Trump vill flytta på över en miljon människor

2025 01 26

Donald Trump vill flytta många människor.

Den nya amerikanska presidenten tycks vilja genomföra ett stort projekt i Gaza.

Som bekant har kriget mellan Hamas och Israel lett till enorm förödelse i Gaza, där många byggnader har förstörts.

Nu vill Donald Trump flytta över en miljon palestinier från Gaza till grannländerna.

Det rapporterar flera medier.

Stort projekt

President Donald Trump ska ha talat med Jordaniens kung om att eventuellt bygga bostäder och flytta mer än 1 miljon palestinier från Gaza till grannländerna.

– Jag sa till honom att jag skulle vilja att du tog på dig mer, för jag tittar på hela Gazaremsan just nu och det är en enda röra, en riktig röra. Jag vet inte, något måste hända, men det är bokstavligen en rivningsplats just nu, säger han enligt CNN.

– Nästan allt är rivet och människor dör där, så jag skulle hellre engagera mig med några av arabländerna och bygga bostäder på en annan plats där jag tror att de kanske skulle kunna leva i fred för en gångs skull.

Hamas svarar

Hamas har svarat på Trumps förslag.

– Vårt palestinska folk i Gazaremsan har uthärdat död och förstörelse i 15 månader utan att lämna sitt land, säger Bassem Naim, medlem av Hamas politiska byrå, till BBC.

– Därför kommer de inte att acceptera några erbjudanden eller lösningar, även om de verkar vara goda avsikter under rubriken återuppbyggnad, vilket tillkännagavs av USA:s president Trumps förslag

Gisslan kommit hem

Ett utbyte av personer som har tagits gisslan har skett och flera israeler och palestinier har fått återvända hem.

Fyra kvinnliga israeliska soldater som hölls av Hamas i Gaza släpptes på lördagen och är tillbaka i Israel, medan 200 palestinska fångar släpptes från två israeliska fängelser i det andra utbytet av gisslan och fångar som ägt rum under den nuvarande vapenvilan mellan Israel och Hamas.

Det rapporterar The Guardian.

Återstår att se

Situationen är alltjämt mycket spänd och det återstår att se vad som blir av den rådande vapenvilan.

Foto: Gage Skidmore 

Text: Redaktionen


12 januari 2026

Stort regnväder drar in över Sverige

2026 01 12

Snövarningar och minusgrader har präglat den svenska väderkartan under den senaste tiden.

Men nu kommer en vändning i vintervädret.

Imorgon tisdag väntas ett nytt område med nederbörd dra in över södra Sverige.

– Den strängaste kylan ersätts under dagen av mildare luft och snö, säger SMHI:s meteorolog Linus Karlsson, till GP.

Övergår i regn

Temperaturen väntas fortsätta uppåt och nå plusgrader i stora delar av södra Sverige.

Då övergår nederbörden i regn som kan frysa till is på kalla vägar.

Under onsdagen kommer regnet tillta när lågtrycket drar in västerifrån och sprider sig över södra Sverige.

– På onsdag tar sig ett lågtryck med nederbörd in över södra Sverige och högtrycket pressas in över västra Ryssland, säger Viktor Bergman på SMHI, i ett uttalande.

– Samtidigt förs mildare luft in och i Götaland ser det ut att falla mest regn. Från någonstans över sydligaste Svealand och norrut väntas snöfall, men exakt var gränsen mellan regn och snö kommer att gå är fortfarande lite osäkert.

Det kan komma uppemot 15 millimeter regn lokalt.

Vid kusten kan det bli hårda vindbyar, enligt prognosen från SMHI.

LÄS MER: ”Detta saknar motstycke” – slår tillbaka mot Trump

Vädret mot helgen

Det fortsatta vädret under veckan är ännu oklart, men enligt prognosen ser inte kylan i södra Sverige ut att återvända i närtid.

– På torsdag ligger resterna av onsdagens snöväder kvar över norra halvan av landet. I övriga delar av landet mest mulet och i huvudsak uppehållsväder, säger Viktor Bergman.

– Även under helgen blir det liknande temperaturer, men ännu något mildare luft kan ta sig in. Nederbörd i form av både snö och regn kan förekomma, särskilt över västra Götaland och västra Svealand.

Nästa vecka

Över helgen och under början av nästa vecka ser väderinstitutet två olika scenarion framför sig.

– Antingen fortsätter det lite som tidigare med högtryck i öster och lågtryck i väster med ganska milt och blött väder. Alternativt så växer högtrycket tillbaka in över landet och då efterhand kallare igen med minusgrader även i söder, säger Viktor Bergman.

LÄS MER: Oväntad faktura skickas ut via sms – betala inte

Foto: Joey Huang

Text: Redaktionen


12 jan 2026

LARMET: Var tredje pensionär måste offra vanlig vardagsvara

2026 01 13

Övergången från att arbeta till att gå i pension riskerar att bli något av en kalldusch för många i Sverige.

För en hel del innebär det en helt ny ekonomisk livsstil, framhåller Länsförsäkringar efter att ha publicerat en ny rapport i ämnet på måndagen.

Två av tre av dagens pensionärer uppger att de gjort minst en ekonomisk förändring sedan de slutade jobba.

Och det kan bli betydligt värre än vad vissa är beredda på.

– För många blir skillnaden mellan lön och pension större än väntat, säger Stefan Westerberg, privatekonom på Länsförsäkringar, i en kommentar.

Måste avstå vanliga varor

I Länsförsäkringars undersökning framgår att var tredje pensionär, 33 procent, tvingats dra ned på inköp av vardagsvaror som exempelvis kläder och andra prylar. 

Bland kvinnor är siffran 66 procent när även kategorin “upplevelser” räknas in i ekvationen, jämfört med männen som ligger på 48 procent.

Det får Länsförsäkringar att slå larm

Skillnaderna mellan kvinnor och män följer med hela vägen in i pensionen. Lägre livsinkomster och därmed lägre pensioner gör att kvinnor oftare behöver anpassa sin livsstil mer när lönen ersätts av pension. För den som har möjlighet kan eget sparande därför spela en större roll för att skapa ekonomisk stabilitet som pensionär, säger Stefan Westerberg.

LÄS MER: Ica slår larm om sina egna kunder: ”Smärtgräns”

"Dra åt svångremmen"

En annan vanlig förändring, ofta ofrivillig, kan vara att behöva flytta till ett mindre boende vid pensionen, eftersom boendeformen behöver anpassas till den nya inkomsten.

Bland låginkomstpensionärer har 19 procent gjort så, jämfört med 7 procent bland de med högst inkomster.

– Pensioneringen innebär för många ett tydligt inkomstskifte, som ofta leder till att man måste se över sina utgifter. För vissa handlar det om att prioritera annorlunda, för andra om att behöva dra åt svångremmen, säger Stefan Westberg.

LÄS MER: Börsbolag i kris – aktien totalkraschar

Foto: BettyV

Text: Redaktionen