Trumps erbjudande till Kanada – “Då blir det inga tullar”

2025 02 02

Donald Trump kommer med ett anmärkningsvärt erbjudande till Kanada.

I dagarna har Donald Trump bestämt att tullar ska införas mot Kanada, Mexiko och Kina.

Beslutet har debatterats kraftigt och Kanada har slagit tillbaka med sina egna tullar.

Nu tar Trump till sociala medier för att rikta ett anmärkningsvärt erbjudande till Kanada - som därmed kan slippa tullarna.

“Då blir det inga tullar”

Trump menar på nytt att Kanada kan bli en del av USA - och på så sätt slippa tullarna.

– Vi betalar hundratals miljarder dollar för att subventionera Kanada. Varför gör vi det? Det finns ingen anledning. Vi behöver inte något de har. Vi har obegränsad energi, borde göra våra egna bilar och har mer timmer än vi någonsin kan använda, skriver han på Truth Social.

– Utan denna massiva subvention upphör Kanada att existera som ett livskraftigt land. Hårt men sant! Därför bör Kanada bli vår 51:a delstat. Mycket lägre skatter och mycket bättre militärt skydd för folket i Kanada - OCH INGA TULLAR!

Kina svarar

Kanadas Justin Trudeau har tidigare gett svar på Donald Trumps tullar i form av sina egna.

Kinas ambassad i Washington framhåller att ”Kina beklagar och motsätter sig bestämt” de införda tullarna ”och kommer att vidta nödvändiga motåtgärder för att försvara sina legitima rättigheter och intressen”.

Det rapporterar BBC.

LÄS MER: USA:s nationalsång utbuad

“Inga vinnare”

I ett uttalande säger ambassadens talesperson att ”handels- och tullkrig inte har några vinnare”.

– Detta drag kan inte lösa USA:s problem på hemmaplan och ännu viktigare är att det inte gynnar någon av sidorna, än mindre världen.

“Deras fråga”

Vita huset förklarade på lördagen varför man riktar in sig på sina främsta handelspartners och sade att man ville hålla Kina, Mexiko och Kanada ”ansvariga” för narkotikahandel - särskilt fentanyl - och illegal invandring. 

Som svar på detta säger talespersonen att USA ”måste se och lösa sin egen fentanylfråga på ett objektivt och rationellt sätt istället för att hota andra länder med godtyckliga tullhöjningar”.

Foto: Official White House Photo by Tia Dufour

Text: Redaktionen


Ny lågpriskedja kommer till Sverige

2026 03 26

Ytterligare konkurrens på lågprismarknaden är på gång.

Kedjor som Rusta, Clas Ohlson och Dollarstore kommer att få utökad konkurrens i Sverige.

Detta eftersom att den finländska lågprisjätten Puuilo kommer att stiga in på den svenska lågprismarknaden.

Kedjan har i dagsläget 60 butiker i Sveriges grannland i öst – och satsar på ett 100-tal i Norden inom fyra år, rapporterar Market.

Ny lågpriskedja

Hos Puuilo finns bland annat byggmaterial, elartiklar, hushållsprodukter, trädgårdsartiklar och verktyg.

Exakt när kedjan gör entré på den svenska marknaden är ännu oklart – men en Sverigechef har utsetts och en första butik ska öppnas inom 18 månader.

– Inmarschen i Sverige väntar runt hörnet, uppger Market.

Det är Puuilo

Puuilo grundades år 1982 och är en av de ledande lågprisvaruhuskedjorna i Finland.

– Puuilo startade som en snickarverkstad, förklarar kedjan om sin historia.

– Först fanns det sex gamla bussar, som gick runt Finlands byars och städers marknadsplatser, och sålde järnvaror. I början av 2000-talet övergavs bussarna och byggandet av affärer började.

Kedjan omsatte förra året 442 miljoner euro – en ökning med 15 procent.

Rörelseresultatet landade på 75 miljoner euro.

Läs mer: Hushållen varnas för prischock – på grund av vädret

Sedan tidigare

Redan förra året aviserade kedjan att de hade för avsikt att expandera till den svenska marknaden.

Detta i samband med en delårsrapport.

– Puuoilos ledning har reviderat sin uppskattning av butikspotentialen i Finland uppåt till över 90 butiker, meddelade bolaget i fjol.

– Företaget kommer också att inleda en organisk internationell expansion, för vilken det kommer att öppna butiker i Sverige.

“Noggrant utvärderat”

Så här lät det från vd Juha Saarela då:

– Vi ser betydligt större potential att utöka vårt butiksnätverk i Finland än vad vi tidigare beräknat, sade han då.

– Dessutom har vi noggrant utvärderat utsikterna för Puuilo-butiker utomlands och kommer att testa butiker i Sverige under strategiperioden.

Läs mer: Ica-handlare går i taket – efter Ulf Kristerssons uttalande

Foto: M. Petrucci

Text: Redaktionen


25 mars 2026

Nytt favoritland – 5 miljoner svenskar ska åka dit

2026 03 26

Länder som Spanien, Frankrike och Italien får erkänna sig besegrade.

Svenska folket tycks lockas av ett helt annat resmål än de klassiska turistmagneterna.

Nu är det istället Danmark som seglar upp som ny favorit.

Nästan varannan svensk, 47 procent, uppger att de kommer att besöka grannlandet någon gång inom de närmaste tre åren, enligt en marknadsundersökning av VisitDenmark.

– Att så många svenskar planerar att resa till Danmark visar tydligt att intresset för närresor växer, säger Ulf Staaff, Travel Commercial Manager på Stena Line, i en kommentar.

Färjerederiet har tydligt märkt av det ökade suget.

– För resenärer som värderar trygghet, flexibilitet och närhet erbjuder Danmark korta resor till både välbekanta och outforskade besöksmål – ett upplägg som passar för spontana weekendresor, långhelger eller vistelser under vår och sommar, säger Ulf Staaff.

Spontanresor

Det som gör Danmark särskilt attraktivt är det korta avståndet. Destinationen blir därför ett naturligt val för spontanresande, inte minst över helger.

Köpenhamn, Tivoli och Legoland hör till några av de mest populära resmålen. Men hela Danmark växer i svenskarnas ögon, och nu väntas alltså en svensk invasion där drygt fem miljoner kommer att besöka landet de kommande åren.

– Nära hälften av svenskarna överväger en resa till Danmark och detta visar att landet fortsatt är ett attraktivt resmål på den svenska marknaden. Samtidigt visar analysen att kännedomen ofta är koncentrerad till några få destinationer, vilket innebär en potential att inspirera fler att upptäcka fler delar av landet, säger Åsa Lindberg, Senior Market Manager på VisitDenmark, i ett uttalande.

LÄS MER: Ica-handlare går i taket – efter Ulf Kristerssons uttalande

Ökat tryck i påsk

Svenskarna har dock inte övergivit resor längre bort. Enligt resebyrån Ticket ökar påskresandet, framför allt inom Europa.

Jämfört med förra året är det 17 procent fler bokningar i år.

– Vi ser att många längtar efter ledighet och vill komma iväg under påsken, gärna till resmål som ger en tydlig kontrast till vardagen hemma, säger Tiyoneh Jah, PR- och kommunikationsansvarig på Ticket.

Hos Ticket är London det mest bokade resmålet, följt av Malaga, Alicante, Paris och Rom.

LÄS MER: Cafékedja öppnar i Sverige – succé i över 40 länder

Foto: A. Piacquadio

Text: Redaktionen