfaren och duglig person, som har skött de här förhandlingarna tidigare och har lång erfarenhet av det, säger hon till Expressen.

Även Jimmie Åkesson (SD) har kommenterat Magdalena Anderssons besked. SD-ledaren menar att det var väntat.

– Att hon inte får ihop sitt regeringsunderlag har vi vetat länge. Dagens besked borde därför inte komma som en chock för någon, framhåller han för samma tidning.

Andra läser: Lägre a-kassa för många

Foto: Agnes Stuber/Vänsterpartiet

Text: Redaktionen